Poznaj maszynę do szycia Janome Easy Jeans Heavy Duty 523

Janome Easy Jeans Heavy Duty 523 to najnowszy model z serii o tej samej nazwie. Maszyny do szycia, które zaliczamy do tej serii to wyjątkowe modele. W całej ofercie marki Janome jest 6 modeli z serii Heavy Duty. Co wyróżnia te maszyny na tle innych modeli? I dlaczego seria Heavy Duty jest tak wyjątkowa?
Jak sama nazwa wskazuje maszyny z serii Heavy Duty są to maszyny do szycia cięższego. To seria stworzona z myślą o osobach, które chcą używać maszyny zarobkowo lub codziennie. Najbardziej charakterystyczną cechą maszyn z tej serii i tym co odróżnia je od innych maszyn jest konstrukcja. Wszystkie maszyny Janome z serii Heavy Duty mają metalowy korpus. Czyli metalowa jest prawie cała obudowa maszyny, nie tylko wewnętrzna rama (jak ma to miejsce w większości maszyn do szycia). Metalowy korpus sprawia, że bardzo precyzyjnie można w nim umieścić wszystkie elementy napędowe maszyny, jak wały czy łożyska. Dzięki temu osadzenie nie ulegnie przesunięciu przez lata. Metalowe są także wszystkie podzespoły, które odpowiadają za moc, wytrzymałość i niezawodność maszyny. To dlatego maszyny z serii heavy duty od Janome maja drugą charakterystyczną cechę, czyli aż 6 lat gwarancji.
Warto również wspomnieć o tym, że Janome oprócz swoich fabryk ma odlewnie korpusów. Powstanie każdego elementu jest ściśle kontrolowane od zaprojektowania po zapakowanie - to sprawia, że Janome może produkować takie unikalne maszyny, jak seria Heavy Duty.
Więcej w tym temacie i o serii Heavy Duty dowiesz się z artykułu napisanego przez Macieja Waligórskiego - osobę, która z marką Janome współpracuje już od ponad 20 lat. Artykuł przeczytacie TUTAJ.

Co charakteryzuje maszyny z serii HD już wiecie więc przejdźmy do głównego tematu tego wpisu, czyli do recenzji maszyny do szycia Janome Easy Jeans Heavy Duty 523.

Najlepsza maszyna do szycia Janome HD523

Pierwsze wrażenia na Janome 523HD

Po pierwszym kontakcie z maszyną od razu miło zaskoczy Cię jej przyjemny chłód, co jest wynikiem metalowej konstrukcji. Trzeba również przyznać, że pomalowanie jej na czerń i biel wygląda wyjątkowo estetycznie.
Dużym zaskoczeniem jest także głośność jej pracy, a właściwie jej cichość, bo mimo tego, że w maszynie zastosowano chwytacz wahadłowy, to pracuje ona zdecydowanie ciszej niż inne modele z takim rozwiązaniem. Ponownie, jest to rezultat zastosowania metalowego korpusu.
Janome HD 523 jest cięższa o ok. 2 kg od innych modeli tej klasy (jej waga wynosi 7,2 kg), dzięki czemu podczas pracy jest wyjątkowo stabilna i w żaden sposób „nie biega” po stole.


Co znajduje się na obudowie Janome 523HD?

Zaczynając od lewego boku maszyny - znajdziesz tam boczny obcinacz nici, dzięki któremu nie będziesz musiał/a sięgać za każdym razem po nożyczki, żeby obciąć nić trzymającą materiał. Po skorzystaniu z obcinacza zostanie Tobie idealna ilośc nici, dzięki temu podczas rozpoczęcia szycia żadna z nitek nie „ucieknie”. Nad bocznym obcinaczem znajduje się pokrętło regulacji docisku stopki. Co to za funkcja i co dzięki niej zyskasz dowiesz się czytając dalszą część recenzji.

Maszyna do szycia Janome 523HD, boczny obcinacz nici i regulacja docisku stopki.

Od lewej strony na obudowie znajdziesz pokrętło regulacji naprężenia nici górnej, a obok pokrętła; wyboru ściegu, regulacji długości ściegu i szerokości ściegu. Podpokrętłami znajduje się wykaz dostępnych programów ściegowych oraz wyjątkowo sporych rozmiarów przycisk szycia wstecz.

Maszyna do szycia Janome 523HD, pokrętła na maszynie i wykaz ściegów.

