Poznaj covera Janome 2000CPX - szczegółowy opis i prezentacja jej możliwości

Jak tytuł wpisu informuje, dzisiaj zrecenzuje / szczegółowo opisze covera Janome 2000CPX. Zanim przejdę do recenzji tego modelu zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest coverlok (zwany też inaczej kapówką) i do czego możesz go wykorzystać. Coverlok Janome 2000CPX tworzy dwa rodzaje ściegów: drabinkowy (służy do wykańczania odzieży) oraz łańcuszkowy (służy do łączenia, to jak ścieg prosty tylko mocniejszy oraz elastyczny).

Szczegółowy opis covera Janome 2000CPX

Ściegi drabinkowe z covera Janome 2000CPX

Ściegi drabinkowe występują w odzieży dzianinowej: sukienki, bluzki itp.; odzieży sportowej nawet tej uszytej z lycry czy strojach kąpielowych. Ścieg ten z wierzchniej strony tworzy dwa lub trzy równoległe przeszycia względem siebie ściegiem prostym, a od strony spodniej, ścieg przypomina drabinkę lub ścieg wykonany na owerloku (będą one pokazane jeszcze dokładnie na zdjęciach poniżej). Krawędzie wykończone takim ściegiem są bardzo elastyczne - ścieg nie pęka przy rozciąganiu i użytkowaniu odzieży. Co więcej przy jednym takim przeszyciu odzieży możesz odrazu wykończyć/ podwinąć krawędźie.

Jestem przekonana, że ściegi, które tworzy coverlok znajdują się w noszonej przez Ciebie odzieży. Zresztą zobacz, gdzie stosuje się ścieg z coverloka.

Wykorzystanie ściegu drabinkowego cover Janome 2000CPX

Przyszywanie lamówki ściegiem drabinkowym cover Janome 2000CPX

Zastosowanie ściegu drabinkowego w odzieży - cover Janome 2000CPX

Wykańczanie dołów w sukience coverem Janome 2000CPX

Zastosowanie ściegu drabinkowego w koszulce polo - Janome 2000CPX

Ścieg łańcuszkowy w Janome 2000CPX

Kolejny ścieg, który tworzy ta maszyna to ścieg łańcuszkowy. Ścieg służy do łączenia materiałów w miejscach, gdzie potrzebna jest duża wytrzymałość/ odporność ściegu oraz elastyczność np.: jeansach, koszulach, odzieży roboczej itp. To ten ścieg, który można spruć ciągnąc za jedną tylko nitkę. Z wierzchniej strony wygląda jak ścieg prosty, a od spodu jak łańcuszek, który właśnie daje ściegowi elastyczność.

Ścieg łańcuszkowy w spodniach jeansowych Janome 2000CPX

Już wiecie jakie ściegi tworzy maszyna typu coverlok i gdzie są one wykorzystywany. Przyjdziemy więc do recenzji/ szczegółowego opisu coverloka JANOME 2000CXP.

Jak nawlec covera Janome 2000CPX

Nawlekanie maszyny budzie trochę strachu bo „na pierwszy rzut oka” wygląda dużo trudniej niż w standardowej maszynie do szycia, ale jak zaraz zobaczysz wcale nie jest to trudne.

Nawlekanie jest opisane i przedstawione w dołączonej do maszyny instrukcji. Dodatkowo wszystko co najważniejsze przedstawione jest także w postaci strzałek na obudowie raz na naklejce w środku maszyny.

Zaczynamy od poprowadzenie nici przy górny prowadnik nitki (stojak). Ważne, aby zrobić to prawidłowo, ponieważ wpływa to znacząco na właściwe ułożenie ściegu.

Prowadzenie nici w coverze Janome 2000CPX

Górne nitki nawlekamy zgodnie z instrukcją (niemal identycznie jak w przypadku maszyny do szycia).

Prowadzenie nici w coverze Janome 2000CPX

I jeszcze z bliska pomoce umieszczone na maszynie: podpowiedź dotycząca nawlekania i informacje o dostępnych ściegach i pozycjach igieł.

Podpowiedź jak nawlekać covera Janome 2000CPX

Nawlekanie dolnej nitki nie jest dużo trudniejsze, bo po pierwsze mamy na naklejce przedstawiona drogę jaką nitka musi przejść, a po drugie w Janome 2000CPX jest możliwość odchylenia chwytacza dolnego, co pozwala na swobodne poprowadzenie nitki. (Spójrz na zdjęcia poniżej).

