Wybór maszyny do szycia to spore wyzwanie, szczególnie gdy nie szukamy pierwszej maszyny dla osoby początkujące. A raczej maszyny komputerowej bogatej funkcyjnie, która pozwala rozwijać szyciowe umiejętności i....tutaj na przeciw wychodzą Wam maszyny do szycia Janome z serii Skyline.
Seria Skyline składa się z 5 modeli maszyn, które różnią się pomiędzy sobą funkcjonalnością, wyposażeniem, a co za tym idzie również ceną. Jest oczywiście kilka cech wspólnych, którymi charakteryzuje się cała seria. Do takich cech z pewnością zaliczymy nowoczesny design, kompaktową budową i wysoką jakością doskonale spasowanych materiałów, które nie tylko zapewniają stabilną, ale również bezawaryjną pracę maszyny.
Maszyny wyposażone są w najważniejsze funkcje ułatwiające i usprawniające szycie różnych materiałów zarówno cienkich, delikatnych tkanin, rozciągliwych dzianin, kilku warstw jeansu, filcu czy nawet skóry.
Co jeszcze wyróżnia maszyny z serii Skyline? Z pewnością ich wielkość. Są one większe niż standardowe maszyny do szycia, a dokładnie większa jest ich przestrzeń do szycia, czyli odległość od igły do ramienia maszyny. W standardowych maszynach do szycia ta odległość wynosi około 17 cm. W maszynach z serii Skyline jest to aż 21 cm. Co za tym idzie? Maszyny są większe, czyli wygodniejsze w użytkowaniu, na większych maszynach szyje się wygodniej.
Seria Janome Skyline składa się z 5 modeli maszyn do szycia w tym jednej maszyno-hafciarki. Poniżej znajdziecie film prezentujący poszczególne maszyny z serii Skyline, a także krótkie opisy każdego modelu maszyny plus informacje czym ten model różni się od poprzednika.
To model otwierający serię maszyn Skyline, a co za tym idzie jest najprostszym modelem z całej serii, ale i tak bardzo bogatym funkcyjnie. Posiada 388 programów ściegowych w tym 8 rodzajów automatycznego obszywania dziurek na wymiar guzika i wbudowaną czcionkę ( także polskie litery), dzięki której możemy personalizować szyte rzeczy użytku codziennego lub odzież.
Obsługa maszyny Skyline S3 jest bardzo prosta, wszystkie funkcje są łatwo dostępne i czytelnie oznaczone na obudowie maszyny. Model Janome S3 posiada kilka udogodnień, jak np. automatyczne ryglowania, obcinanie nici, pozycjonowanie igły, suwak prędkości szycia, wbudowany nawlekacz igły czy czytelny wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy informacje o wybranym ściegu, jego parametrach oraz podpowiedź, jaką stopkę zastosować.
Kolejną maszyną z serii Janome Skyline jest model S5. W tym modelu do dyspozycji mamy 496 wbudowanych programów ściegowych, które zawierają ściegi proste, zygzak, elastyczne, owerlokowe, kryte, ozdobne, a także 11 rodzajów automatycznego obszywania dziurek na wymiar guzika i wbudowaną czcionkę (w tym polskie litery). Maksymalna szerokość, z jaką mogą być wyszywane ściegi to aż 9 mm, co gwarantuje unikatowe efekty podczas ozdabiania.
Istotnym atutem Skyline S5 jest prędkość pracy, która jest o 25% większa niż w standardowych maszynach i sięga 1000 wkłuć na minutę. W zestawie z maszyną znajduje się płytka ściegowa przeznaczona do szycia ściegiem prostym, co w połączeniu z 8 specjalnymi programami ściegowymi i regulowanym dociskiem stopki sprawia, że uzyskanie idealnego ściegu na cienkich i delikatnych tkaninach jest w tym modelu znacznie łatwiejsze.
Wizualnie Janome Skyline S5 jest bardzo podobna do maszyny S3, jednak pomiędzy tymi modelami jest kilka różnic. Co odróżnia Janome Skyline S5 od modelu Skyline S3?
Janome Skyline S6 to kolejny model maszyny z serii Skyline. Ten model oferuje nam 512 programów ściegowych w tym całą gamę najważniejszych ściegów, czyli ściegi proste (stebnowe), potrójnie wzmacniane, elastyczne, zygzak, owerlokowe, kryte, ozdobne, a także 11 rodzajów automatycznego obszywania dziurki na wymiar guzika i wbudowany alfabet zawierający polskie litery. Maksymalna prędkość szycia w maszynie Skyline S6 wynosi 1000 wkłuć na minutę.
Jak na maszynę tego typu przystało, posiada wiele praktycznych udogodnień, jak np. regulowany docisk stopki (aż 7 stopniowy), wybudowany nawlekacz igły, automatyczne ryglowania i obcinanie nici, precyzyjny suwak prędkości szycia, doskonałe 6 punkowe ledowe oświetlenie pola pracy i czytelny wyświetlacz LCD, który informuje o wybranym ściegu, jego parametrach oraz podpowiada jaką stopkę do niego zastosować. Dodatkowo Janome Skyline S6 ma bardzo wygodną funkcję zdejmowania płytki ściegowej na klik, czyli płytkę możemy zdjąć bez konieczności stosowania śrubokrętów. Jest to wygodne nie tylko w czasie czyszczenia maszyny, ale także podczas stosowania płytki do szycia ściegiem prosty (która znajduje się w standardowym wyposażeniu maszyny).
