Recenzja maszyny do szycia Janome 1522 - prezentacja funkcji, obsługa i test z szycia

Dzisiejsza recenzja będzie wyjątkowa, ponieważ maszyny, które Ci przedstawimy są również bardzo wyjątkowe.

Seria Janome 1522 to najnowsze mechaniczne maszyny do szycia w ofercie marki Janome. Powstały z okazji wyjątkowego jubileuszu - 100-tych urodzin marki Janome.
Maszyny do szycia Janome serii 1522 mają prosty, nowoczesny design i koncepcje XXI wieku, czyli personalizacja przy wyborze koloru maszyny. Pierwszy raz możesz wybrać maszynę nie tylko pod względem oferowanych funkcji, ale także koloru. Masz do wyboru 6 wariantów kolorystycznych:

  • różowym
  • czerwonym
  • niebieskim
  • zielonym
  • jasnoszarym
  • ciemnoszarym

Maszyny do szycia Janome 1522 - wszystkie kolory

Taki wybór kolorystyczny pozwoli Ci dopasować maszynę do Twojego gustu, pracowni lub do wystroju Twojego mieszkania. Wreszcie! To tak jak np. w telefonach komórkowych, gdzie możesz wybrać jego kolor, tak samo teraz możemy wybrać kolor maszyny.
Czym jeszcze charakteryzuje się ta nietypowa seria maszyn do szycia? Dowiesz się czytając resztę wpisu. Jednak z racji takiej, że dostępne programy ściegowe i funkcje w maszynach Janome 1522 są dokładnie takie same, to dokładny ich opis przedstawimy na podstawie jednego koloru - różowej jubileuszowej Janome 1522PG.

Pierwsze wrażenie

Janome 1522 jest spakowana w ładny kolorowa karton i szczelnie zabezpieczona styropianem. Czy ciężko przez to jest ją wyjąć z opakowania? Trochę, ale jesteśmy pewni, że dasz radę. :)
Pierwszy kontakt z maszyną jest bardzo pozytywnie zaskakujący. Jakość tworzywa, z którego wykonano Janome 1522 jest naprawdę bardzo dobra. W dotyku czuć, że jest to porządny materiał. Wszystkie elementy maszyny sprawiają wrażenie bardzo porządnych i mocnych (nie takich delikatnie plastikowych, których boisz się dotknąć, bo masz wrażenie, że zaraz pęknie w dłoniach). Jest ona dosyć ciężka (waży 6,5 kg) i to czuć zarówno podczas noszenia maszyny, jak i szycia na niej. Co do głośności pracy, jest to odczucie bardzo subiektywne. Janome 1522 jest maszyną mechaniczną z chwytaczem wahadłowym więc jej odgłos pracy jest typowy dla tego rodzaju maszyn. Ale w naszym odczuciu, pracuje ona trochę ciszej niż inne mechaniczne maszyny z chwytaczem wahadłowym, np. Juno E1015 czy Janome 523HD.

Recenzja maszyny do szycia Janome 1522

Wymiary maszyny do szycia Janome 1522

Pierwszą rzeczą, na którą chcemy zwrócić Twoją uwagę w modelu Janome 1522 to wymiary maszyny. Do pewnego momentu są one standardowe, czyli szerokości 17 cm, długości 41 cm, wysokości 28 cm, odległość między igłą, a ramieniem maszyny wynosi równe 16,5 cm. Ale jeden parametr jest szczególnie wyjątkowy i odróżnia Janome 1522 od pozostałych maszyn do szycia (także innych marek), czyli wielkość blatu roboczego - stolika lub inaczej mówiąc wielkość przestrzeni roboczej.

Wymiary maszyny do szycia Janome 1522

Wygoda i komfort w czasie szycia

Rozmiar stolika / przestrzeni roboczej (czyli odległość przed igłą i po lewej stronie igły) w maszynie do szycia Janome 1522 mierzonej na płasko to 11 cm x 10,5 cm. Jest to naprawdę baaardzo dużo. Żadna inna maszyna do szycia w tej grupie cenowej nie ma tak dużej przestrzeni. Spójrz na wymiary na zdjęciach poniżej. Dla porównania dodaliśmy zdjęcia maszyny Janome 1522 i modelu Juno by Janome E1019. Przestrzeń robocza w maszynie Juno jest standardowych rozmiarów, ale w porównaniu do maszyny Janome 1522 to prawie o połowę mniejszy rozmiar.