Chwytacz dolny w coverze Janome 2000CPX

Zostaje nam tylko nawleczenie igieł. Tutaj bardzo pomocny jest nawlekacz (znajdziecie go w standardowym wyposażeniu maszyny), który pozwala w łatwy sposób, dosłownie w dwóch ruchach nawlec igłę. Jest też pomocny przy zakładaniu igły (drugi koniec nawlekacza, idealnie ją przytrzyma). Zdjęcia poniżej.

Nawlekacz igieł cover Janome 2000CPX

Tym sposobem maszynę mam nawleczoną.

Jak wyglądają ściegi stworzone przy pomocy covera Janome 2000CPX

Maszyna tworzy ściegi:

  • 3 igłowy drabinkowy o szerokości 6 mm,
  • 2 igłowy drabinkowy o szerokości 3 mm i 6 mm,
  • 1 igłowy ścieg łańcuszkowy.

Możliwy montaż igieł w ściegu drabinkowym w coverze Janome 2000CPX

3 i 2 igłowe ściegi drabinkowe

Jak już wspominałam te ściegi służą do wykończenia krawędzi gotowych wyrobów np.: wspomnianych t-shirtów, odzieży dzianinowej: spódniczki, sukienki, bluzki, spodnie jak i odzieży sportowej polary, legginsy itp

Jak widzisz na zdjęciach poniżej, krawędź odzieży przy pomocy ściegów drabinowych możesz wykończyć poprzez lamowanie (zdjęcie poniżej po lewej, gdzie do wykończenia krawędzi wykorzystany został dodatkowy materiał) lub podwinięcie (zdjęcie poniżej po prawej).

Zastosowanie ściegu drabinkowego

Na zdjęciach poniżej ścieg wykonany na coverze Janome przy użyciu 3 igłowego ściegu drabinkowego. Powstały ścieg ma szerokość 6 mm.

Ścieg drabinkowy 6 mm - Janome 2000CPX

Ścieg drabinkowy 3 nitkowy w Janome 2000CPX

2 igłowy ścieg drabinkowy o dwóch szerokościach 3 mm i 6 mm. Jak przestawiłam na zdjęciu powyżej w zależności od pozostawionych igieł możemy uzyskać ścieg o szerokości 3 mm lub 6 mm względem siebie.

Ścieg drabinkowy dwunitkowy wąski - cover Janome 2000CPX

Ścieg drabinkowy dwunitkowy szeroki - cover Janome 2000CPX

Ścieg łańcuszkowy

Najczęściej wykorzystywany do szycia spodni (łączenie podkrojów oraz nogawek), wszywanie rękawów w marynarkach, żakietach itd, czyli tam gdzie szew ma „pracować”. Nie wiem czy zauważyłaś, czasami w materiale przy szwie w spodniach (najczęściej tych z sieciówek) przy użytkowaniu zaczynają być bardzo widoczny małe dziurki w miejscu zszycia materiałów. Często to dla tego, że spodnie są dopasowane, a ścieg nie pracuje, gdyż były uszyte ściegiem prostym. Wystarczyłoby zastosować ścieg łańcuszkowy, a dziurki w materiale nie tworzyłby się tak łatwo, bo ścieg by „pracował”.

Ścieg łańcuszkowy w spodniach - cover Janome 2000CPX

Ścieg łańcuszkowy - cover Janome 2000CPX

Ściegi dostępne w coverze Janome 2000CPX możecie regulować na 3 sposoby:

Regulacja ściegów w coverze Janome 2000CPX

Regulacja gęstość / długość ściegu

Ta regulacja nie wymaga wyjaśnienia, wygląda tak samo jak w maszynie do szycia. Dodatkowo myślę, że na zdjęciach widać różnicę.

Regulacja gęstości ściegu Janome 2000CPX

Regulacja dyferencjał / mechanizmu różnicowego

To bardzo ważna regulacja, możecie znacie ją z owerloków. Jest to mechanizm pozwalający zmieniać ilość podawanego materiału podczas szycia, a co za tym idzie wyeliminować marszczenie, ściąganie lub rozciąganie szytego materiału. Dzięki czemu możemy tak ustawić ten parametr, aby szyć nawet „trudne”dzianiny bez przeszkód.

