Historia marki Janome

Janome w Polsce

Marka Janome jest obecna w Polsce już od ponad 25 lat. Pojawiła się tu na początku lat 90. XX wieku za sprawą Japończyka Takahashiego Kiyoo i jego firmy Aska Poland. Maszyny Janome były przez nią importowane krótko, bo do roku 1999, ale to wystarczyło, by powstały podwaliny pod przyszły sukces japońskiego producenta w naszym kraju. - Maszyny, które wówczas trafiły w ręce krawcowych, krawców, czy w ogóle fachowców z tej branży, okazały się produktami znakomitej jakości. I tak zostały zapamiętane – mówi Maciej Waligórski, członek zarządu spółki ETI, dystrybutora marki Janome.

W latach 2003-2005 roku dystrybucją produktów Janome w Polsce zajęła się spółka Axal Polska. Najlepszym sprzedawcą tych japońskich maszyn dość szybko okazała się poznańska firma ETI, spółka obecna na rynku od 1999 roku. Wspólną inicjatywą Axal i ETI było to, by reprezentantem Janome w naszym kraju zostali przedsiębiorcy z Poznania.

Po długich negocjacjach z szefami Janome, na początku 2006 roku ETI została oficjalnym dystrybutorem japońskiej marki w Polsce. Jeszcze w tym samym roku dotarł do nas z Azji pierwszy kontener z maszynami, które zaczęły bardzo szybko zyskiwać popularność. - Pomogło nam to, że maszyny były już znane w Polsce i miały świetną renomę ze względu na swoją jakość. Wiedza na ich temat szybko rozchodziła się wśród zwykłych użytkowników, ale też osób zajmujących się zawodowo serwisem maszyn - tłumaczy Maciej Waligórski. - Ponadto w 2007 roku do Polski zaczęły spływać szerokim strumieniem pieniądze z Unii Europejskiej. Ludzie decydowali się na własne biznesy, powstawało mnóstwo pracowni krawieckich czy hafciarskich. Bardzo wiele osób zaufało nam i zdecydowało się szyć oraz haftować na maszynach Janome. Wiele z tych urządzeń, np. hafciarki MB-4, pracuje w tych warsztatach do dziś, co jest dowodem na to, że maszyny sprawdziły się. Obroniły się swoją jakością – dodaje.

Jesteśmy w Polsce liderem sprzedaży maszyn do szycia w sklepach specjalistycznych. Ten fakt jest dla nas powodem do dumy, bo pokazuje, że ludzie, którym zależy na jakości i trwałości maszyny, wybierają Janome

na zdjęciu Maciej Waligórski z prezydentem Janome Michio Ohba

Przekonywali się o niej coraz częściej domowi użytkownicy maszyn do szycia. W 2011 roku ukazał się premierowy wpis na etiblog.com.pl, pierwszym w Polsce blogu poświęconym szyciu na maszynie. Po wejściu na stronę można się było dowiedzieć wszystkiego na temat maszyn, jak o nie dbać, do czego służą poszczególne akcesoria, ale też znaleźć cenne rady na temat tego, jak szyć. Autorki bloga korzystały i korzystają z maszyn Janome. Wraz z zasięgiem fachowego bloga rosła więc także siła i popularność japońskiej marki.

ETI jest dziś dystrybutorem maszyn Janome nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Słowacji, na Litwie, Łotwie, w Estonii. - Jeśli chodzi o sprzedaż w specjalistycznych sklepach z maszynami do szycia, to w Polsce jesteśmy numerem jeden. Ten fakt jest dla nas powodem do dumy, bo pokazuje, że ludzie, którym zależy na jakości i trwałości maszyny, wybierają Janome – podkreśla Maciej Waligórski.

Oprócz sklepów tradycyjnych jest jeszcze Internet. A tam Janome jest w pierwszej trójce wśród najpopularniejszych w Polsce producentów maszyn do szycia – obok Łucznika i Singera, które na swoją pozycję pracowały przez dziesięciolecia.