Na prawym boku maszyny znajduje się koło zamachowe, jest to standardowe miejsce tego elementu we wszystkich maszynach do szycia. Pod kołem zamachowym umieszczony został włącznik/wyłącznik, otwory wentylacyjne i gniazdko na podłączenie zasilania.

Częścią obudowy jest również sprytny pojemnik na akcesoria, który jest jednocześnie wysuwanym stolikim. Pojemnik ma wbudowane bardzo praktyczne cztery trzpienie, które pomogą Ci w zachowaniu porządku wśród szpulek ;)

Mocna maszyna do szycia Janome 523HD, pojemnik na akcesoria.

Jakie ściegi znajdują się w maszynie Janome HD 523?

Janome Easy Jeans HD 523 szyje 23 ściegami (w tym 11 ściegami elastycznymi) i jest to konkretna ilość najpotrzebniejszych ściegów, które pozwolą Tobie zarówno zabezpieczyć brzeg przed strzępieniem (za pomocą ściegu owerlokowego), fantazyjnie wykończyć bluzkę z lekkiej tkaniny np. ściegiem muszelkowym, czy naszyć aplikację zygzakiem. Na zdjęciu poniżej znajdują się wszystkie dostępne programy ściegowe z maszyny Janome HD 523.

 Wszystkie dostępne ściegi w maszynie do szycia Janome 523HD.

Jednym z dostępnych ściegów w maszynie do szycia Janome 523HD jest ścieg łączący (znajdziecie go po literką G), który doskonale sprawdza się podczas szycia cięższych, grubszych materiałów. Możesz go wykorzystać np. do przyszycia kieszeni w filcowej torbie (zastosowanie takiego ściegu będzie ciekawszym rozwiązaniem niż standardowy ścieg prosty). Aby to zrobić wystarczy ustawić pokrętło szerokości ściegu na 5, długości na 2, nałożyć na siebie krawędzie materiałów i zszyć.
Na zdjęciu poniżej przy pomocy ściegu łączonego szyliśmy dwie warstwy grubego filcu.

Łączenie warstw materiału z maszyną do szycia Janome 523HD.

Jak szyje maszyna Janome 523HD?

Specjalnie dla Ciebie postawiliśmy sobie za punkt honoru, aby jak najlepiej pokazać jak maszyna sprawdza się w praktyce. Skoro producent śmiało nazwał ją maszyną do zadań specjalnych to naszą kwestią jest pokazanie Tobie, że Janome Easy Jeans HD 523 te założenia spełnia.
Moment. Zastanawiasz się pewnie, czy zamierzamy zrealizować te zadanie pisząc o samych suchych faktach? Oczywiście, że nie! Poniżej znajdziesz zdjęcia z przeszyć, które wykonaliśmy na potrzeby dzisiejszej recenzji. Do testu użyliśmy; 10 warstw jeansu, ecoskórę, grubą tkaninę tapicerską, paski parciane, grubą dzianinę tzw. dresówkę i dla odmiany zupełnie inny materiał - tiul.

Praktyczny test mocnej maszyny do szycia Janome 523HD - 10 warstw jeansu

Na powyższym zdjęciu widać próbę przeszycia 10 warstw jeansu. Podczas szycia maszyna spisywała się wzorowo. To dużo warstw, ale Janome HD 523 uzbrojona w igłę do jeansu przeszyła je idealnie.

Praktyczny test mocnej maszyny do szycia Janome 523HD - skóra

Cztery warstwy ekoskóry również nie zrobiły na niej wrażenia. Podczas szycia materiał był równo podawany a ścieg prosty wyszedł perfekcyjnie. Oczywiście wymieniliśmy igłę na tę odpowiednią do skóry.

Praktyczny test mocnej maszyny do szycia Janome 523HD - gruba tkanina tapicerska

Tkaninę tapicerską zawinęliśmy tak, żeby szyte było jednocześnie 5 warstw materiału. Maszyna pracowała bardzo spokojnie, czuć, że jest bardzo solidna. Jeżeli planujesz uszycie nowego pokrowca na fotel to z Janome HD 523 jest to możliwe.

Praktyczny test mocnej maszyny do szycia Janome 523HD - paski parciane

Przeszycie śliskich i grubo tkanych pasków parcianych nie stanowiło żadnego problemu. Mimo, że do testu użyliśmy 6 warstw to ścieg nadal prezentował się nienagannie.

Praktyczny test mocnej maszyny do szycia Janome 523HD - dresówka

Hobbyści szyjący w domu coraz częściej sięgają po dzianinę. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, również stawiamy komfort na pierwszym miejscu, dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak Janome HD 523 poradzi sobie z czterema warstwami mięsistej dresówki. Mamy dobrą wiadomość - uszycie dresów jej nie straszne!

