Jak tytuł wpisu informuje, dzisiaj zrecenzuje / szczegółowo opisze covera Janome 2000CPX. Zanim przejdę do recenzji tego modelu zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest coverlok (zwany też inaczej kapówką) i do czego możesz go wykorzystać. Coverlok Janome 2000CPX tworzy dwa rodzaje ściegów: drabinkowy (służy do wykańczania odzieży) oraz łańcuszkowy (służy do łączenia, to jak ścieg prosty tylko mocniejszy oraz elastyczny).
Ściegi drabinkowe występują w odzieży dzianinowej: sukienki, bluzki itp.; odzieży sportowej nawet tej uszytej z lycry czy strojach kąpielowych. Ścieg ten z wierzchniej strony tworzy dwa lub trzy równoległe przeszycia względem siebie ściegiem prostym, a od strony spodniej, ścieg przypomina drabinkę lub ścieg wykonany na owerloku (będą one pokazane jeszcze dokładnie na zdjęciach poniżej). Krawędzie wykończone takim ściegiem są bardzo elastyczne - ścieg nie pęka przy rozciąganiu i użytkowaniu odzieży. Co więcej przy jednym takim przeszyciu odzieży możesz odrazu wykończyć/ podwinąć krawędźie.
Jestem przekonana, że ściegi, które tworzy coverlok znajdują się w noszonej przez Ciebie odzieży. Zresztą zobacz, gdzie stosuje się ścieg z coverloka.
Kolejny ścieg, który tworzy ta maszyna to ścieg łańcuszkowy. Ścieg służy do łączenia materiałów w miejscach, gdzie potrzebna jest duża wytrzymałość/ odporność ściegu oraz elastyczność np.: jeansach, koszulach, odzieży roboczej itp. To ten ścieg, który można spruć ciągnąc za jedną tylko nitkę. Z wierzchniej strony wygląda jak ścieg prosty, a od spodu jak łańcuszek, który właśnie daje ściegowi elastyczność.
Już wiecie jakie ściegi tworzy maszyna typu coverlok i gdzie są one wykorzystywany. Przyjdziemy więc do recenzji/ szczegółowego opisu coverloka JANOME 2000CXP.
Nawlekanie maszyny budzie trochę strachu bo „na pierwszy rzut oka” wygląda dużo trudniej niż w standardowej maszynie do szycia, ale jak zaraz zobaczysz wcale nie jest to trudne.
Nawlekanie jest opisane i przedstawione w dołączonej do maszyny instrukcji. Dodatkowo wszystko co najważniejsze przedstawione jest także w postaci strzałek na obudowie raz na naklejce w środku maszyny.
Zaczynamy od poprowadzenie nici przy górny prowadnik nitki (stojak). Ważne, aby zrobić to prawidłowo, ponieważ wpływa to znacząco na właściwe ułożenie ściegu.
Górne nitki nawlekamy zgodnie z instrukcją (niemal identycznie jak w przypadku maszyny do szycia).
I jeszcze z bliska pomoce umieszczone na maszynie: podpowiedź dotycząca nawlekania i informacje o dostępnych ściegach i pozycjach igieł.
Nawlekanie dolnej nitki nie jest dużo trudniejsze, bo po pierwsze mamy na naklejce przedstawiona drogę jaką nitka musi przejść, a po drugie w Janome 2000CPX jest możliwość odchylenia chwytacza dolnego, co pozwala na swobodne poprowadzenie nitki. (Spójrz na zdjęcia poniżej).
Zostaje nam tylko nawleczenie igieł. Tutaj bardzo pomocny jest nawlekacz (znajdziecie go w standardowym wyposażeniu maszyny), który pozwala w łatwy sposób, dosłownie w dwóch ruchach nawlec igłę. Jest też pomocny przy zakładaniu igły (drugi koniec nawlekacza, idealnie ją przytrzyma). Zdjęcia poniżej.
Tym sposobem maszynę mam nawleczoną.
Maszyna tworzy ściegi:
3 i 2 igłowe ściegi drabinkowe
Jak już wspominałam te ściegi służą do wykończenia krawędzi gotowych wyrobów np.: wspomnianych t-shirtów, odzieży dzianinowej: spódniczki, sukienki, bluzki, spodnie jak i odzieży sportowej polary, legginsy itp
Jak widzisz na zdjęciach poniżej, krawędź odzieży przy pomocy ściegów drabinowych możesz wykończyć poprzez lamowanie (zdjęcie poniżej po lewej, gdzie do wykończenia krawędzi wykorzystany został dodatkowy materiał) lub podwinięcie (zdjęcie poniżej po prawej).
Na zdjęciach poniżej ścieg wykonany na coverze Janome przy użyciu 3 igłowego ściegu drabinkowego. Powstały ścieg ma szerokość 6 mm.
2 igłowy ścieg drabinkowy o dwóch szerokościach 3 mm i 6 mm. Jak przestawiłam na zdjęciu powyżej w zależności od pozostawionych igieł możemy uzyskać ścieg o szerokości 3 mm lub 6 mm względem siebie.