Tokio, rok 1921 - czyli jak to się zaczęło

Od połowy XIX wieku i skonstruowania przez Izaaca Merrita Singera nowoczesnej maszyny do szycia minęły dziesięciolecia, a mimo to wciąż tylko nieliczni mogli sobie na nią pozwolić. Co prawda firma założona przez Amerykanina szybko stała się marką globalną i oferowała swoje maszyny na całym świecie, to jednak były one zbyt drogie, by stać się produktem masowym. Wkrótce miało się to zmienić, choć akurat w Japonii, gdzie narodziła się marka Janome, sprawy obrały bieg niekorzystny dla amerykańskiego giganta…

Był październik 1921 roku, pięć lat przed objęciem tronu przez Cesarza Hirohito (panował aż do 1989 roku!), gdy w Tokio powstała Wytwórnia Maszyn do Szycia Pine, spółka uważana za protoplastę firmy Janome. Pine (czyli po prostu sosna, po japońsku „matsu”) wzięło swą nazwę stąd, że dwóch spośród założycieli fabryki - Kinichi Tobimatsu i Shigeru Kamematsu – mieli ten człon w swoich nazwiskach. Jednak to trzeci z twórców firmy, młody inżynier i wynalazca Yosaku Ose, miał największy wpływ na jej rozwój.

Historia marki Janome

To on wymyślił m.in. metalową szpulkę, która zastąpiła stosowany dotychczas system czółenkowy i znacznie ułatwiła szycie. Ten wynalazek znacznie przyspieszył proces trafiania maszyn do szycia pod strzechy. Pomogły rozmaite zabiegi marketingowe, reklamy w czasopismach, a nawet wprowadzenie systemu przedpłat – po kilku latach płacenia miesięcznych rat można było stać się posiadaczem nowego, coraz bardziej modnego urządzenia. Mało tego, rodzice zaczęli wpłacać na maszynę dla swojej nowo narodzonej córki – tak, by ta za kilkanaście lat miała łatwiejszy start w dorosłe życie.

Japończycy coraz częściej wybierali krajowe maszyny, reklamowane jako „takie same, a połowę tańsze od zagranicznych”. Sprzyjała temu podszyta patriotyzmem doktryna „kupuj to, co japońskie”. W efekcie, już w połowie lat 30. Janome sprzedawało w swoim kraju więcej maszyn do szycia niż Singer. Nazwa firmy zaczęła obowiązywać od 1935 roku, już po tym, jak rozeszły się drogi założycieli fabryki Pine, która, co warto podkreślić, była pierwszym producentem domowych maszyn do szycia w Japonii.

Skąd się wzięła nazwa Janome

W Polsce mówimy najczęściej „janome”, Amerykanie wymawiają ją „dżanomi” lub „dżanomej”, Francuzi „żanom”, w krajach hiszpańskojęzycznych usłyszycie czasem „hanome”, a w Japonii „ża-no-mi”. Co w ogóle oznacza nazwa firmy, która jest światowym liderem w produkcji maszyn szwalniczych?

Mimo że spółka istnieje od 1921 roku, to początkowo produkowała urządzenia pod marką Pine. Jednemu z jej założycieli, Yosaku Ose zależało jednak na tym, by maszyny wytwarzane w jego fabryce miały rodzimą, swojsko brzmiącą nazwę, w odróżnieniu od dotychczasowej, zaczerpniętej z języka angielskiego.

Wybór padł na Janome, które po japońsku oznacza „oko węża”. Chodziło o podobieństwo nowatorskiej szpulki montowanej w maszynach i właśnie oka gada. Tak właśnie zrodziła się nazwa marki. Przez wiele lat towarzyszyło jej również proste, ale dość charakterystyczne logo – kropka z szeroką obwódką.

Co ciekawe, nazwę janome noszą też na przykład popularne w Japonii parasole, ale w tym przypadku oznacza ona… „bycze oko”.

Janome na kartach historii

1921

1921 - pierwsza maszyna do szycia marki Janome

Ruszyła produkcja maszyny Pine 500, jednego z najbardziej popularnych modeli do domowego szycia. Była bardzo trwała, bo budowana z metalowych części. Napędzana ręcznie, nie potrzebowała do pracy energii elektrycznej. Pozwalała szyć co prawda tylko ściegiem prostym, ale za to nawet dziesięć razy szybciej niż robiło się to dotychczas przy użyciu tradycyjnej metody – igły i nitki. Pine 500 kosztowała 30 yenów, czyli mniej niż wynosiło podstawowe miesięczne wynagrodzenie w kraju.

