Recenzja (szczegółowe omówienie) komputerowej maszyny do szycia Janome DXL603

DXL603 to komputerowa maszyna z serii 600 od Janome. Mimo swojego niepozornego wyglądu zapewniamy, że jej wyjątkowa funkcjonalność i wszechstronność zdecydowanie Ciebie zaskoczy.
Część z osób, które stoją akurat przed wyborem maszyny do szycia, zastanawia się, czy komputerowe maszyny nie są przypadkiem bardziej skomplikowane. Mechaniczne modele wydają się prostsze i łatwiejsze w obsłudze, ale przecież komputery zostały stworzone po to, żeby właśnie ułatwić nam życie. Stało się tak również w przypadku maszyn do szycia.
Może kiedyś spotkałeś/aś się z opinią, że komputerowe maszyny są bardziej awaryjne? Lata doświadczeń pracy z marką Janome podpowiadają nam, że w rzeczywistości taka teza nie ma żadnego uzasadnienia, a na potwierdzenie naszych słów zaznaczymy tylko, że Janome DXL603 ma bardzo długą, bo aż 5-cio letnią gwarancję.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Janome DXL603

Jeżeli szukasz maszyny, która nie będzie zajmowała dużo miejsca w szafie/na biurku, ale też będzie wystarczająco dużych rozmiarów, żeby szycie było komfortowe to zdecydowanie polecamy Tobie model DXL603. Długość od ramienia do igielnicy to 17 cm, taka przestrzeń pracy idealnie sprawdza się nawet przy szyciu większych powierzchniowo projektów, np. toreb, czy płaszczyka dla dziecka.

Komputerowa maszyna do szycia Janome dxl603 - wymiary

Janomr DXL603 i jej programy ściegowe

Wśród 60 różnych programów ściegowych znajdziesz ściegi użytkowe (na zdjęciu zaznaczone kolorem żółtym), których głównym przeznaczeniem jest funkcjonalność. Wśród nich wyróżniamy ściegi owerlokowe (zaznaczone na czerwono), proste, kryte i oczywiście zygzak. Kolejną bardzo ważną dla Ciebie grupą ściegów będą te przeznaczone do dekorowania (zaznaczone na zielono), w tym ściegi ozdobne oraz satynowe (zaznaczone na niebiesko), którymi w niebanalny sposób ozdobisz poszewki na poduszki, obrus, czy bluzkę. Ściegi można płynnie regulować; szerokość do 7 mm a długość do 5 mm.

Ściegi z maszyny do szycia Janome DXL603

Z maszyną DXL603 od Janome możesz wykonać aż 8 różnych obszyć dziurki (na zdjęciu oznaczone kolorem fioletowym), od klasycznej i odzieżowej - z zaokrąglonym brzegiem, przez te idealne do delikatnych tkanin, aż po obszywanie dziurki w paskach. Ponadto stopkę do obszywania dziurki możesz użyć również do cerowania, wystarczy wybrać program ściegowy nr 57. Kolorem różowym zaznaczyliście ściegi do naszywania aplikacji.

Co bardzo istotne dla osób dopiero uczących się tajników szycia - maszyna automatycznie podpowiada pasujące wartości do konkretnego ściegu, możesz je regulować, ale nie musisz.

Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy kilka ściegów w praktyce. Zaczęliśmy od wybranych ściegów użytkowych, ponieważ to właśnie one będą dla Ciebie najistotniejsze na początku przygody z szyciem

Zarówno ścieg owerlokowy (program nr 11), jak i wzmocniony ścieg owerlokowy (program nr 12) świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba zadbać o wyjątkowe wzmocnienie szwu. W standardowym wyposażeniu do maszyny znajdziesz stopkę do ściegów owerlokowych, która sprawia, że materiał się nie roluje w czasie szycia, a Ty możesz szyć przy krawędzi materiału.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - ścieg owerlokowy

Kolejnymi programami ściegowymi, które przydadzą Ci się w czasie szycia , są ściegi kryte (program nr 13 i 14). Odzież wykończona w ten sposób prezentuje się profesjonalnie, a szew jest niemalże niewidoczny. Na poniższym zdjęciu prezentujemy Tobie rezultat zastosowania programu ściegowego nr 14 oraz stopki do ściegu krytego (którą też znajdziesz w standardowym wyposażeniu) w połączeniu z tkaniną i nicią zbliżonymi do siebie kolorystycznie.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - ścieg kryty

Jeżeli zastanawiasz się w jaki efektowny sposób możesz ozdobić krawędź materiału, tak, żeby Twój projekt zyskał na oryginalności to bardzo polecamy obszyć krawędź obrębkiem (program nr 41). W ten sposób pięknie ozdobisz obrus, firankę, czy rękaw bluzki.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - obrębek

