Najmocniejsza seria maszyn do szycia JANOME HEAVY DUTY

Maszyny do szycia Janome seria heavy duty (HD)

W ostatnim czasie pojawiło się na rynku coraz więcej modeli z napisem heavy duty. Pojawiło się również coraz więcej ekspertów od maszyn do szycia, a co za tym idzie, coraz więcej opinii tychże ekspertów. Nie mam tutaj zamiaru polemizować z nimi. Opinii o samych maszynach do szycia najlepiej szukać na portalach, na których klienci, którzy kupili daną maszynę mogą je umieszczać, np. najbardziej popularne w kraju to Ceneo i Allegro.

Maszyny do szycia Janome z serii Heavy Duty

W tym wpisie opiszę tylko maszyny marki JANOME, które zaliczamy do serii HEAVY DUTY i wytłumaczę dlaczego tak jest.
Oznaczenie HEAVY DUTY stosuje się, a właściwie powinno się stosować do produktów przystosowanych do pracy w ciężkich warunkach oraz do produktów o zwiększonej trwałości. No dobra, to było oczywiste, ale dlaczego te maszyny takie są?

Pierwszą rzeczą, którą wyróżniają się maszyny JANOME z tej serii, jest ich konstrukcja. Wszystkie maszyny JANOME z serii HEAVY DUTY mają metalowy korpus, a nie tylko ramę znajdującą się wewnątrz maszyny. Tego nie widać na zdjęciu, postaram się wytłumaczyć to bardziej.

Mocne maszyny do szycia Janome seria heavy duty (HD)

Podstawą konstrukcji maszyny jest jej rama. Coraz częściej producenci maszyn w pogoni za redukcją kosztów celowo zmniejszają ramę. Tego elementu nie widać, a maszyna z zewnątrz wygląda kolorowo i ładnie. Napisać na niej można wszystko.
Janome posiada 100-letnie doświadczenie w produkcji maszyn do szycia, posiada własne fabryki, w których produkowane są nie tylko maszyny, ale także fabryki, a w zasadzie odlewnie samych ram do maszyn do szycia.
Fakt posiadania własnych odlewni daje ogromne możliwości. To dzięki temu możliwa jest produkcja wielu grup maszyn do szycia, odpowiadających na potrzeby poszczególnych klientów. Dawniej wszystkie maszyny były metalowe, choćby często przywoływane przez wszystkich jako najtrwalsze - stare maszyny marki Łucznik czy Singer, produkowane kiedyś w Polsce (produkcja skończyła się na początku tego stulecia).
Maszyny te miały (i mają nadal) w całości metalowy korpus, co najbardziej przyczyniło się do ich długowieczności i trwałości. Dzięki temu wyszyły już dziesiątki tysięcy godzin, dając radość szycia użytkownikom. Mechanicy często chwalą stare maszyny za to, że wciąż da się je naprawić w taki sposób, aby się za chwilę nie rozregulowały (mechanicy najlepiej to wiedzą, kiedy ktoś pyta ich o gwarancję takiej naprawy, a precyzyjniej - na ile miesięcy mechanik da gwarancję takiej naprawy).

Janome może sobie pozwolić na kontynuację produkcji tego typu maszyn do szycia, między innymi dlatego, że jak wspominałem, posiada własne odlewnie ram i korpusów, ale rownież dlatego, że JANOME to numer jeden na wielu rynkach od wielu lat, co zobowiązuje do oferowania maszyn różnorodnych, dla tych najbardziej wymagających, jak i dla tych, którzy szyją od czasu do czasu.

Żeby to lepiej zobrazować proszę spojrzeć na te linki :


Oprócz globalnej dystrybucji firma JANOME posiada własne oddziały na każdym kontynencie :

Oddziały marki Janome na świecie Oddziały marki Janome na świecie

W zasadzie decyzję o tym, którą markę wybrać powinniśmy zacząć od tego, czy dana marka ma zasięg globalny, czy nie. Polska nie jest jeszcze rynkiem, gdzie szycie hobbystyczne jest tak popularne, jak np. w Australii, USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii.
To na tych rynkach producenci przechodzą prawdziwy test swoich maszyn. To tam wyciąga się wnioski, co jeszcze poprawić w maszynie, jaką funkcję dołożyć, a która ma mniejsze znaczenie. Ten, kto na rynkach zagranicznych jest numerem jeden, absolutnie daje nam pewność, że maszyny tego producenta oferują najwyższą jakość. Podejmując zatem decyzję o wyborze marki, warto sprawdzić czy dana marka jest obecna na rynkach najbardziej rozwiniętych (choćby poprzez dodanie do nazwy marki odpowiedniej koncówki domeny danego kraju, np. www.janome.com , www.janome.co.uk , www.janome.com.au , www.janome.de , itp). To - moim zdaniem - kluczowa sprawa. Spójrzmy na otaczające nas produkty codziennego użytku. Telewizory, telefony, komputery… to TOP-owe marki globalne.

