Maszyna do szycia dla początkujących Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja

Marka Juno pojawiła się w Polsce w 2013 roku. Wcześniej firma Janome sprzedawała maszyny pod tym szyldem w Japonii i w Rosji. Model JUNO BY JANOME E1015, który tutaj opisujemy, został zaprojektowany specjalnie na polski rynek. Zapraszamy do zapoznania się z maszyną, która cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja

JUNO BY JANOME E1015 to maszyna do szycia dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem i nie wiedzą jeszcze, czy będą chciały tę pasję rozwijać. Inną grupą, do której adresowany jest ten model podstawowej maszyny do szycia, są osoby, które potrzebują niezawodnego urządzenia do tego, żeby od czasu do czasu skrócić spodnie, zasłonkę, uszyć obrus czy poszewkę na poduszkę itp. Dlaczego? JUNO BY JANOME E1015 to maszyna zbudowana z dobrej jakości podzespołów i na pewno będzie szyła bezawaryjnie przez wiele lat, a co ważne jest do nabycia za przystępną cenę.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja

Co warto podkreślić, seria Juno została stworzona przez markę Janome, która dba nie tylko o jakość i niezawodność podzespołów, ale również o komfort szycia. Gdy szyje się na maszynie Janome, łatwo przekonać się, że naprężacz nitki fajnie z nami współpracuje i tylko sporadycznie, przy radykalnej zmianie materiału, trzeba regulować naprężenie nici. Zazwyczaj jednak ścieg tworzy się bez problemów. To ważna wiadomość dla osób, którym maszyny pętelkują czy zrywają nitkę, co często potrafi odebrać przyjemność z szycia.

Intuicyjna obsługa Juno by Janome E1015

Jak na maszynę wyprodukowaną przez Janome przystało, JUNO E1015 jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Przekonujemy się o tym już podczas nawlekania maszyny. Dzięki strzałkom i cyfrom umieszczonym na obudowie chyba każdy właściwie poprowadzi górną nitkę. W razie wątpliwości można wspomóc się instrukcją obsługi, która bardzo czytelnie pokazuje, jak poprawnie nawlec maszynę.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, łatwe nawlekanie

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że omawiany model nie został wyposażony w automatyczny nawlekacz igły, ale nie zapominajmy o tym, że mamy do czynienia z podstawowym modelem maszyny do szycia. Takie udogodnienia pojawiają się dopiero w maszynach z wyższej półki.

Niezbędne programy ściegowe

Skoro nić górna jest już nawleczona, możemy przejść do przedstawienia ściegów, które są dostępne w maszynie JUNO BY JANOME E1015. Mamy tu do wyboru 15 programów ściegowych - wszystkie przedstawione są na obudowie maszyny. Oczywiście są wśród nich najbardziej potrzebne ściegi użytkowe (prosty, zygzak, kryty, ściegi obrzucające krawędzie/owerlokowe) oraz kilka ozdobnych. W sumie są to wszystkie ściegi niezbędne do szycia. Sam wybór ściegu nie stanowi żadnego problemu. Pokrętłem z lewej strony wystarczy ustawić literę, którą dany ścieg jest oznaczony na obudowie maszyny do szycia.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, wybór ściegu, zmiana długości ściegu

W zależności od tego, czy chcemy szyć ściegiem z górnego rzędu, czy wybrać któryś z dolnego rzędu, ustawiamy pokrętło z prawej strony na wartość od 0 do 4 („górne” ściegi) lub „-S.S.+”, gdy decydujemy się na ścieg z rzędu poniżej. Warto zwrócić uwagę na to, że długości ściegu na pokrętle 0 do 4 oraz ściegów z pierwszej linii, znajdujących się na obudowie, są zaznaczone kolorem czarnym. W przypadku tych ściegów możemy płynnie zmieniać ich długość - do 4 mm. Ściegi z drugiej linii oraz przedział „-S.S.+” są zaznaczone na obudowie kolorem bordowym. Nie można zmieniać długości tych ściegów, a jedynie je regulować, aby wyglądały dokładnie tak, jak zostały przedstawione na rysunku na obudowie.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, wybór ściegu

Jeśli chodzi o regulację szerokości ściegu, to w maszynie JUNO BY JANOME E1015 mamy taką możliwość tylko dla ściegu zygzak. Regulacja odbywa się przy pomocy pokrętła z lewej strony. I tak, im kropka na obudowie jest bliżej literki B, tym ścieg będzie węższy, a im bliżej literki C – tym uzyskamy szerszy ścieg. Maksymalna szerokość ściegu to 5 mm.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, regulacja szerokości zygzaka

Cztery kroki i dziurka obszyta

Jeśli ktoś uważa, że 15 ściegów w maszynie do szycia to jednak za mało, chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że przy różnych opcjach ustawienia długości i szerokości ściegów (dla zygzaka), robi się ich całkiem sporo. Poniżej ściegi wykonane na testowanej maszynie.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, 15 programów ściegowych