Jak już wspomnieliśmy wcześniej w maszynie DXL603 znajdziesz spory wybór ściegów dekoracyjnych, które na pewno sprawią, że Twoje ubrania będą wyróżniać się w tłumie. Część z nich możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu, a oczami wyobraźni przenieść od razu na swoje szyciowe projekty :)

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - ściegi dekoracyjne

Nasza rada: Spróbuj połączyć ściegi. Uważamy, że 60 programów ściegowych to tylko założenie, bo w praktyce można stworzyć ich zdecydowanie więcej. Łączenie różnych wzorów na pewno sprawi Tobie ogromną frajdę! Wystarczy, że po wybraniu ściegu dekoracyjnego i włączeniu przycisku start/stop od razu włączysz ryglowanie. W ten sposób maszyna wyszyje tylko jedną sekwencję ściegu. Poniżej umieściliśmy zdjęcie przykładowego połączenia dwóch wzorów (programu ściegowego nr 26 i 27).

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - łączenie ściegów w kreatywny sposób

Funkcje, które zachwycą w Janome DXL603

Wspomnieliśmy już o wyjątkowej funkcjonalności, a składają się na nią głównie przyciski i wyświetlacz, których na próżno szukać w maszynach mechanicznych. Musimy Ciebie jednak ostrzec, po zapoznaniu się z możliwościami maszyny komputerowej na pewno nie zwrócisz już uwagi na modele mechaniczne.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - ekran, wyświetlacz

Wracając jednak do wyświetlacza - pełni on zdecydowanie więcej funkcji niż jedynie pokazywanie, który ścieg jest aktualnie wybrany i jakie są jego parametry (szerokość i długość), podpowiada również jakiej stopki użyć do wybranego ściegu, oraz wyświetla takie informacje jak pozycja szpulownika, czy przypomina o konieczności ustawienia dźwigni do obszywania dziurki. Wydaje się, że to szczegóły, ale to właśnie one składają się na finalny efekt, którym jest przyjemne szycie, maksymalnie ułatwione tak, żeby cieszyć się każdą chwilą spędzoną przy maszynie.

Obok wyświetlacza umieszczono przyciski ze strzałkami, za pomocą których wybiera się ustawienia ściegu i program ściegowy. Strzałkami lewo/prawo zmienia się tryb (czyli program ściegowy, szerokość lub długość), którego wartość (numer programu ściegowego, szerokość i długość ściegu) reguluje się strzałkami góra/dół.

Pod wyświetlaczem znajdują się; przycisk ryglowania, pozycjonowania igły oraz suwak prędkości szycia.

Funkcja ryglowania jest jednym z naszych ulubionych ułatwień, po wciśnięciu przycisku ryglowania maszyna wykona kilka ściegów zabezpieczających szew przed pruciem. Co bardzo istotne - podczas szycia ściegów dekoracyjnych nie trzeba pilnować kiedy wzór ściegu będzie dokończony, maszyna zabezpieczy ścieg dopiero po dokończeniu sekwencji wzoru. Na poniższym zdjęciu zobaczysz różnicę pomiędzy zabezpieczaniem ściegu dekoracyjnego za pomocą ryglowania oraz szycia wstecz.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - ryglowanie przy ściegu dekoracyjnym

Pozycjonowanie igły to kolejna z bardzo użytecznych funkcji, która na dodatek znacznie ograniczy konieczność kręcenia kołem zamachowym i już tłumaczymy dlaczego. Żeby użyć nawlekacza igła musi być w najwyższej pozycji, w maszynach mechanicznych oznacza to kręcenie kołem zamachowym. Mając maszynę z pozycjonowaniem igły wystarczy jedno kliknięcie przycisku, żeby igła była w idealnym miejscu. Praktyczną funkcjonalność tego przycisku odkryjesz, gdy będziesz wykonywać obrót materiału na igle.

Warto pamiętać, że zaczynając szycie z igłą w górnej pozycji po skończeniu ściegu igła z powrotem ustawi się w górze. Analogicznie dzieje się w przypadku rozpoczęcia szycia z igłą w dolnej pozycji

Na prawo od przycisków znajduje się suwak prędkości szycia. To bardzo praktyczna funkcja, dzięki której płynnie możesz regulować tempo z jakim szyje maszyna. Na pewno ułatwi to Tobie naukę szycia bez rozrusznika nożnego i wyczucie maszyny. Przesunięcie suwaka maksymalnie w prawo (trzy strzałki) sprawi, że maszyna będzie szyła z maksymalną prędkością 820 wkłuć na minutę. Ustawiając suwak masz pewność, że tempo będzie stale takie samo. Zarówno podczas szycia przy pomocy przycisku start/stop, jak i przy pomocy rozrusznika nożnego suwak działa dokładnie tak samo.