Porównanie maszyny do szycia Janome 1522 do Juno by Janome E1019 Porównanie maszyny do szycia Janome 1522 do Juno by Janome E1019

Tak bardzo zwracamy uwagę na rozmiar stolika w maszynie Janome 1522, ponieważ jest to naprawdę niespotykana wielkość. Co istotne, ta przestrzeń jest płaska na całej długości, więc naprawdę podczas szycia jest dużo wygodniej układać i prowadzić materiał.

Co ciekawe…pomysłowi inżynierowie z fabryki Janome postanowili, tak duży blat roboczy wykorzystać jeszcze dodatkowo i umieścili w nim bardzo praktyczny schowek na akcesoria. :)
Schowek tak samo, jak stolik jest bardzo duży (dużo większy niż w innych maszynach do szycia). Dodatkowo ma on kilka przegródek, które zdecydowanie pomogą w przechowywaniu najważniejszych stopek i akcesoriów krawieckich.

Duży schowek w maszynie do szycia Janome 1522

Wymiary modelu Janome 1522 mamy omówione więc teraz przechodzimy do jednego z ważniejszych aspektów w maszynie do szycia, czyli do programów ściegowych.


Programy ściegowe w Janome 1522 - ich wybór i regulacja

Wykaz wszystkich dostępnych programów ściegowych z maszyny Janome 1522 jest umieszczony na górnej części obudowy maszyny. Do dyspozycji jest 25 ściegów, wśród których znajdziesz te najpopularniejsze i najczęściej stosowane ściegi, czyli oczywiście ścieg prosty (stebnowy), zygzak, ścieg kryty, owerlokowy (o niego jest zawsze najwięcej pytań, więc w dalszej części wpisu specjale go dla Ciebie odszyłam), ściegi elastyczne, dekoracyjne i automatyczne obszywania dziurki na wymiar guzika.

Ściegi w maszynie do szycia Janome 1522

Wybór i regulacja programów ściegowych jest bardzo łatwa i odbywa się za pomocą dużych, wygodnych, trzech pokręteł umieszczonych na froncie maszyny.

Pokrętła wyboru ściegów w maszynie do szycia Janome 1522

Dostępne programy ściegowe możesz regulować zarówno pod względem długości (do 4 mm), jak i szerokości (do 5 mm). Dzięki temu możesz z łatwością dopasujesz np. pozycję igły do zaplanowanego szycia lub stopki, ale także możesz w ten sposób modyfikować posiadane ściegi.
Na zdjęciu poniżej są odszyte 2 ściegi, które po regulacji wyglądają zupełnie inaczej. Daje to więc dużo dodatkowych możliwości podczas ozdabiania odszytych rzeczy.

Odszyte ściegi w maszynie do szycia Janome 1522

Szybka prezentacja - jak przygotować maszynę Janome 1522 do szycia

Skoro jesteśmy już przy programach ściegowych to czas przejść do praktyki, czyli szycia. Przygotowujemy więc maszynę - pokażemy Ci jak nawinąć dolną szpulkę, w jaki sposób umieścić ją prawidłowo w chwytaczu, a także jak nawlec maszynę do szycia Janome 1522. Spójrz na krótki filmik poniżej.

Bardzo szczegółowy opis, jak wykonać te wszystkie czynności znajdziesz także w instrukcji obsługi, oczywiście w języku polskim.


Praktyczny test - Jak szyje maszyna do szycia Janome 1522?

Test szycia wykonamy na 4 różnych materiałach i zastosujemy 4 różne programy ściegowe.
Szycie zaczynamy od 3 warstw dobrego jakościowo, grubego jeansu. Wybieramy ścieg prosty (stebnowy) A, długość ściegu 3 i centralną pozycję igły (ustawienie na wartość 5). Dodatkowo zmniejszamy docisk stopki (maszyna będzie swobodniej przesuwać kilka warstw materiału) - ustawiłam go w pozycji 2.

Szycie jeansu maszyną do szycia Janome 1522

Szycie jeansu maszyną do szycia Janome 1522

Jak widać na filmie ;) maszyna nie miała żadnych problemów z szyciem ani 3, ani 6 warstw jeansu. Doskonale prowadziła materiał, warstwy nie przesunęły się względem siebie, a powstały ścieg wygląda idealnie. W trakcie szycia tylu warstw jeansu było czuć, że Janome 1522 "ma siłę" i to szycie nie stanowiło dla niej żadnego wyzwania.