1935

Historia marki Janome - 1935 pierwsza rejestracja nazwy Janome

Zarejestrowano nazwę Janome i zastrzeżono znak towarowy. Rok później, w mieście Koganei, wchodzącym w skład aglomeracji Tokio, została oddana do użytku pierwsza linia produkcyjna do wytwarzania domowych maszyn do szycia.

1955

Historia marki Janome - 1955 pierwsze wydawnictwo Janome Moda

Firma rozpoczęła wydawanie „Janome Mode”, początkowo czarno-białego, a z czasem kolorowego magazynu poświęconego modzie i szyciu. Można było w nim znaleźć nie tylko inspiracje najnowszymi trendami w modzie, ale i wykroje, cenne rady, czy wręcz nauczyć się z niego szyć.

1960

Historia marki Janome 1960 - przejęcia marki New Home

Japończycy kupili i przejęli New Home, amerykańską markę maszyn do szycia z tradycją sięgającą 1860 roku.

1964

Historia marki Janome 1964 - powstanie pierwszej seryjnem maszyny 670

W Tokyo odbywały się letnie Igrzyska Olimpijskie, pierwsze w historii, z których przeprowadzano transmisje na żywo w kolorowej telewizji. W tym samym roku rozwój technologii pozwolił inżynierom Janome stworzyć i oddać do seryjnej produkcji model maszyny „670”, która z okazji igrzysk nosiła też nazwę-przesłanie „Mierz wysoko”. Maszyna była zautomatyzowana, a przy tym bardzo wytrzymała. Ważyła stosunkowo niewiele, bo wykorzystano w niej konstrukcję ze stopów lekkich metali.

1971

Historia marki Janome 1971 - jubileusz 50 istnienia firmy Janome

W roku jubileuszu 50-lecia istnienia firmy Janome ruszyło ze sprzedażą modelu 801 – pierwszej w pełni automatycznej maszyny, na której można było szyć zygzakiem. Zastosowano w niej wiele nowatorskich rozwiązań i udogodnień.

1976

Historia marki Janome 1978 - Powstanie Janome Excel 813 - pierwsza domowa maszyna do szycia z wolnym ramieniem.

Na rynek wszedł model Janome Excel 813 - pierwsza domowa maszyna do szycia z wolnym ramieniem. Była lepsza, silniejsza i szybsza od swoich poprzedniczek. Można było na niej szyć jednym z kilkunastu ściegów ozdobnych, a obszywanie dziurek na guziki wymagało tylko dwóch kroków.

1979

Historia marki Janome 1979 - wyprodukowanie pierwszej na świecie komputerowej maszyny do szycia

To był krok milowy w dziedzinie szyca na maszynie. Janome wyprodukowało pierwszą na świecie maszynę sterowaną komputerowo – Memory 7 model 5001. Użytkownik mógł na niej dowolnie łączyć ze sobą ściegi dekoracyjne i tworzyć w ten sposób własny, niepowtarzalny wzór. Nowością była również funkcja lustrzanego odbicia ściegu, do dziś spotykana tylko w bardziej zaawansowanych maszynach komputerowych. Memory 7 pozwalała wybierać spośród 27 programów ściegowych i zapamiętywała ustawienia obszywania dziurki na guziki, by później móc je powielać.

1986

Historia marki Janome 1986 - powstanie maszyny Janome Memory Craft 6000

Była dopiero połowa lat 80. XX wieku, a krawcowe na całym świecie zyskały możliwość szycia na komputerowej maszynie Janome Memory Craft 6000. Pozwalała szyć zarówno trudne materiały, takie jak płótno, skórę, tkaniny tapicerskie, ale także np. zwiewne jedwabie. Stanowiła wyjątkowe połączenie – była ciężką, bardzo solidną maszyną, która tworzyła ściegi świetnej jakości. A można było wybierać spośród aż 135 ściegów, w tym cyfr, liter, a nawet gotowych wzorów: samolotu, krokodyla, pingwina, papugi, motyla etc. Programowanie pozwalało tworzyć sekwencje ściegów, które przypominały dzisiejsze hafty. Przypominamy, był rok 1986.