Wśród ściegów dostępnych w maszynie JUNO BY JANOME E1015 jest również półautomatyczne obszywanie dziurek na guziki. Oznacza to, że obszycie dziurki wykonuje się w czterech krokach. Potrzebna jest do tego stopka do obszywania dziurek, która wchodzi w skład standardowego wyposażenia maszyny. Stopka pozwoli nam obszyć dziurkę o długości nawet 3,2 cm.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, półautomatyczne obszywanie dziurki na guziki

Wygodne wolne ramię

Niewątpliwym udogodnieniem w opisywanej maszynie jest wolne ramię, które pozwoli w komfortowy sposób podwijać rękawy, nogawki itp. Aby skorzystać z wolnego ramienia, wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, wolne ramię

Przy okazji, w stoliku umieszczono schowek, który idealnie nadaje się do przechowywania dodatkowych stopek czy innych drobnych akcesoriów krawieckich. Nie jest może najwygodniejszy w obsłudze, ale nie do pogardzenia jest fakt, że rozmaite dodatki do maszyny zawsze możemy trzymać mieć pod ręką.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, schowek na akcesoria

Wytrzymały chwytacz

Gdy zdejmiemy stolik i otworzymy pokrywę, dostaniemy się do chwytacza, do którego wkłada się szpulkę z nitką. W JUNO BY JANOME E1015 zastosowano chwytacz wahadłowy, który co prawda ma od lat swojego następce w postaci chwytacza rotacyjnego, ale „wahadła” też mają swoich zwolenników.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, chwytacz wahadłowy

Chwytacz wahadłowy jest rozwiązaniem bardzo wytrzymałym i od lat stosuje się go z powodzeniem również w maszynach przemysłowych, mimo że bywa mniej wygodny przy wymianie dolnej nici. Przy tym rodzaju chwytacza w maszynie do szycia wygodniejsza jest regulacja naprężenia nici dolnej.

Można szyć podwójną igłą

Ciekawym rozwiązaniem jest przystosowanie JUNO BY JANOME E1015 do szycia podwójną igłą. Przydaje się ono podczas dekorowania ściegami ozdobnymi czy przy wykańczaniu krawędzi np. dzianiny. Poniżej prezentujemy ściegi uzyskane podczas szycia podwójną igłą w maszynie JUNO BY JANOME E1015.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, szycie podwójną igłą

Maszyna jest wyposażona w dwa trzpienie na nitki, a więc bez dodatkowych stojaków na nici od razu można przystąpić do szycia podwójną igłą. Jedynie przy ściegach dekoracyjnych igła delikatnie ociera o krawędź płytki ściegowej. Jeśli więc decydujemy się na szycie podwójną igłą, trzeba to robić powoli, ostrożnie, upewniając się wcześniej, że nie złamiemy, ani nie zniszczymy igły.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, podwójna igła, dwa trzpienie na szpulki

Obecność dwóch trzpieni przydaje się nie tylko podczas szycia podwójną igłą. Wykorzystamy je również wtedy, gdy zechcemy jednocześnie szyć i nawinąć szpulkę. Takie rozwiązanie jest dostępne tylko w nielicznych modelach maszyn.

Automatyczny docisk stopki

Za przesuwanie szytego materiału pod stopką odpowiedzialny jest 3-stopniowy mechanizm transportu. Docisk stopki jest automatyczny i będzie się spisywał bez zarzutu przy szyciu większości zwykłych materiałów. Natomiast przy materiałach bardziej wymagających, takich jak np. rozciągliwe dzianiny, warto zaopatrzyć się w dodatkowa stopkę z górnym transportem, która pomoże odpowiednio przesuwać materiał.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, trzystopniowy transport materiału

Skoro już jesteśmy przy mechanizmie transportu, to należy zaznaczyć, że w JUNO BY JANOME E1015 nie ma możliwości opuszczenia ząbków transportera. Kto więc chce na tej maszynie cerować czy haftować, powinien użyć płytki do cerowania. Jest ona w fabrycznym zestawie akcesoriów, a zamontowana w maszynie pozwoli ukryć ząbki pod płytką.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, stopka do cerowania

Jeśli chodzi o samą płytkę, to są na niej linie, które ułatwią nam szycie w konkretnej odległości od krawędzi materiału. Wystarczy wówczas prowadzić materiał równo z wybraną linią.

Maszyna w sam raz

Juno by Janome E1015 to kompaktowa maszyna do szycia. Ma wymiary 38x28x15 cm, które są standardowe w tej klasie. Projektanci wygospodarowali wystarczająco dużo przestrzeni po ramieniem, więc na maszynie szyje się naprawdę komfortowo.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, dużo miejsca do szycia, odległość ramienia od igielnicy 17 cm

Urządzenie jest zarazem na tyle niewielkie, że nie zajmuje wiele miejsca i bez problemu powinniśmy znaleźć dla niej jakiś zakątek do przechowywania.

