W dzisiejszych czasach, kiedy zrównoważona moda staje się coraz bardziej popularna, wielu z nas zagląda do sklepów z używaną odzieżą (second hand) w poszukiwaniu unikatowych ubrań. Jednak zdarza się, że trafiamy na prawdziwe perełki, które niestety są nieco zbyt długie czy niepasujące do naszej sylwetki. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzią może być fascynująca przygoda z przerabianiem odzieży!
W tym wpisie pokaże Ci jak przerobić za długa spódnicę z pęknięciem i podszewką. Skorzystaj z mojej wiedzy i maszyny do szycia, zamiast rezygnować z potencjalnie świetnego kawałka garderoby z kilka złotych. :)
Niech maszyna do szycia stanie się Twoim sprzymierzeńcem w modowej metamorfozie!
Jak wspomniałam skracać będę spódnice z pęknięciem i podszewką. Jak widzisz na zdjęciu spódnica jest trochę za długa, przez co nie prezentuje się tak dobrze, jakbym tego chciała.
Tak wygląda spódnica po skróceniu. W moim odczuciu wygląda dużo lepiej.
Zawsze przy przeróbkach proponuje, aby najpierw dobrze przyjrzeć się w jaki sposób dana odzież jest wykończona. Dobrze zrobić sobie nawet zdjęcia, aby po rozpruciu nie mieć wątpliwości w jaki sposób zszyć daną odzież. W mojej spódnicy krawędź rozporka jest wykończona pod kątem około 45 stopki i w taki sposób wykończymy krawędź po skróceniu sukienki.
Zerknij, jak przymocowana jest podszewka. Dodatkowo z bliska zobaczysz, jak wygląda dolna krawędź/ obręb spódnicy. Jak widać jest on wykończony owerlokiem, a następnie podszyta ściegiem krytym. Nową długość spódnicy wykończę w ten sam sposób.
Po pierwsze muszę ustalić do jakiej długości chce skrócić sukienkę/spódnicę. Mam dwie opcje, mogę odmierzyć o ile chcemy ją skrócić i o tą wartość skrócić cały dół. Ale może się wówczas okazać, że długość ta będzie inna na przodzie i ciut inna na tyle (dużo zależy od postawy ciała). Zachęcam więc, aby upiąć nadmiar na całym obwodzie.
Ja nową linię dołu zaprasowuje, aby dokładnie widzieć gdzie ona wypada. Następnie odetnę dół o 4 cm poniżej linii zaprasowania. Podszewkę odetnę jeszcze wyżej, ok 2,5 cm. Po podwinięciu wypadnie ona więc w miejscy podwiniętej krawędzi dołu. Spójrz na zdjęcie powyżej.
Szycie zacznę od obrzucenie ściegiem owerlokowym krawędzi dołu sukienki. Do tego celu zachęcam wykorzystać stopkę do ściegu owerlokowego, która sprawi, że ścieg będzie jeszcze estetyczniejszy, a krawędź nie będzie ściągnięta, jak to może mieć miejsce przy szyciu delikatnych tkanin.
Oto wybrany przeze mnie ścieg owerlokowy i jego ustawiania. Korzystam z maszyny do szycia Janome DM7200.
Tak prezentuje się fragment krawędzi po jej obrębieniu.
Krawędź zaprasowuje.
Wyciągam złożenie na wierzch.
Zaprasowuje.
Przekładam w drugą stronę i również zaprasowuje. Ważne przy tym jest, aby precyzyjnie warstwy materiału zeszły się razem u góry żółtej linii.
Ja osobiście narożnik oraz miejsce, w którym materiały mają się zejść razem oznaczam sobie szpilkami. Spójrz na zdjęcie poniżej. Ułatwia to precyzyjne zgranie punktów, gdy złożymy materiał prawą stroną do prawej.
Tutaj już materiał złożony prawą stroną do prawej. Linią żółtą zaznaczyłam linie szycia, a pomarańczową linię odcięcia nadmiaru materiału. Odcięcie zrób jednak dopiero po sprawdzeniu, że narożnik został wykonany prawidłowo.
Gotowy narożnik prezentuje się tak.
Tak samo postępuje z drugim narożnikiem.
Następnie przechodzę do następnego etapu, czyli obrębiania (wykańczania) podszewki. W tym celu przy maszynie montujemy stopkę do podwijania. Ja wybrałam szerokość 6 mm.
Podwijam podszewkę do wewnątrz. Dodam tylko, że szwy warto wycieniować, aby nie podawać stopce zbytniego zgrubienia, gdyż mogłaby sobie nie poradzić w tych miejscach.
Tak wygląda gotowe wykończenie przy pomocy stopki do podwijania.
Teraz ostatnia operacja, czyli podszycie krawędzi ściegiem krytym. Przy maszynie koniecznie muszę zamontować specjalną stopkę do ściegu krytego.
Wybieram ścieg kryty. Zazwyczaj w maszynie do szycia mam do wyboru dwa ściegi kryte, jeden do tkanin nie elastycznych, a drugi do elastycznych. Ja szyje stabilną tkaninę, więc wybieram opcję nr 1 czyli w maszynie Janome DM7200 ścieg nr 13. Dla jasności, ścieg kryty elastyczny w Janome DM7200 to ścieg nr 14.
Dodatkowo zmniejszyłam naprężenie nitki górnej, krawędź wygląda wtedy ładniej.
Ścieg wykonałam nitką przezroczystą, a więc jest kompletnie niewidoczny.
Tak wygląda dół po podwinięciu. Co jeszcze zrobiłam? Ręcznie doszyłam podszewkę. U mnie udało się tak, że podszewka ładnie zakrywa krawędź podwinięcia, ale wcale nie jest to konieczne.
Spódnica po skróceniu wygląda w ten sposób. W moim odczuciu wygląda dużo lepiej i zdecydowanie lepiej się w niej czuje.