Ścieg łańcuszkowy
Najczęściej wykorzystywany do szycia spodni (łączenie podkrojów oraz nogawek), wszywanie rękawów w marynarkach, żakietach itd, czyli tam gdzie szew ma „pracować”. Nie wiem czy zauważyłaś, czasami w materiale przy szwie w spodniach (najczęściej tych z sieciówek) przy użytkowaniu zaczynają być bardzo widoczny małe dziurki w miejscu zszycia materiałów. Często to dla tego, że spodnie są dopasowane, a ścieg nie pracuje, gdyż były uszyte ściegiem prostym. Wystarczyłoby zastosować ścieg łańcuszkowy, a dziurki w materiale nie tworzyłby się tak łatwo, bo ścieg by „pracował”.
Regulacja gęstość / długość ściegu
Ta regulacja nie wymaga wyjaśnienia, wygląda tak samo jak w maszynie do szycia. Dodatkowo myślę, że na zdjęciach widać różnicę.
Regulacja dyferencjał / mechanizmu różnicowego
To bardzo ważna regulacja, możecie znacie ją z owerloków. Jest to mechanizm pozwalający zmieniać ilość podawanego materiału podczas szycia, a co za tym idzie wyeliminować marszczenie, ściąganie lub rozciąganie szytego materiału. Dzięki czemu możemy tak ustawić ten parametr, aby szyć nawet „trudne”dzianiny bez przeszkód.
Regulacja naprężenia nici spodniej
Naprężenie to odpowiada za rozciągliwość ściegu i należy je dobrać do szytego materiału. W coverze Janome 2000CPX możecie to zrobić w dwóch miejscach, za pomocą pokrętła oraz dźwigni (to odróżnia np. Janome 1000CPX od Janome 2000CPX)
Dźwignia w szybki sposób pozwala zmienić naprężenie nitki dolnej, dzięki czemu za jednym przestawieniem możemy zlikwidować nieestetyczną wypukłość materiału, która może powstać pomiędzy igłami.
Podczas szycia bardziej elastycznych materiałów dźwignię ustawiamy w pozycji „soft”, dzięki czemu ścieg będzie dobrze współpracował z dzianiną i nie pęknie podczas użytkowania. Natomiast te mniej elastycznie materiały szyjemy z dźwignia ustawioną na pozycję „tight”, ścieg powstanie bardziej ścisły, a więc będzie odpowiedni dla materiałów mniej elastycznych.
Inne udogodnienia, które znajdziecie w tym modelu:
Maszyna na uchwyt szybkomocujący w standardzie, a więc zmiana stopki przebiega bardzo sprawnie, bez śrubokręta.
Regulowany docisk stopki (ważną funkcją), przydatne przy szyciu trudnych materiałów, w szczególności trudniejszych dzianin.
Stojak na nitki, niedoceniany przez wiele osób, a tak ważny z perspektywy uzyskania idealnego ściegu. Zauważ, że są dwie opcje jego użycia w zależności od wykorzystywanej szpulki. Przy niskich szpulkach zdejmujemy plastikowe przytrzymanie dużych szpulek, od góry zabezpieczamy je uchwytami zabezpieczającymi szpulki.
Przy wysokich montujemy plastikowe przytrzymanie dużych szpulek oraz siateczki odpowiadające za równomierne odwijanie się nici. Dlaczego wspominam o szyciu dużymi szpulkami? Część z Was będzie chciała wykorzystać przędze lub obniżyć koszt nici decydując się na duże szpulki nici teraz wiecie, że jest to w tym modelu możliwe.
Nitka od szpulki idzie do prowadniku górnego i konieczne dla właściwego ułożenia ściegu jest poprawne przełożenie przez niego nitki- zobaczcie je na zdjęciu poniżej.
Kolejną bardzo przydatną funkcją, którą znajdziecie w coverze Janome 2000CPX jest wolne ramię, które zdecydowanie ułatwia wykańczanie rękawków czy nogawek po ich obwodzie.
Ostatnia rzecz, o której wspomnę to standardowe wyposażenie maszyny. Znajdziesz w nim m.in. igły, pędzelek do czyszczenia, zestaw śrubokrętów, pincetę, nawlekacz igieł, zestaw uchwytów do szpulek oraz siateczki do nich, jak i śrubki do mocowania prowadników. Wszystko to spakowane w plastikowym pojemniku. W standardowym wyposażeniu znajdziesz także pokrowiec, który ochroni ją przed delikatnymi uszkodzeniami i kurzem.
Podsumowując recenzję maszyna Janome Cover 2000CPX jest to maszyna nieoceniona przy wykańczaniu odzieży szczególnie tej uszytej z dzianiny. Dzięki niej odzież będzie profesjonalnie wykończona, a samo wykończenie zajmie mniej czasu. Maszyna jest bardzo solidna, będzie służyć długie lata. Moim zdaniem jest konieczna jeśli myślicie o zarobkowym szyciu z dzianin lub jeżeli szyjecie tylko dla siebie i rodziny, ale zależy Ci, aby Twoje wyroby wyglądały profesjonalnie.