Bliżej igielnicy umieszczono dodatkowe dwa przyciski. Takie położenie jest oczywiście nieprzypadkowe, ponieważ szybki dostęp do tych dwóch funkcji jest kluczowy.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - przyciski funkcyjne

Zawracająca strzałka symbolizuje szycie wstecz i jest to funkcja używana do zabezpieczenia ściegu. W odróżnieniu od ryglowania nie dokończy ona wzoru ściegu dekoracyjnego, ale co bardzo istotne, podczas szycia ściegami prostymi i zygzakiem szycie wstecz będzie trwało tak długo, jak długo trzymany będzie przycisk.

Na samym dole znajduje się przycisk start/stop, dzięki któremu szycie z nogą na rozruszniku nożnym to już przeszłość. Wciskając go maszyna zaczyna szycie, co bardzo istotne - w maszynie DXL603 zastosowano funkcję Slow Motion, oznacza to, że tak długo jak wciskany jest przycisk start/stop maszyna szyje na najwolniejszych obrotach, a Ty możesz z jak największą precyzją zacząć i zakończyć ścieg.

Dodatkowe atuty maszyny Janome DXL603

Oprócz ułatwień w postaci przycisków (które na pewno sprawią, że zakochasz się w szyciu na nowo!) maszyna DXL603 ma parę dodatkowych udogodnień, dla jeszcze większego komfortu i przyjazności w obsłudze. Wśród niekwestionowanych oszczędzaczy czasu i nerwów znajduje się:

  • Regulacja docisku stopki.
    Maszyna DXL603 od Janome ma wyjątkowy, bo aż 6-cio stopniowy regulowany docisk stopki. Regulacja docisku pozwoli Tobie na idealne efekty szycia nawet na rozciągliwych, trudnych w transporcie materiałach, czy przy zszywaniu ze sobą kilku warstw. W połączeniu z 7-punktowym mechanizmem transportu sprosta ona wielu wyzwaniom. Uszycie bluzki z delikatnej śliskiej tkaniny, bielizny z mocno rozciągliwej dzianiny, czy przeszycie kilku warstw grubszego materiału nie będzie stanowiło problemu.
  • Boczny obcinacz nici.
    To mały zgrabnie wpasowany w obudowę maszyny element, przy pomocy którego obetniesz nitki bez zbędnego sięgania po nożyczki.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - regulowany 6-cio stopniowy docisk stopki i boczny obcinacz nici wbudowany w maszynę

  • Uchwyt matic.
    To system szybkiego mocowania stopki. W dosłownie parę sekund wymienisz np. stopkę uniwersalną na stopkę do ściegu ozdobnego. A to wszystko bez sięgania po śrubokręt!

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - uchwyt szybko-mocujący matic

  • Nawlekacz igły.
    Manualny nawlekacz igły to dla wielu osób element maszyny, bez którego nie wyobrażają sobie szycia. Nic w tym dziwnego, bo łatwo przyzwyczaić się do wygody jaką gwarantuje takie rozwiązanie. Nawlekacz przełoży nić przez oczko igły praktycznie za Ciebie, nie musisz wytężać wzroku ;)

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - manualny nawlekacz igły

  • Wolne ramię.
    Po wysunięciu stolika na akcesoria w maszynie odsłania się wolne ramię. Znacznie ułatwi to Tobie np. przyszycie ściągacza do rękawka bluzy. Wolne ramię to niezbędnik jeżeli mowa o szyciu rękawków, przyszyciu wąskiego golfa, czy podwinięciu nogawek.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - szycie rękawków na wolnym ramieniu

  • Automatyczne obszywanie dziurki.
    Obszywanie dziurki jest w pełni zautomatyzowane, nie musisz pilnować dobrego momentu na zmienę kierunku szycia, tak, aby dziurka, którą obszywasz była idealna. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy wcześniej, w tej maszynie dostępnych jest aż 8 różnych rodzajów obszycia dziurki.
  • Chwytacz rotacyjny.
    Takie rozwiązanie sprawia, że montaż szpulki w bębenku jest zdecydowanie łatwiejszy (nie trzeba odsuwać pojemnika na akcesoria, aby dostać się do chwytacza). Dodatkowo od razu zauważysz kiedy zacznie Ci się kończyć nić na szpulce, ponieważ płytka osłaniająca szpulkę jest przeźroczysta. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szyciem, maszyny z chwytaczem rotacyjnym będą sporym ułatwieniem. Warto również wspomnieć o tym, że praca maszyny z takim chwytaczem jest znacznie cichsza, docenią to chociażby młode mamy, czy osoby szyjące późnymi wieczorami.