To teraz czas na zupełnie inny materiał - cienki, elastyczny tiul. Skoro materiał jest elastyczny (co możesz zobaczyć na filmie) to przeszycie wykonamy ściegiem zygzak, który jest również elastyczny i sprawi, że ścieg będzie współpracował z materiałem.
Wybieramy ścieg zygzak C, długość i szerokość pozostawiamy bez zmian - 3 i 5. Zmniejszamy za to naprężenie górnej nici i docisk stopki ustawiamy na wartość 3.

Szycie tiulu maszyną do szycia Janome 1522

Szycie tiulu było tak samo łatwo, jak szycie jeansu. :) Janome 1522 zupełnie swobodnie przeszyła tak delikatny materiał (co widać na filmie), a powstały ścieg wygląda bardzo dobrze i idealnie współpracuje z tiulem (co również widać na filmie).

Czas na tkaninę bawełnianą.
Wybieramy ścieg dekoracyjny I, długość zmieniamy na 1, a szerokość pozostawiamy bez zmian, czyli na 5.
Zmieniamy także na wyższe naprężenie nici górnej.

Szycie bawełny maszyną do szycia Janome 1522

Ściegi dekoracyjne są często niedocenianymi ściegami, a przy ich pomocy możesz w fantastyczny sposób wykończyć / ozdobić uszyte przez Ciebie projekty. Ścieg dekoracyjny może stanowić bardzo ciekawe wykończenie np. przy dekolcie, ściągaczach czy wypustce. Z ich pomocą możesz także pięknie ozdabiać obrusy, bieżniki, podkładki, torby, poszewki czy inne elementy do dekoracji domu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

No i na końcu coś, o co zawsze jest najwięcej pytań, czyli dzianina i ścieg owerlokowy.
Wybieramy ścieg owerlokowy G z drugiego rzędu ściegów. Pokrętło długości ustawiamy w pozycji +.S.S.- , a pokrętło szerokości zostawiamy bez zmian.
Ponownie zmniejszamy docisk stopki - dzięki temu po przeszyciu ścieg i materiał będzie idealnie płaski.

Szycie dzianiny maszyną do szycia Janome 1522

Ścieg wyglada bardzo ładnie i doskonale współpracuje z materiałem (nie pęknie w czasie użytkowania).
Może zastanawiasz się, dlaczego nie wykonaliśmy przeszycia ściegiem owerlokowej przy samej krawędzi? Otóż jeżeli nie szyjemy przy samej krawędzi, to materiał jest lepiej przytrzymywany (nie wpada w płytkę ściegową), igła może lepiej wbić się w materiał i tworzyć ładniejszy ścieg. Po przeszyciu nadmiar materiału należy odciąć. Wiemy, że przy takim szyciu jest troszkę więcej pracy, ale przy niektórych materiałach zdecydowanie warto, ponieważ efekt końcowy jest zdecydowanie ładniejszy.

Podsumowanie szycia
Podczas wszystkich testowych przeszyć maszyna stabilnie stała na stole i płynnie szyła każdy rodzaj materiału. Było jej zupełnie obojętne czy szyje 6 warstw jeansu, czy cienki i rozciągliwy tiul. :)
Jak mamy nadzieje, widziałaś/łeś obsługa maszyny do szycia Janome 1522 (nawlekania, wybór ściegów i ich regulacja) jest bardzo łatwa i naszym zdaniem nie sprawi Ci jakikolwiek problem. Gdybyś miała/miał jakieś pytania lub wątpliwości to oczywiście chętnie pomożemy.

Wracamy do omówienia reszty funkcji maszyny do szycia Janome 1522, bo jest jeszcze kilka ciekawych rzeczy, które musisz poznać.