1990

Historia marki Janome 1990 - powstanie maszyny z możliwością haftowania

Z początkiem roku ukazał się przełomowy produkt Janome – Memory Craft 8000, czyli pionierska maszyna do szycia, która otwierała możliwość tworzenia profesjonalnych haftów. Po raz pierwszy na świecie można było po prostu wprowadzić do maszyny wzór przy pomocy karty pamięci, a następnie przenieść go na materiał i po prostu wyszyć. Funkcje i ustawienia były wyświetlane na nowoczesnym ekranie.

2005

Historia marki Janome 2005 - powstanie maszyny Janome MC11000

Janome MC 11000 wciąż jest produkowany i sprzedawany, co tylko potwierdza, jak bardzo ten model wyprzedził swoją epokę na początku tego stulecia. W oczy rzuca się tu przede wszystkim kolorowy ekran LCD, pojawia się możliwość połączenia z komputerem i aż 170 gotowych haftów.

2013

Historia marki Janome 2013 - powstanie najnowocześniejszej maszyno-hafciarki Janome MC15000

W październiku tego roku firma obchodziła nie tylko 92. rocznicę powstania, ale przede wszystkim pochwaliła się wyprodukowaniem 60-milionowej maszyny. Nikt na świecie nie stworzył ich więcej! Wśród nich jest bardzo nowoczesna i wyjątkowo innowacyjna maszyno hafciarka Janome MC15000 – pierwsze na świecie tego typu urządzenie z modułem WiFi. Z okazji jubileuszu na rynku pojawiły się dwa okolicznościowe modele: Jubilee 60507 i Jubilee 60809. Każdego roku w fabrykach Janome w Japonii, Tajlandii i na Tajwanie powstaje około 2 milionów maszyn do szycia i haftowania.

2018

Historia marki Janome 2018 - otrzymanie nagrody GOOD DESI|GN AWARD 2018 dla maszyn Janome AT2000D i Janome MC6700 Professional

Nagroda GOOD DESI|GN AWARD 2018 dla maszyn JANOME AT2000D i JANOME MC6700 PROFESSIONAL. Firma JANOME otrzymała prestiżowe wyróżnienie GOOD Design Award 2018 dla dwóch nowych modeli maszyn do szycia. Międzynarodowe jury konkursu złożone z profesjonalistów branży projektowej i wzornictwa przemysłowego, dziennikarzy oraz krytyków było jednogłośne i postanowiło wyróżnić te produkty jako wzór w kategorii maszyna do szycia. Naszym zdaniem cała seria maszyn JANOME dla profesjonalistów jest bezkonkurencyjna, nie tyle pod względem designu, ale i pod względem ergonomii, funkcjonalności oraz niezawodności.


2019


Historia marki Janome 2019 - wyprodukowanie 70 milionowej maszyny w fabrykach Janome

Firma JANOME produkuje maszyny do szycia już blisko 100 lat. Stulecie istnienia będziemy świętować w roku 2021, mamy jednak powód do radości i dumy już dziś. W grudniu 2019 z linii produkcyjnych zejdzie maszyna numer 70000000 (70 milionów). Żadna z marek produkujących hobbystyczne maszyny do szycia nie wyprodukowała więcej. JANOME to lider na wielu światowych rynkach, również w Polsce jest to jedna z najbardziej popularnych marek. Jest nam bardzo miło, że możemy się dzielić z Państwem wieloletnim doświadczeniem producenta i oferować innowacyjne i często nagradzane produkty. https://janome.pl/70-milionowa-maszyna-janome/


2020


Historia marki Janome 2020 - Nagroda IF Design dla maszyn Janome AT2000D i Janome Continental M7 Professional

Nagroda IF Design dla maszyn JANOME CONTINENTAL M7 PROFESSIONAL. Nagroda iF Design Award jest wręczana od roku 1953. Na całym świecie uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie projektowania innowacyjnych produktów przemysłowych. Urządzenia oceniane na podstawie wielu kryteriów, takich jak użyteczność, jakość wykonania, ekologia, innowacyjność, funkcjonalność, bezpieczeństwo, estetyka i uniwersalność projektu. Tegorocznych zwycięzców wyłoniono spośród 7298 zgłoszeń z 56 krajów i regionów. W 78-osobowym jury znaleźli się eksperci z całego świata. Więcej na temat tej nagrody możesz przeczytać tutaj - Nagroda IF Design