Z takim wyposażeniem Janome DXL603 możesz więcej

W kartonie wraz z maszyną znajdziesz akcesoria, które sprawią, że jej możliwości nie raz Ciebie zaskoczą. Oprócz dodatkowych stopek w skład standardowego wyposażenia wchodzą również akcesoria, które pomogą Tobie w odpowiedniej konserwacji sprzętu, tak, żeby mógł posłużyć Tobie przez długie lata.

Wśród stopek znajdziesz:

  • Stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
  • Stopkę do automatycznego obszywania dziurek
  • Stopkę do ściegu krytego
  • Stopkę do ściegu owerlokowego
  • Stopkę do zamków
  • Stopkę uniwersalną

Warto również zwrócić uwagę na:

  • Dodatkowe igły i szpulki.
  • Dodatkowy pionowy trzpień na szpulkę - niezbędny przy szyciu podwójną igłą oraz podczas nawijania nici bębenkowej, kiedy główny trzpień jest zajęty.
  • Małą i dużą blokadę szpulki z filcową podkładką.
  • Rozpruwacz - nieoceniony kiedy trzeba spruć szew. Radzi sobie nawet z bardzo gęstym ściegiem.
  • Śrubokręt i pędzelek do czyszczenia - ich częste użytkowanie pozytywnie wpływa nie tylko na żywotność maszyny, ale również na jakość ściegu.
  • Miękki pokrowiec - idealny do przechowywania maszyny. Nie zabiera dużo miejsca a przy tym spełnia swoją funkcję, czyli chroni przed kurzem.
  • Rozrusznik nożny z przewodem - sam rozrusznik nie jest niezbędnym elementem, ale dla osoby, która z maszyny mechanicznej przesiądzie się przed maszynę komputerową może być dobrym przejściowym rozwiązaniem.
  • Instrukcję obsługi w języku polskim - napisaną bardzo zrozumiałym językiem, z dodatkowymi grafikami, które w klarowny sposób objaśnią jak w poprawny sposób używać ściegów, czy nawlec maszynę. Dodatkowo zamieszczono również tabelę z najczęstszymi problemami, takimi jak zrywanie, czy pętelkowanie nici, oraz rozwiązania co zrobić, kiedy napotkamy taka drobną nieprzyjemność.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - akcesoria, standardowe wyposażenie, dodatkowe stopki

Nawlekanie maszyny do szycia Janome DXL603

Skoro wiesz już jakimi ściegami szyje DXL603 to może zastanawiasz się teraz, jak właściwie ją nawlec. Nieistotne, czy masz już jakieś doświadczenie z szyciem czy nie, obiecujemy, że będzie to dla Ciebie banalnie łatwe.

Wystarczy zamontować szpulkę na trzpieniu, zablokować ją blokadą szpulki i poprowadzić nitkę zgodnie z ponumerowanymi strzałkami na obudowie maszyny. Tak jak pokazujemy na poniższym zdjęciu.

Komputerowa maszyna do szycia janome dxl603 - przygotowanie do szycia

Ostatnim krokiem przygotowania górnej nici jest przełożenie nitki przez oczko igły i tutaj pomoże Tobie juz wcześniej wspomniany nawlekacz igły.

Kto najbardziej ucieszy się z maszyny Janome DXL603?

Jeżeli jesteś kreatywną osobą, która ceni sobie wygodę i chętnie korzysta z nowinek technologicznych to jesteśmy przekonani, że razem z maszyną DXL603 będziecie idealną parą. Dzięki niezwykle przydatnym funkcjom maszyna pozwoli Tobie skupić się na najprzyjemniejszej części pracy, czyli oczywiście na szyciu i tworzeniu najrozmaitszych projektów.
Warto również wspomnieć o niesamowitej funkcji automatycznego wyłączenia maszyny, która będzie niezbędnym rozwiązaniem dla wszystkich zapominalskich ;) Janome to zdecydowanie marka, która zwraca dużą uwagę na przyjazność środowisku i oszczędne zużycie energii.
Jesteśmy pewni, że wybór komputerowej maszyny do szycia Janome DXL603 będzie doskonałą decyzją, nieważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z szyciem, czy masz już jakieś doświadczenie i nazwał(a)byś siebie hobbystą.