Regulowany docisk stopki - kiedy warto z niego skorzystać w maszynie Janome 1522

Regulacja docisku stopki nie jest elementem niezbędnym w maszynie do szycia, ale może okazać się bardzo pomocna, ponieważ ułatwi otrzymanie perfekcyjnego ściegu i idealnie złączonych warstw. Jak widziałaś/łeś podczas praktycznego testu maszyny, kilka razy zmienialiśmy wartość docisku stopki i to przełożyło się na ładniejszy efekt po przeszyciu. Kiedy warto skorzystać z regulacji docisk stopki? Podczas szycia:

  • materiałów elastycznych i rozciągliwych typu dzianiny, jerseye - regulacja docisku stopki wyeliminuje rozciąganie materiału w czasie szycia
  • tkanin bardzo cienkich /delikatnych typu żorżeta, jedwabie - materiał nie będzie uciekał spod stopki i nie zostaną na nim ślady po ząbkach transportera
  • tkanin bardzo grubych/sztywnych typu jeans, drelich - szczególnie podczas zszywania warstw razem lub szycia po szwie - szycie będzie łatwiejsze i bardziej płynne
  • skóry, ekoskóry lub materiałów powlekanych - podobnie jak w przypadku szycia grubszych materiałów, będzie ono płynniejsze i regulacja docisku wyeliminuje ewentualne ślady ząbków transportera.

Regulowany docisk stopki w maszynie do szycia Janome 1522

Poniżesz przykład z szycia materiału z regulacją i bez regulacji docisku stopki.
Na obrazku poniżej widzisz to samo przeszycie, wykonane na tym samym materiale. Jedyna różnica, jaka została zastosowana to regulacja docisku stopki. Wyraźnie widać, że jeden materiał po przeszyciu jest pofalowany i delikatnie rozciągnięty. Natomiast drugi wygląda idealnie.

Regulowany docisk stopki w maszynie do szycia Janome 1522

Poza regulowanym dociskiem stopki w Janome 1522 jest kilka praktycznych funkcji, które sprawiają, że szycie na niej jest łatwiejsze, przyjemniejsze i nie musisz skupiać się na mniej istotnych elementach, tylko oddać się przyjemności szycia. :)


Funkcje, dzięki którym szycie na Janome 1522 jest jeszcze przyjemniejsze

  • Wbudowany nawlekacz igły

Jeżeli nigdy nie korzystałaś/łeś z nawlekacza to pokochasz go po pierwszym użyciu. Dzięki niemu już nie musisz wytężać wzroku, aby przeciągnąć nić przez oczko w igle, ponieważ on zrobi to za Ciebie. Wystarczą trzy ruchy i igła nawleczona. Zobacz :)

Nawlekacz igły w maszynie do szycia Janome 1522

  • Boczny obcinacz nici

To niby totalny drobiazg, ale bardzo praktyczny i wygodny. Po skończonym szyciu nie musisz sięgać po obcinaczki do nitek, wystarczy, że przeciągniesz nić przez obcinacz i gotowe. Co również istotne, obcinacz jest zawsze pod ręką w tym samym miejscu, nie da się go zgubić i nie trzeba go szukać.

Boczny obcinacz nici w maszynie do szycia Janome 1522

  • Linie pomocnicze na płytce ściegowej

To jedna z tych funkcji, o której chyba nie wszyscy wiedzą.
Otóż na płytce ściegowej są umieszczone linie, które pomagają szyć równo od krawędzi w odległości 1 cm, 1,5 cm i 2 cm. Dodatkowo na płytce ściegowej jest zaznaczony moment do wykonania obrotu na igle. To naprawdę duże ułatwienie.

Linie pomocnicze w maszynie do szycia Janome 1522

  • Wbudowane, wysuwane dwa trzpienie umożliwiające szycie podwójną igłą

Maszyna do szycia Janome 1522 ma możliwość szycia podwójną igłą. W tym celu nie musisz zakładać dodatkowych trzpieni na szpulkę (jak to ma miejsce w większości modeli) tylko możesz skorzystać z drugiego wysuwanego trzpienia.
Możliwość szycia podwójną igłą to przydatna funkcja, ponieważ z łatwością możesz wykończyć dół lub rękawy w t-shirtach, dzianinowych bluzkach, bluzach czy sukienkach. Ten rodzaj wykończenia będzie bardzo zbliżony do efektu, który spotykamy w odzieży z sieciówek.

Szycie podwójną igłą w maszynie do szycia Janome 1522
Jak szyje podwójną igłą maszyna Janome 1522

  • System matic - szybka wymiana stopki

Kolejnym bardzo praktycznym udogodnieniem jest szybkomocujący uchwyt matic. Z jego pomocą wymiana stopki zajmuje sekundę, nie ma potrzeby używania śrubokrętów.