Test Juno by Janome E1015, recenzja - uchwyt maszyny

Maszyna została wyposażenia w wygodną rączkę do przenoszenia (na zdjęciu powyżej). Niby drobiazg, a jednak sprawia, że wyjęcie, podniesienie maszyny i przeniesienie jej jest bardzo wygodne. Opisywany tu model JUNO BY JANOME ma oczywiście wbudowane oświetlenie w postaci ledowej diody. Jest to co prawda oświetlenie jednopunktowe, ale wystarczająco dobrze rozjaśnia okolice płytki ściegowej w maszynie.

Test Juno by Janome E1015, recenzja - jednopunktowe oświetlenie

Wyposażenie standardowe i polecane dodatki

Maszyna do szycia JUNO BY JANOME E1015 ma standardowym wyposażeniu niezbędne stopki i akcesoria, które pozwolą nam nacieszyć się maszyną. W pudełku, poza maszyną, są także:

 • stopka uniwersalna,
 • stopka do półautomatycznego obszywania dziurki na guziki,
 • stopka do wszywania zamków,
 • stopka z regulowanym prowadnikiem do ściegu krytego,
 • płytka do cerowania,
 • zestaw igieł do maszyny,
 • 4 szpulki,
 • rozpruwacz.

Juno by Janome E1015 – szczegółowy opis, recenzja, standardowe wyposażenie, akcesoria

Do JUNO BY JANOME E1015 bez problemu można dokupić dodatkowe akcesoria, które jeszcze bardziej zwiększą funkcjonalność maszyny i ułatwią obchodzenie się z nią. To przede wszystkim:

 • stolik powiększający pole pracy, aby wygodniej się szyło,
 • torba na maszynę i akcesoria, która idealnie sprawdza się w przechowywaniu oraz przewożeniu maszyny,
 • widoczną na powyższym zdjęciu podkładkę filcową z logo Janome, która bardzo dobrze utrzymuje maszynę na stole i zmniejsza wibracje maszyny podczas szycia,
 • osłonę igły do ochrony palców przed przeszyciem. Przyda się szczególnie wtedy, jeśli do maszyny siadają dzieci. Jest łatwy w montażu i pasuje do prawie każdego modelu maszyny.
 • zewnętrzny obcinacz nici, który można zamontować w lewej części obudowy maszyny. Umożliwia błyskawiczne odcięcie nici po zakończeniu szycia, bez konieczności sięgania po nożyczki.

Podsumowanie

JUNO BY JANOME E1015 to podstawowa maszyna do szycia. W związku z tym nie ma w niej nadmiaru udogodnień czy gadżetów. Widać natomiast, że japoński producent postawił w niej przede wszystkim na to, żeby za przystępną cenę klienci otrzymali bardzo solidny, niezawodny sprzęt. Metalowe elementy są dobrej jakości i możemy mieć pewność, że maszyna posłuży nam wiele lat. Bardzo dobra relacja jakości do ceny to bez wątpienia jedna z największych zalet JUNO BY JANOME E1015.

Po tę maszynę śmiało mogą sięgnąć osoby, które są dopiero na początku swojej przygody z szyciem. To przecież zrozumiałe, że nie każdy będzie się porywał na bardziej zaawansowany model maszyny, skoro nie wie jeszcze, czy w ogóle i jak często będzie do niej siadał. Kolejnymi odbiorcami tego modelu maszyny powinny być osoby szyjące na własne, domowe potrzeby. Chodzi tu o użytkowników, którzy bez większych problemów szyją rzeczy do domu, skracają spodnie itp., jednak szycie nie jest ich główną pasja.

Test Juno by Janome E1015, recenzja

Maszyna JUNO BY JANOME E1015 to dobry wybór nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla starszych dzieci. Już ośmiolatki są gotowe do tego, by rozpocząć naukę szycia, a opisywane tu urządzenie jest na tyle łatwe i intuicyjne w obsłudze, że nie powinno stanowić żadnej przeszkody w nauce. Warto pamiętać o wyposażeniu maszyny w specjalny drucik-osłonę igły (piszemy o nim kilka akapitów wcześniej), który uchroni dziecko przed przeszyciem palca.

Niezależnie od tego, kto będzie szył na JUNO BY JANOME E1015, jest to solidna, bardzo dobra maszyna, wprost idealna do nauki szycia. Na pewno pomoże też zrozumieć, co oznacza hasło umieszczone na kolorowej obudowie - joy of sewing, czyli po prostu radość szycia.

Zobacz film z prezentacji tego i innych modeli serii Juno