Praktyczny test mocnej maszyny do szycia Janome 523HD - tkaniny delikatne - tiul

Jesteśmy świadomi tego, że kupując maszynę nie zawsze będziesz szył/a same ciężkie materiały i zależy Tobie głównie na wszechstronności. Janome Easy Jeans Heavy Duty 523 zdecydowanie spełnia to kryterium. Szycie tiulu nie różni się dla niej niczym od szycia 10 warstw jeansu, bo w obu wariantach szyła bezproblemowo a ścieg wygląda fantastycznie.

Jak maszyna do szycia Janome 523HD szyje delikatne i cienkie materiały?

Jak widać ściegi dekoracyjne na delikatnej i śliskiej organzie wyglądają doskonale. Szycie cienkich materiałów to zdecydowanie żaden problem dla maszyny Janome HD 523. Polecamy przekonać się o tym na własnym materiale ;)

Maszyna poradziła sobie perfekcyjnie na każdym etapie testu. Przeszycie wszystkich wariantów materiałowych nie sprawiło jej absolutnie żadnego problemu. My jesteśmy z niej bardzo dumni - rezultaty testu zdecydowanie sprostały naszym wymaganiom. Gwarantujemy, że Ty również będziesz zadowolony/a z waszej wspólnej współpracy.

Najważniejsze funkcje w maszynie Janome HD 523

  • System matic.
    Jest to system dzięki któremu błyskawicznie wymienisz stopkę, bez użycia śrubokręta. Jedyne co musisz zrobić to podnieść stopkę i nacisnąć dźwignię.

Wytrzymała maszyna do szycia Janome 523HD, łatwe mocowanie stopki.

  • Wolne ramię.
    Jeżeli planujesz szycie bluzek, spodni, toreb, to jest to niezbędna dla Ciebie funkcja, bo dzięki niej szycie „na około” nie stanowi żadnego problemu. Nie ma możliwości, że przez przypadek zaszyjesz nogawki spodni.

Mocna maszyna do szycia Janome 523HD, funkcja wolnego ramienia.

  • Wznios stopki.
    Standardowo stopka podnosi się na 6 mm, ale jeżeli chcesz umieścić pod nią grube warstwy materiału, to spokojnie możesz zwiększyć ten zakres. Wystarczy, że podniesiesz i przytrzymasz dźwignię podnoszenia stopki a uniesie się ona na 12 mm.

Mocna maszyna do szycia Janome 523HD, wznios stopki.

  • Wbudowane wysuwane dwa trzpienie na szpulkę.
    Drugi trzpień przyda się, kiedy będziesz chciał/a szyć podwójną igłą. Często spotykanym rozwiązaniem w maszynach do szycia jest drugi trzpień, który montuje się w maszynę. Zdecydowaną przewagą drugiego trzpienia jako integralnej części maszyny jet to, że na pewno nigdy Ci się nie zgubi ;)

Mocna maszyna do szycia Janome 523HD, wbudowane dwa trzpienie na szpulkę.

  • Regulowany docisk stopki.
    Regulacja docisku stopki sprawia, że szycie materiałów o różnej grubości i różnym stopniu rozciągliwości nie musi oznaczać problemów. Dzięki tej funkcji podczas szycia np. elastycznej dzianiny ścieg i materiał nie będzie rozciągnięty, a warstwy nie przesuną się względem siebie. Jeżeli natomiast będziesz chciał/a szyć skórę czy ekoskórę to regulacja docisku stopki sprawi, że ząbki transportera nie zostawią śladu na przeszytym materiale.
    Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć, jak dużą różnicę widać przy zmienię wartości docisku stopki podczas szycia bardzo elastycznej dzianiny.

Wszechstronna maszyna do szycia Janome 523HD, funkcja regulowania docisku stopki.

Pamiętaj, że neutralnym ustawieniem docisku stopki jest wartość „3” i na tym ustawieniu możesz swobodnie szyć większość materiałów, ale podczas szycia np. weluru i rozciągliwych dzianin jest to wartość „1”.

  • Wbudowany nawlekacz igły.
    Dzięki tej funkcji łatwo i szybko przełożysz nić przez oczko igły. Wystarczy ustawić igłę w najwyższej pozycji (kręcąc kołem zamachowym do siebie), opuścić nawlekacz i zahaczyć nitkę przez dwa elementy. Następnie podnieś nawlekacz, a on przeciągnie nitkę przez oczko igły i gotowe.

