Recenzja i opis funkcji maszyny do szycia Juno by Janome E1019

Juno by Janome E1019 to podstawowy, mechaniczny model maszyny do szycia. Będą z niej zadowolone osoby rozpoczynające swoją przygodę z szyciem, ale nie tylko. Jej funkcjonalność, niezawodność i łatwość obsługi docenią również osoby szyjące, którym zależy na maszynie do domowych przeróbek krawieckich takich, jak skrócenie spodni, poprawienie szwu w odzieży, uszycie firanek, nowych zasłon czy poszewek na poduszkę.

Recenzja maszyny do szycia Juno Janome E1019

Juno by Janome E1019 posiada solidną bardzo dobrze spasowaną konstrukcję, metalowy korpus i bardzo dobrej jakość podzespoły. Maszyna pracuje płynnie i stabilnie stoi na stole podczas szycia. Juno E1019 jest standardowych wymiarów ( 36 cm x 27 cm x 16 cm). Wygodnie się na niej szyje, a w przechowywaniu nie zajmuje dużo miejsce.

Wymiary maszyny do szycia Juno Janome E1019

Intuicyjna obsługa Juno E1019

Zacznijmy od góry maszyny i od pierwszej rzeczy, którą będziecie musieli zrobić chcąc na niej szyć. Czyli zaczynamy od szpulowania i nawlekania maszyny.
Obie te czynności są bardzo intuicyjne. Szpulowanie (nawinięcie nici na szpulkę dolną) jest bardzo proste wystarczy, że będziecie kierowali się strzałkami umieszczonymi na obudowanie maszyny. Strzałki pokazują dokładną drogą jaką musicie poprowadzić nić.

Szpulownie w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Następnie wystarczy przesunąć trzpień szpulowania w prawą stronę i możemy rozpocząć szpulowanie.

Szpulowanie maszyny do szycia Juno Janome E1019

Po nawinięciu nici na szpulkę dolną czas na nawlekanie maszyny. Tutaj podobnie jak podczas szpulownaia droga prowadzenia nici jest wyraźnie oznaczona na obudowie maszyny 4 strzałkami. Wystarczy, że będziecie podążać dokładnie za nimi.

Nawlekanie maszyny do szycia Juno Janome E1019

Nawlekanie maszyny do szycia Juno Janome E1019

Dużą wygodą w maszynie do szycia Juno by Janome E1019 jest wbudowany nawlekacz, który sprawia, że przeciągnięcie nitki przez oczko w igle jest bardzo proste, wystarczą cztery ruchy i gotowe.

Nawlekacz w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Górę maszyny mamy nawleczoną więc pozostaje tylko włożenie szpulki do chwytacza. Model Juno by Janome E1019 został wyposażony w chwytacz rotacyjny. Ten rodzaj chwytacza sprawia, że wymiana dolnej szpulki jest szybsza i łatwiejsza, ale co bardzo istotne maszyna ciszej pracuje (w porównaniu do chwytacza wahadłowego). Warto wziąć to pod uwagę, gdy chcecie szyć, gdy obok śpi dziecko lub mąż/żona. Co również istotne w chwytaczu rotacyjnym możemy swobodnie „podglądać” ile nici zostało na dolnej szpulce, także nie powinien nas zaskoczyć nagły koniec nici dolnej.

Jak już wspomnieliśmy montaż szpulki dolnej jest bardzo prosty, 3 ruchy i gotowe.

Chwytacz rotacyjny w maszynie Juno Janome E1019

Najważniejsze programy ściegowe

W Juno E1019 do dyspozycji mamy 19 najpopularniejszych programów ściegowych, wśród których znajdziecie ścieg prosty, zygzak, kryty, owerlokowy czy ściegi ozdobne. Także dostępne programy ściegowe pozwolą Wam naszyć aplikację, podwinąć spodnie, podwinąć spódnicę ściegiem niewidocznym (krytym), zabezpieczyć krawędzie przed pruciem np. w t-shircie, zaszyć dziurę w dzianinowej bluzie czy nawet ozdabiać obrusy, zasłony lub poszewki na poduszkę.

Programy ściegowe w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Wybór ściegu jest bardzo prosty i odbywa się za pomocą pokręteł umieszczonych na obudowie maszyny. Aby wybrać ścieg wystarczy, na pokrętle odpowiadającym za ściegi (spójrzcie na obrazek poniżej) wybrać literkę ściegu, który nas interesuje. A dokładnie, programy w Juno E1019 są podzielona na ściegi w kolorze czarnym (górny rząd) i ściegi w kolorze bordowym (dolny rząd). W zależności od tego, czy chcemy szyć ściegami z górnego rzędu (w kolorze czarnym), czy chcemy wybrać ścieg z koloru bordowego, postępujemy minimalnie inaczej. Gdy chcecie szyć ścigami w kolorze czarnym, wybieramy określoną literkę za pomocą pierwszego pokrętła (wyboru ściegów) i ustawiamy pokrętło środkowe (długości ściegu) na wartość od 0 do 4. Natomiast gdy chcecie szyć ściegiem z bordowego rzędu, to tak samo wybieram określoną literkę, ale wówczas drugie pokrętło (długości ściegów) ustawiacie w pozycji „+S.S.-”. Zwróćcie również uwagę, że tylko w przypadku ściegów czarnych (z pierwszej linii) możemy zmienić ich długość do 4 mm.