Cecha charakterystyczna maszyn z serii Heavy Duty

Ale wróćmy do samego HEAVY DUTY, bo to o tym ma być ten tekst.
Cała seria maszyn prezentowana pod tym linkiem posiada ten specjalny typ ramy, który jednocześnie jest całym body maszyny znajdziecie tutaj - maszyny Janome z serii Heavy Duty

Maszyna do szycia Heavy Duty Janome - rama maszyny Janome HD1800

Na zdjęciu maszyna do szycia Janome Easy Jeans Heavy Duty 1800

W tym metalowym body bardzo precyzyjnie można umieścić wszystkie elementy napędowe maszyny (wały, łożyska). Dzięki temu osadzenie nie ulegnie przesunięciu przez lata. To dlatego możemy jej dać aż 6 lat gwarancji.

6 lat gwarancji na maszyny serii Heavy Duty od Janome

Tak, jak wspominałem wcześniej na taki rodzaj maszyn mogą pozwolić sobie tylko najwięksi producenci. Maszyny takie żyją dłużej, a to zobowiązuje producenta do zapewnienia dostępności wszystkich części dłużej niż przy maszynach standardowych.

Bardzo często - jako coś, co świadczy o tym czy dana maszyna jest heavy duty - pojawia się licytacja na temat mocy maszyn do szycia. A tutaj niespodzianka (lub dla niektórych już oczywistość) - przepisy Unii Europejskiej jakiś czas temu wprowadziły pewne ograniczenia, co skutkuje tym, że informacje na tabliczkach znamionowych uległy ujednoliceniu, zmniejszając pobieraną przez maszyny moc poprzez nakaz wprowadzenia LEDowych żarówek, zamiast tych tradycyjnych, stosowanych dawniej. Nie ma to żadnego związku z faktyczną mocą silnika maszyny.

Podobnie jest z ostatnią dyrektywą ERP i eco ERP, której celem jest przyjazne środowisku kształtowanie produktów mających wpływ na zużycie energii. Mają na to wpływ takie elementy, jak tworzenie produktu (jego konstrukcja i produkcja), eksploatacja produktu (emisja zanieczyszczeń i sprawność energetyczna) oraz wykorzystanie i ocena wyrobu (recykling i wizualizacja dla klienta oceny samego produktu).

Janome jako pierwszy producent maszyn do szycia przystosował swoje produkty do w/w dyrektyw, dzięki czemu maszyny komputerowe same przechodzą w stan uśpienia (stand by), kiedy ich nie używamy, a pozostawimy włączone. Niby drobny szczegół, a jakże ważny w przypadku naszej planety. Z tego co mi wiadomo, na dziś tylko janome to posiada.

Cała dyrektywa dostępna jest tutaj - https://www.hvacr.pl/sites/default/files/vademecum...

Wyżej opisaną funkcję obrazuje taki symbol :

Funkcja auto off w maszyna do szycia marki Janome

A jak wyglądają często przywoływane ramy maszyn do szycia? Rama maszyn JANOME serii heavy duty wygląda tak (maszyny są najczęściej białe, aluminiowa rama jest więc cała malowana na kolor maszyny):
Bez problemu mógłbym na niej stanąć i nie uległaby zniekształceniu. To naprawdę mocny odlew.

Maszyna do szycia Heavy Duty Janome - rama maszyny

Ramy maszyn JANOME serii XXL wyglądają bardzo podobnie do tych serii HEAVY DUTY :

Maszyna do szycia Heavy Duty Janome - rama maszyny serii XXL

Ramy najprostszych, a co za tym idzie najtańszych maszyn mechanicznych marki JANOME wyglądają tak :

Maszyna do szycia Heavy Duty Janome - rama maszyny podstawowego modelu

Podobnie ma się sprawa z innymi maszynami marki JANOME. Owerloki JANOME również posiadają wewnątrz mocną ramę, co czyni je niezwykle trwałymi.

Janome Polska - Maciej Waligórski

Maciej Waligórski - janome.pl