System matic w maszynie do szycia Janome 1522

  • Wolne ramię

Z tej funkcji skorzystasz, gdy będziesz np. podwijać spodnie, rękawy czy wszywać ściągacze. Dzięki funkcji wolnego ramienia możemy swobodnie szyć „na okrągło” bez ryzyka przypadkowego zszycia warstw materiału.

Wolne ramię w maszynie do szycia Janome 1522

Bogate standardowe wyposażenie Janome 1522

Wyposażenie maszyny do szycia Janome 1522 jest naprawdę bardzo bogate. Znajdziecie w nim wszystkie najpotrzebniejsze stopki, czyli:

  • stopkę uniwersalną
  • stopkę do ściegu krytego
  • stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
  • stopkę do przyszywania guzików (rzadko, która mechaniczna maszyna do szycia ma ją w wyposażeniu)
  • stopkę do obszywania dziurek
  • półstokę do wszywania zamków

Oprócz stopek w wyposażeniu znajdziecie także akcesoria krawieckie, czyli zestaw igieł, szpulki, rozpruwacz, śrubokręt, a także bardzo praktyczny sztywny pokrowiec. Taki rodzaj pokrowca prawie nigdy nie występuje w standardowym wyposażeniu mechanicznych maszyn do szycia. Wśród maszyn do szycia marki Janome to jedyny model, który ma taki pokrowiec w wyposażeniu.

Pokrowiec w maszynie do szycia Janome 1522

Oczywiście razem z maszyną do szycia Janome 1522 otrzymasz bardzo czytelną instrukcję obsługi w języku polskim. Co ciekawe, poza standardowymi informacjami odnośnie ustawienia i użytkowania maszyny znajdziesz tam także podpowiedzi na wykorzystanie ściegów dostępnych w maszynie.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Model różowy maszyny Janome 1522, czyli Janome 1522PG ma dodatkowy zestaw urodzinowych akcesoriów, który zawiera:

  • małe nożyczki
  • 10 sztuk szpulek
  • poduszeczkę na szpilki.

Całość zapakowana jest w estetyczny woreczek, który swobodnie pomieści wszystkie akcesoria ze standardowego wyposażenia tak, że wszystko możecie mieć w jednym woreczki.

Podsumowanie

Maszyna do szycia Janome 1522 to model, który z pewnością bardzo pozytywnie Cię zaskoczy.
Jej nowoczesny wygląd i możliwość wyboru preferowanego koloru robi wrażenie. Wiemy oczywiście, że wybierając maszynę do szycia jej wygląd nie jest najważniejszy. Ważniejsza jest funkcjonalność, jakość szycia i niezawodność, ale powiedzmy sobie szczerze, fajnie jest mieć maszynę, która nie tylko dobrze szyje, ale również dobrze wygląda - w końcu będziemy na nią patrzeć i nasze odczucie jest tutaj istotne. Dlatego jesteśmy zachwyceni, że Janome 1522 łączy funkcjonalność, piękne szycie i niesamowity wygląd, a możliwość wyboru koloru jest w naszym odczuciu taką wisienką na torcie. :)
Szycie na Janome 1522 było bardzo przyjemne. Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas swoboda szycia różnych materiałów. Podczas szycia 6 warstw jeansu można było odczuć, że to mocna maszyna i 6 warstw "nie robi na niej żadnego wrażenia”. Tak samo, jak szycie elastycznego tiulu czy śliskiego jedwabiu.
Co na nas zrobiło największe wrażenie? Przestrzeń pracy i wielki schowek. Ten duży, płaski stolik jest naprawdę świetny. Szczególnie ta większa przestrzeń z lewej strony od igły jest bardzo wygodna - łatwiej można ułożyć materiał, a przez to, że stolik jest płaski (a nie jak w prawie wszystkich maszynach zaokrąglony), materiał nie zsuwa się w czasie szycia, to jest naprawdę bardzo wygodne.
Maszyna do szycia Janome 1522 zrobiła na nas naprawdę ogromne wrażenie i wsród mechanicznych maszyn do szycia jest naprawdę sporą konkurencją.
Gdybyś miała/miał jakieś pytanie odnośnie tego modelu, to śmiało pisz je w komentarzu. :)