Pokrętła wyboru ściegu w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Długości ściegów z dolnej linii (bordowych) nie możemy zmieniać, możemy je jedynie regulować, aby wyglądały dokładnie tak, jak zostały przedstawione na rysunku. To nie jest problem bo są to ściegi bardziej dekoracyjne, które najlepiej prezentują się w swojej oryginalnej, nie zmienionej formie. Spójrzcie na zdjęcia poniżej, jak wyglądają odszyte ściegi z Juno E1019.

Ściegi z maszyny do szycia Juno Janome E1019

Wśród dostępnych programów ściegowych w Juno E1019 znajduje się także czterostopniowe (półautomatyczne) obszywanie dziurki. Najdłuższą dziurkę, jaką możemy wykonać przy użyciu E1019 i stopki do obszywania dziurki (jest ona w standardowym wyposażeniu) jest dziurka o długości 3,2 cm. To bardzo duża dziurka.

Szycie podwójną igłą

Oprócz 19 dostępnych programów ściegowych w maszynie Juno E1019 jest możliwość szycia podwójną igłą. Dzięki temu możecie z łatwością wykończyć dół w dzianinowych bluzkach, sukienkach czy t-shirtach. Ten rodzaj wykończenia będzie bardzo zbliżony do oryginału (spójrzcie na zdjęcia poniżej).

Test maszyny Juno by Janome E1019 - szycie podwójną igłą

Test maszyny Juno by Janome E1019 - szycie podwójną igłą

Dodatkowo szycie podwójną igła to bardzo ciekawy sposób na dekorowanie, ozdabianie uszytych przez Was rzeczy. Podwójną igłę możecie stosować nie tylko do ściegu prostego, ale również do ściegu zygzak czy ściegów ozdobnych.

Łatwiejsze transportowanie materiału

Za przesuwanie szytego materiału pod stopką odpowiedzialny jest 4-stopniowy mechanizm transportu. Docisk stopki jest automatyczny i będzie się spisywał bez zarzutu przy szyciu większości zwykłych materiałów. Natomiast przy materiałach bardziej wymagających, takich jak np. rozciągliwe dzianiny, warto zaopatrzyć się w dodatkowa stopkę z górnym transportem, która pomoże odpowiednio przesuwać materiał.

Ząbki transportera w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Skoro już jesteśmy przy mechanizmie transportu, to warto zwrócić uwagę na funkcję opuszczenia ząbków transportera. W maszynie Juno E1019 jest taka możliwość. Dzięki temu z łatwością możecie cerować czy pikować.

Wyłączany transport w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Funkcje ułatwiające szycie

Maszyna do szycia Juno by Janome E1019 to model z grupy podstawowej, ale posiada wiele praktycznych udogodnień, które sprawiają, że szycie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Do takich funkcji zaliczymy z pewnością wspomniany już wbudowany nawlekacz igły, ale także np. boczny obcinacz nici. Wydaje się, że to drobiazg, ale podczas szycia nie ma potrzeby sięgania po obcinaczki czy nożyczki. Dodatkowo jest tak zabezpieczony, że nie ma możliwości przypadkowego zranienia.

Obcinacz nici w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Kolejnym bardzo praktycznym udogodnieniem jest szybkomocujący uchwyt matic. Z jego pomocą wymiana stopki zajmuje sekundę, nie ma potrzeby używania śrubokrętów.

System matic w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Wolne ramię. To kolejna funkcja ułatwiająca szycie. Szczególnie przydatna podczas np. podwijania spodni jeansowych, rękawów czy wszywania ściągaczy. Dzięki funkcji wolnego ramienia możemy swobodnie szyć „na okrągło” bez ryzyka przypadkowego podszycia.

Wolne ramię w maszynie do szycia Juno Janome E1019

Standardowe i opcjonalne wyposażenie maszyny

Spójrzmy teraz co zawiera standardowe wyposażenie maszyny Juno by Janome E1019:

  • stopkę uniwersalną,
  • stopkę do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem,
  • stopkę do wszywania zamków,
  • stopkę do obszywania dziurek,
  • szpulki (4 szt.),
  • zestaw igieł,
  • blokada szpulki (mała i duża),
  • rozpruwacz,
  • śrubokręt,
  • rozrusznik nożny z przewodem,
  • instrukcja obsługi w języku polskim,

Całość możecie przechowywać w małym schowku (od wolnego ramienia). Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, ale pozwala trzymać drobne akcesoria razem, a to duży plus.

Schowek na akcesoria w maszynie Juno Janome E1019

Do maszyny Juno by Janome E1019 bez problemu możecie dokupić dodatkowe akcesoria, które jeszcze bardziej zwiększą funkcjonalność maszyny i ułatwią szycie.
To przede wszystkim:


Podsumowanie

Maszyna do szycia Juno by Janome E1019 to prosty, mechaniczny model maszyny do szycia. Posiada najważniejsze programy ściegowe i przydatne funkcje. Jest mocna, niezawodna i bardzo płynnie szyje. Co również istotne ma aż 3 lata gwarancji.
Juno E1019 to doskonała maszyna dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem oraz tych które umieją już szyć i potrzebują maszyny do domowych przeróbek krawieckich takich jak skrócenie spodni, firanek, uszycie nowych zasłon czy poszewek na poduszkę.