Historia marki Janome 2020 - Nagroda IF Design dla maszyn Janome AT2000D i Janome Continental M7 Professional

JANOME CONTINETNAL M7 PROFESSIONAL ponownie zbiera nagrody, jak na największą, najszybszą na rynku maszyn przystało. Tym razem jest to nagroda Red Dot Design Award, która jest przyznawana od 1995 roku przez Design Centrum w Essen, Niemcy. Uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów, często nazywana jest nawet „Oscarem designu". Nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa Unesco. To nie pierwszy model JANOME, który otrzymał to wyróżnienie, a wciąż liczymy na więcej.


2020


100 urodziny marki Janome - najlepszych maszyn do szycia

W 1921 roku powstała pierwsza, pionierska fabryka maszyn do szycia Janome. Od tego momentu minęło już sporo czasu i w tym roku Janome świętuje swoje 100-tnę urodziny.
100-lecie marki Janome to coś więcej niż tylko nasze świętowanie. To podziękowanie dla Was kupujących produkty Janome. To Wy jesteście inspiracją dla inżynierów Janome od 1921 roku. To dzięki Wam maszyny Janome tak bardzo zmieniły się, na przestrzeni lat.
Z okazji 100 lat Janome przygotowała specjalna, jubileuszową stronę - Janome 100th anniversary site i komiks prezentujący historię marki Janome - 100 lat marki Janome


2021

Nowy cover w ofercie Janome CP3000P

Janome produkuje nową maszynę, cover z dolnym i górnym przeplotem, do tego w linii PROFESSIONAL, co oznacza najwyższa jakość produktu, a do tego szycie z prędkością ponad 1000 ściegów na minutę.
Maszyna nosi nazwę JANOME CP3000P i wyróżnia się nowoczesnym designem, zbieżnym z całą linią PROFESSIONAL. Tym samym JANOME kompletuje linie maszyn o model, którego brakowało w ofercie. Więcej o Janome CP3000P przeczytasz tutaj - JANOME CP3000 PROFESSIONAL


2022

Nowa maszyno - hafciarka w ofercie Janome Continental M17

Na początku roku firma JANOME wprowadza do oferty swoją najnowocześniejszą maszynę do szycia i haftowania - JANOME CONTINENTAL M17. Jest to zupełnie nowa jakość w branży, o niespotykanej jakości ściegów i największym polem haftu (28 x 45 cm) w kategorii hobbystycznych maszyn do szycia. To pierwsza maszyna JANOME wyposażona w stopkę ASR. Jest to spotka z laserowym czujnikiem ruchu materiału, dzięki której podczas pikowania z wolnej ręki uzyskujemy zawsze równy zadany ścieg stebnowy czy zygzak, niezależnie od szybkości przesuwu materiału. Ta maszyna to prawdziwe arcydzieło zostało nagrodzone wyróżnieniem IF Design 2023.


2023

Nowe maszyny w ofercie Janome MC9480QC i Janome CM8P

Janome wprowadza kolejną dużą rzecz do swojej oferty - znana już wcześniej z maszyn CM17 stopka ASR teraz dostępna będzie również w dwóch nowych modelach z linii PROFESSIONAL - JANOME MC9480QC PROFESSIONAL oraz JANOME CM8 PROFESSIONAL. Ta druga to nowa odsłona modelu CM7 PROFESSIONAL wzbogacona o możliwość pikowania za pomocą stopki ASR.
Z kolei JANOME MC9480QCP to następca modelu MC9450QCP. Nowa odsłona tej maszyny wyróżnia się jeszcze większą ergonomią oraz bogatszym wyposażeniem. Kolorystyka i nowoczesny design nawiązuje do całej serii PROFESSIONAL.

75 milionowa maszyna do szycia wyprodukowana przez Janome

Kolejny krok milowy za nami, 31 sierpnia 2023 roku fabryki JANOME opuściła 75 milionowa maszyna JANOME. Już od ponad 100 lat w fabrykach JANOME powstają produkty najwyższej jakości. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej rodziny i możemy się dzielić z Państwem tymi produktami. Zachęcam do zapoznania się z cała ofertą dostępną na tej stronie, a także z filmami dostępnymi na YouTube.