Wytrzymała maszyna do szycia Janome 523HD, manualny nawlekacz igły.

Co znajduje się w opakowaniu wraz z maszyną Janome 523HD?

W standardowym wyposażeniu tego modelu znajdziesz najpotrzebniejsze stopki, czyli stopkę uniwersalną, stopkę do wszywania zamków, do ściegów ozdobnych i do obszywania dziurek. Do zestawu dodano również ekstra stopkę, jedną z naszych ulubionych, która działa cuda w zakresie oszczędzania czasu, czyli stopkę do podwijania (obrębiania), dzięki której z łatwością wykończysz brzeg np. sukienki, bluzki, czy obrusu.

W zestawie znajdziesz jeszcze:

  • Igły Janome do szycia i haftowania - 5 szt. o grubości 75 i 90
  • Szpulki (4 szt.)
  • Rozpruwacz
  • Śrubokręt
  • Olejek wazelinowy
  • Adapter do ściegu krytego
  • Miękki pokrowiec
  • Rozrusznik nożny z przewodem
  • Instrukcję obsługi w języku polskim.

Standardowe wyposażenie maszyny do szycia Janome 523HD

Szybki przewodnik z przygotowania maszyny Janome 523HD do szycia

  • Szpulowanie.
    Zacznij od umieszczenia nici na trzpieniu. Następnie nić trzeba poprowadzić wg podpowiedzi na obudowie maszyny. Przez mały otwór na szpulce należy przełożyć nić, umieścić ją na szpulowniku i przesunąć go w prawo (jeżeli pominiesz ten krok, to maszyna zamiast kręcić szpulownikiem będzie poruszać igielnicą). Teraz wystarczy nacisnąć na rozrusznik nożny i nawinąć tyle nici ile potrzeba.

Nawijanie nici na szpulkę w maszynie do szycia Janome 523HD.

  • Nawlekanie.
    Nić zostaw na trzpieniu, ale tym razem poprowadź ją wg numeracji na obudowie maszyny, aż do nawlekacza, dzięki któremu szybko i bezproblemowo przewleczesz nić przez oczko igły. W celu uniknięcia plątania się nici na trzpieniu radzimy wysunąć drugi - dodatkowy trzpień (ten po lewej stronie) i przewlec ją przez dziurkę trzpienia.
  • Umieszczenie szpulki w bębenku.
    Wyjmij metalowy bębenek z chwytacza, włóż szpulkę upewniając się, że nić rozwija się w dobrym kierunku, następnie przeciągnij nitkę przez szczelinę bębenka, aż trafi do otworu wyjściowego pod sprężynkę napinającą. Zostaw zapas nitki, ok. 10 cm.

Wyciąganie metalowego bębenka z maszyny do szycia Janome 523HD.

  • Wyciąganie nici bębenkowej.
    Podnieś stopkę i przytrzymaj górną nić lewą ręką. Przekręć kołem zamachowym do siebie, wykonując jeden obrót. Wyciągnij nić bębenkową pociągając górną nitką. Ponownie zostaw zapas nitki, ok. 10 cm.

Maszyna jest już gotowa do szycia! Jak widzisz przygotowanie maszyny do szycia jest proste i szybkie. Cały proces to parę nieskomplikowanych kroków, które nawet dla laika nie będą stanowiły żadnego problemu.

Dla kogo polecamy Janome Easy Jeans Heavy Duty 523?

Janome Easy Jeans Heavy Duty 523 to wyjątkowy model maszyny do szycia, który doskonale sprawdzi się w rękach zarówno osoby rozpoczynającej szycie, jak i posiadającej duże doświadczenie. Jeżeli jesteś osobą początkująca to z pewnością, docenisz łatwość i intuicyjności obsługi maszyny do szycia Janome 523HD. Jeśli jesteś natomiast osobą doświadczoną w szyciu, szyjesz różne materiały i robisz to bardzo często, to zdecydowanie możesz wybrać model Janome Easy Jeans Heavy Duty 523. Jej mocna metalowa konstrukcja, metalowe podzespoły i regulowany docisk stopki sprawiają, że Janome 523HD swobodnie przeszywa kilka warstw jeansu, skórę, paski parciane czy cienką rozciągliwą dzianinę. Janome HD523 to doskonała maszyna, która pozwoli Ci na intensywne szycie przez lata. Dodatkowo to model z 6-letnią gwarancją, więc gdyby się cokolwiek wydarzyło to przez 6 lat, nie musisz się o nic martwić.