Recenzja owerloka Janome 744D - omówienie funkcji, nawlekanie i test szycia

Janome 744D to owerlok, który jest w naszej ofercie od długiego czasu i przez ten okres zyskał bardzo dużą popularność. Zaskakuje funkcjonalnością i doskonałym szyciem różnych materiałów. Wyobraź sobie, że możesz w zaciszu Twojego domu tworzyć najrozmaitsze ubrania – od wytrzymałej odzieży sportowej po eleganckie wieczorowe kreacje, wymyślone akcesoria, ozdoby czy dodatki, którymi udekorujesz dom. Zachowując przy tym, niesamowitą jakość i profesjonalny wygląd tworzonych przez Ciebie rzeczy. Z owerlokiem Janome 744D jest to możliwe i w tym wpisie postaramy się Ci to pokazać.

Recenzja owerloka Janome 744D - poznaj jego wszystkie funkcje

Omówienie owerloka Janome 744D zacznę od prezentacji funkcji i tego, jak wpływają one na samo szycie, jak i na Twoją wygodę i komfort. Następnie pokażę Ci jak nawlekać owerloka Janome 744D (przekonasz się, że wcale to nie jest tak trudne, jak może się wydawać), a także jak wyglądają jego ściegi i kiedy które należy stosować.

Zanim jeszcze przejdę do funkcji, zacznę od wymiarów maszyny. Owerlok Janome 744D jest mniejszy niż standardowe maszyny do szycia i ma wymiary: 28 cm x 28 cm x 27 cm. Jego waga to 6,9 kg - jak na maszynę o takich wymiarach to całkiem sporo, a to za sprawą mocnej metalowej konstrukcji i metalowych podzespołów, które widać po otwarciu części obudowy maszyny.

Wymiary owerloka Janome 744D - wymiary maszyny

Owerlok Janome 744D na przedniej części obudowy posiada ściągany pojemnik na ścinki i na akcesoria. Oba są bardzo praktyczne. W pojemniku na akcesoria są schowane elementy ze standardowego wyposażenia maszyny, są tam m.in. zapasowe igły, nóż górny, pędzelek, pinceta, osłonki na nici itd. Jest on na tyle duży, że możesz schować tam coś jeszcze. Pojemnik na ścinki to drobiazg, który pokochasz po pierwszych przeszyciach. W czasie szycia resztki materiałów idealnie wpadają do tego pojemnika - cały ten bałagan z cięcia materiału w czasie szycia ląduje w jednym miejscu. Cudo.

Pojemnik na ścinki w owerloku Janome 744D

Najważniejsze funkcje owerloka Janome 744D

Omówienie funkcji owerloka Janome 744D zacznę od góry maszyny, czyli od regulowanego docisku stopki. Ta funkcja działa dokładnie tak samo, jak w maszynie do szycia.

Regulowany docisk stopki w owerloku Janome 744D

Poniżej znajdują się elementy, które chyba jako pierwsze rzucają się w oczy, gdy patrzymy na 744D, czyli pokrętła regulacji naprężenia nici. Myślę, że tutaj nic Cię nie zaskoczy - przy pomocy pokrętła regulujemy naprężenie w zakresie od 0 do 9, ustawiając takie, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w czasie szycia. Co istotne? Nie zawsze ustawiając tą samą wartość na czterech pokrętłach.

Regulacja naprężenia nici w owerloku Janome 744D

Z boku owerloka znajduje się pokrętło regulacji długości ściegu, które można regulować w zakresie od 1 do 5 mm. Wybrana wartość widoczna jest w okienku na froncie maszyny.

Pokrętła regulacji długości ściegów w owerloku Janome 744D

Pod pokrętłem regulacji długości ściegu jest, pokrętło regulujące transport różnicowy zwany też dyferencjałem. Jest to funkcja, której na ogół nie ma w maszynach do szycia, a która w owerloku jest niezastąpiona. W owerloku mechanizm transportu składa się z dwóch rzędów ząbków transportera, a każdy z nich działa niezależnie od siebie. Możemy ustawić ząbki tak, aby pracowały równo. Przy innej regulacji jedne ząbki będą pracowały szybciej od drugich. W efekcie funkcja ta pomaga zniwelować rozciąganie się elastycznych materiałów podczas szycia lub wręcz przeciwnie, celowo je uzyskać.
Mówiąc prościej, to dzięki tej funkcji nawet bardzo elastyczna dzianina nie będzie rozciągała się w czasie szycia.

Regulacja dyferencjału w owerloku Janome 744D

Poniżej jest suwak naprężenia dolnego mechanizmu pętlującego. Gdy planujesz szyć standardowo, należy ustawić go w pozycji STD., a kiedy chcesz szyć ściegiem rolującym należy przestawić go na pozycję R.H.