Mechanizm różnicowy w Janome 2000CPX

Regulacja naprężenia nici spodniej

Naprężenie to odpowiada za rozciągliwość ściegu i należy je dobrać do szytego materiału. W coverze Janome 2000CPX możecie to zrobić w dwóch miejscach, za pomocą pokrętła oraz dźwigni (to odróżnia np. Janome 1000CPX od Janome 2000CPX)

Janome 2000CPX regulacja naprężenia nici

Dźwignia w szybki sposób pozwala zmienić naprężenie nitki dolnej, dzięki czemu za jednym przestawieniem możemy zlikwidować nieestetyczną wypukłość materiału, która może powstać pomiędzy igłami.
Podczas szycia bardziej elastycznych materiałów dźwignię ustawiamy w pozycji „soft”, dzięki czemu ścieg będzie dobrze współpracował z dzianiną i nie pęknie podczas użytkowania. Natomiast te mniej elastycznie materiały szyjemy z dźwignia ustawioną na pozycję „tight”, ścieg powstanie bardziej ścisły, a więc będzie odpowiedni dla materiałów mniej elastycznych.

Regulacja naprężenia nici i efekt na materiale w Janome 2000CPX

Inne udogodnienia, które znajdziecie w tym modelu:

Maszyna na uchwyt szybkomocujący w standardzie, a więc zmiana stopki przebiega bardzo sprawnie, bez śrubokręta.

Szybkowymienny uchwyt stopki w Janome 2000CPX

Regulowany docisk stopki (ważną funkcją), przydatne przy szyciu trudnych materiałów, w szczególności trudniejszych dzianin.

Regulacja docisku stopki w Janome 2000CPX

Stojak na nitki, niedoceniany przez wiele osób, a tak ważny z perspektywy uzyskania idealnego ściegu. Zauważ, że są dwie opcje jego użycia w zależności od wykorzystywanej szpulki. Przy niskich szpulkach zdejmujemy plastikowe przytrzymanie dużych szpulek, od góry zabezpieczamy je uchwytami zabezpieczającymi szpulki.

Nawlekacz nici w Janome 2000CPX

Przy wysokich montujemy plastikowe przytrzymanie dużych szpulek oraz siateczki odpowiadające za równomierne odwijanie się nici. Dlaczego wspominam o szyciu dużymi szpulkami? Część z Was będzie chciała wykorzystać przędze lub obniżyć koszt nici decydując się na duże szpulki nici teraz wiecie, że jest to w tym modelu możliwe.

Duże szpulki podczas nawlekania covera Janome 2000CPX

Nitka od szpulki idzie do prowadniku górnego i konieczne dla właściwego ułożenia ściegu jest poprawne przełożenie przez niego nitki- zobaczcie je na zdjęciu poniżej.

Prowadzenie nici w coverze Janome 2000CPX

Kolejną bardzo przydatną funkcją, którą znajdziecie w coverze Janome 2000CPX jest wolne ramię, które zdecydowanie ułatwia wykańczanie rękawków czy nogawek po ich obwodzie.

Wolne ramię w Janome 2000CPX

Ostatnia rzecz, o której wspomnę to standardowe wyposażenie maszyny. Znajdziesz w nim m.in. igły, pędzelek do czyszczenia, zestaw śrubokrętów, pincetę, nawlekacz igieł, zestaw uchwytów do szpulek oraz siateczki do nich, jak i śrubki do mocowania prowadników. Wszystko to spakowane w plastikowym pojemniku. W standardowym wyposażeniu znajdziesz także pokrowiec, który ochroni ją przed delikatnymi uszkodzeniami i kurzem.

Pokrowiec w coverze Janome 2000CPX

Podsumowując recenzję maszyna Janome Cover 2000CPX jest to maszyna nieoceniona przy wykańczaniu odzieży szczególnie tej uszytej z dzianiny. Dzięki niej odzież będzie profesjonalnie wykończona, a samo wykończenie zajmie mniej czasu. Maszyna jest bardzo solidna, będzie służyć długie lata. Moim zdaniem jest konieczna jeśli myślicie o zarobkowym szyciu z dzianin lub jeżeli szyjecie tylko dla siebie i rodziny, ale zależy Ci, aby Twoje wyroby wyglądały profesjonalnie.