Pod pokrywą owerloka mamy barwny system nawlekania. Każde miejsce, przez które trzeba poprowadzić nitkę, jest wyraźnie zaznaczone i dobrze opisane. Nawlekanie omówię szczegółowo w dalszej części wpisu, ale już na podstawie tego schematu widać, że nie jest ono aż takie straszne, jak niektórzy mówią.

Barwny system nawlekania nici w owerloku Janome 744D

Owerlok Janome 744D posiada dwa noże (górny i dolny), dzięki którym możemy szyć i jednocześnie obcinać krawędź materiału. Oczywiście tylko, gdy tego chcesz.

Włączony nóż górny w owerloku Janome 744D

Jeżeli nie chcesz, aby maszyna obcinała materiał, możesz wyłączyć nóż. Jest to bardzo proste. Wystarczy obrócić kołem zamachowym, tak aby strzałki umieszczone na obudowie ustawiły się na wprost siebie i przesunąć dźwignię, która znajduje się tutaj z boku maszyny. Zobacz.

Owerlok Janome 744D posiada także system matic, dzięki któremu szybko i sprawnie wymienisz stopkę, boczny obcinacz nici, który sprawia, że nie musisz sięgać po nożyczki po skończonym szyciu.

Boczny obcinacz nici i stystem matic w owerloku Janome 744D

A także wolne ramie, które podobnie jak w przypadku maszyny do szycia ułatwi Ci szycie po okręgu podczas np. przyszywania ściągaczy.

Wolne ramie w owerloku Janome 744D

Prędkość szycia owerloka Janome 744D to 1300 wkłuć na minutę. To naprawdę sporo, średnia prędkość domowej maszyny do szycia to około 860 wkłuć na minutę. W związku z tak dużą prędkością Janome 744D może wpadać w delikatne wibracje w czasie szycia i wówczas z pomocą przychodzą przyssawki umieszczone na jego spodzie. Korzystanie z nich nie jest skomplikowane wystarczy mocniej przycisną owerloka do blatu stołu (nie możemy oczywiście mieć wówczas na nim żadnych podkładek czy mat). Po takim przyssaniu się do blatu owerlok dużo stabilnej będzie stał na stole, a co za tym idzie będzie dużo wygodniejszy podczas szycia nawet na najwyższych obrotach.

Przyssawki trzymające owerlok Janomen 744D

Najważniejsze funkcje owerloka Janome 744D omówione, więc czas na nawlekanie.


Jak nawlekać owerloka Janome 744D?

Nawlekanie owerloka to jedna z rzeczy, której obawia się większość osób. Jednak nie jest ono tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Owerlok Janome 744D po wyjęciu z opakowania jest już nawleczony przez producenta. W związku z tym nie ma potrzeby wywlekać tych nici, zamiast tego polecamy zastosować inne rozwiązanie - czyli przeciąganie nici.

Fabrycznie nawleczony owerlok Janomen 744D

Na czym ono polega? Na trzpienie zakładamy szpulki, którymi planujecie szyć (przy pierwszym kontakcie z owerlokiem polecam założenie 4 różnych kolorów, aby lepiej zrozumieć, która nić za co odpowiada), następnie związujemy te nici, które już mamy z nićmi już założonymi, podnosimy stopkę, ustawiamy naprężacze w pozycji 0 i przeciągamy nici przez całą maszynę. Na filmie poniżej pokazujemy, jak to dokładnie zrobić.
Nici powinny przejść przez prawie wszystkie elementy maszyny. Jedyne miejsce, przez które musimy samodzielnie przełożyć nić to oczko w igle.

Niestety nie zawsze można skorzystać z tej metody, ponieważ gdy szyliśmy 3 nićmi, a teraz chcemy szyć 4 nićmi to musimy nawlec maszynę samodzielnie. Wówczas z pomocą przychodzi instrukcja obsługi w języku polskim i wspomniany już wcześniej barwny system nawlekania nici.Z jego pomocą możesz krok po kroku poprowadzić nici zgodnie z oznaczeniami na maszynie

Barwny system nawlekania nici w owerloku Janome 744D

Nasza rada: nigdy nie wywlekaj całego owerloka. Jeżeli po szyciu 4 nićmi musisz przejść na szycie 3 nićmi to wyciągnij nitkę z owerloka tylko na tyle, aby nie przeszkadzała (nie wplątywała się) w czasie szycia. Dzięki temu będziecie mieli kilka kroków mniej podczas nawlekania.

Owerlok nawleczony, czas na najciekawsze elementy tego wpisu, czyli szycie i ściegi, które oferuje maszyna Janome 744D.


Ściegi w owerloku Janome 744D - jakie są i kiedy je stosować?

Owerlok Janome 744D tworzy 7 rodzajów ściegów owerlokowych, czyli:

  • 4- nitkowy ścieg owerlokowy
  • Owerlok Janome 744D - ścieg 4 nitkowy

    Jak nazwa wskazuje owerlok tworzy ten ścieg przy pomocy 4 nici (dwóch górnych i dwóch dolnych). To najmocniejszy ścieg w tym owerloku - doskonały do łączenia i jednoczesnego obrzucania krawędzi szytych materiałów np.: leginsów, dzianinowych spódniczek, t-shirtów, bluz oraz ubrań z materiałów luźno tkanych. Jest on też odpowiednim ściegiem do obrzucania krawędzi szwów każdego materiału, w szczególności mocno się strzępiących.

  • 3- nitkowy ścieg owerlokowy wąski i szeroki
  • Owerlok Janome 744D - ścieg 2 nitkowy

    Ten ścieg powstaje przy użyciu 3 nitek (1 igły oraz obu chwytaczy). Wykorzystuje się go do obrzucania krawędzi szwów, aby zabezpieczyć materiał przed strzępieniem. W zależności od grubości materiału oraz tendencji materiału do siepania, wybieramy odpowiednią opcję: dla materiałów grubszych ścieg szerszy, a dla cieńszych - węższy.

  • 3-nitkowy super elastyczny
  • To bardzo nietypowy ścieg, stworzysz go wykorzystując dwie igły i nić z dolnego chwytacza. To najbardziej elastyczny ze ściegów - doskonały do szycia materiałów bardzo elastycznych, typu lycra. Świetnie sprawdzi się podczas szycia odzieży sportowej, strojów kąpielowych lub bielizny - czyli elementów, w których potrzebna jest duża elastyczność.

  • 3- nitkowy rolujący (mereżka)
  • Znakomity do wykończenia krawędzi cienkich materiałów w letnich spódnicach, sukienkach, bluzkach damskich i dziecięcych. Co ważne, przełączenie owerloka Janome 744D w tryb szycia mereżką odbywa się błyskawicznie - bez konieczności zmiany płytki ściegowej i stopki.

    Owerlok Janome 744D - ścieg 2 nitkowy

  • 2- nitkowy prosty
    Doskonale sprawdza się podczas estetycznego wykończenia krawędzi delikatnych materiałów.
  • 2 - nitkowy rolujący
    Ten rodzaj ściegu jest idealny do estetycznego wykończenia krawędzi cienkich i średniej grubości materiałów oraz obrzuceniu szwów bardzo cienkich materiałów, takich jak: szyfon lub jedwab. Ten rodzaj ściegu najczęściej możesz spotkać na krawędziach tiulowych plisowanych spódnic, sukienek lub delikatnych szali, a także na ozdobnych rzeczach wyposażenia domu: poszewki, serwetki itp.

Owerlok Janome 744D - ścieg 2 nitkowy

  • 2-nitkowy brzegowy oraz płaski (flatlock)
  • To nietypowy ścieg jest doskonały do ozdobnego wykończenia krawędzi gotowych wyrobów odzieżowych np. bluz, t-shirtów, leginsów czy dresów (możesz go zastosować np. przy ściągaczach w bluzie lub rękawach raglanowych), ale również do łączenia materiałów w formie szwu płaskiego (flatlocka). W zależności od sposobu złączenia, można uzyskać 2 różne efekty widoczne na wierzchniej stronie.

Podumowując
Janome 744D to doskonały owerlok - o mocnej konstrukcji i metalowych podzespołach, który będzie Ci służył wiele lat. Z jego pomocą szybko i profesjonalnie będziesz szyć każdy rodzaj materiału i tworzyć dosłownie wszystko, od wytrzymałej odzieży sportowej po klasyczne dzianinowe dresy, eleganckie wieczorowe kreacje, wymyślone akcesoria, ozdoby czy dodatki, którymi udekorujesz dom.
Nawet jeżeli nigdy nie miałaś/miałeś owerloka nie musisz się go obawiać. Obsługa owerloka Janome 744D jest bardzo intuicyjna, najtrudniejszym elementem jest nawleczenie drugiej nici z dolnego chwytacza, ale jak pokazałam Ci na filmie, nie musisz tego robić za każdym razem - możesz przeciągać nici i w ten sposób oszczędzać czas i nerwy. Owerlok Janome 744D to maszyna, która z pewnością podniesie jakość szytych przez Ciebie rzeczy.