Jak zapewne zauważyliście model Skyline S6 jest zarówno wizualnie jak i funkcyjnie bardzo zbliżony do modelu Skyline S5. Pomiędzy tymi dwoma modelami jest tylko jedna zasadnicza różnica. Otóż maszyna do szycia Janome Skyline S6 posiada wbudowany górny transport AcuFeed Flex™.
Górny transportu AcuFeed Flex™ doskonale współpracuje z systemem podawania materiału SFS - Superior Feed System (czyli z ząbkami przesuwającymi materiał) i bardzo precyzyjnie, równomiernie przesuwa materiał w czasie szycia zarówno z dołu, jak i z góry. W rezultacie szycie kilku warstw materiałów lub szycia materiałów trudniejszych w transporcie jest zdecydowania łatwiejsze i odbywa się bez żadnych, nawet minimalnych przesunięć.
Dodatkowo do wbudowanego górnego transportu AcuFeed Flex możemy stosować różne rodzaje stopek (m.in. stopkę wąską do szycia drobnych elementów czy stopkę do wszywania zamków), które sprawiają, że jeszcze łatwiej osiągniemy idealnie równe przeszycie bez marszczenia lub rozciągania materiału.
Maszyna do szycia Janome Skyline S7 posiada 580 wbudowanych programów ściegowych. Wszystkie programy ściegowe są podzielone na 10 grup tematycznych np. ściegi użytkowe (proste / stebnowe, zygzaki, elastyczne, kryte czy owerlokowe), ściegi do naszywania aplikacji, ściegi satynowe, ozdobne czy dziurki. Dodatkowo mamy możliwość samodzielnego projektowania własnych wzorów za pomocą programu Stitch Composer, który jest w standardowym wyposażeniu maszyny. Poza ściegami i dziurkami maszyna Skyline S7 ma również możliwość wyszywania napisów. Możemy je tworzyć w 3 różnych czcionkach (z czego jedna ma wysokość 9 mm) i mamy możliwość stosowania polskich liter.
Wybór programów ściegowych czy tworzenie napisów w Skyline S7 jest dużo łatwiejsze i dużo bardziej intuicyjne, a to za sprawą olbrzymiego i bardzo czytelnego wyświetlacza i menu maszyny w języku polskim (to kolejna funkcja, której nie znajdziecie w niższych modelach maszyn z serii Skyline). Obsługa ekranu jest łatwa, w zasadzie obsługuje się go, jak smartfon. Przy jego pomocy możemy zarządzać całą maszyną (wybieramy ściegi, łączymy litery, zmieniamy parametry ściegów, regulujemy naprężenie nitki, docisk stopki, oświetlenie, dźwięki itp).
Janome Skyline S7 (tak jak wszystkie maszyny z tej serii) została wyposażona w funkcje spotykane w maszynach komputerowych, które niezwykle usprawniają szycie, czyli przycisk start/stop, automatyczne ryglowania, pozycjonowanie igły czy suwak prędkości szycia. To nie wszystko Skyline S7 ma bardzo pomocą funkcję, której nie znajdziecie w niższych modelach z tej serii, czyli przycisk pozycji stopki. Dzięki niej nie musimy pamiętać, aby opuszczać stopkę przed rozpoczęciem szycia. Gdy naciśniemy na rozrusznik nożny lub przycisk start / stop maszyna sama opuści stopkę i rozpocznie szycie (nie trzeba o tym pamiętać, nie trzeba sięgać do dźwigni ), a po zakończeniu szycia, gdy naciśniemy przycisk obcięcia nitki, maszyna sama podniesie stopkę do góry. To bardzo wygodna funkcja.
Janome Skyline S7 podobnie, jak Skyline S6 została wyposażona w wbudowany górny transport AcuFeed Flex™, który doskonale współpracuje z ząbkami przesuwającymi materiał i regulowanym dociskiem stopki, który w przypadku S7 jest aż 9 punktowy. Dzięki temu bardzo precyzyjnie możemy dopasować docisk stopki do rodzaju, grubości szytego materiału.
Podsumowując co odróżnia Janome Skyline S7 od Skyline S6? Widoczny na pierwszy rzut oka ekran, ale to nie wszystko bo różnią się także:
Może nie jest to widoczne od razu, ale Janome Skyline S9 nie jest maszyną do szycia to maszyno-hafciarka, czyli urządzenie łączące w sobie funkcje hafciarki i funkcje maszyny do szycia. Dlatego podzielimy ten opis na funkcje typowe dla maszyny do szycia i hafciarki.
Pod względem funkcji typowych dla maszyny do szycia Janome Skyline S9 jest bardzo podobna do Janome Skyline S7, a nawet identyczna. Posiada bowiem wszystkie te same funkcje i udogodnienia co wcześniej opisany model S7. Różni jej tylko ilość programów ściegowych (Janome Skyline S9 ma ich aż 1389) i dziurek (S9 ma o 2 dziurki więcej niż S7, czyli ma 13 rodzajów automatycznego obszywania dziurki na wymiar guzika).
Pozostałe funkcje i udogodnienia, jak duży ekran, przycisk star/stop, automatyczny ryglowania, obcinanie nici, automatyczne opuszczanie i podnoszenie stopki, regulowany docisk stopki czy wybudowany górny transport AcuFeed Flex™ są dokładnie takie same jak w modelu Skyline S7.
Zwróćmy więc uwagę na funkcję, której nie ma żadna inna maszyna z tej serii, czyli funkcję haftowania.
Przejście z trybu szycia do trybu haftowania odbywa się bez uciążliwych przystawek. Moduł haftujący jest stosunkowo lekki i poręczny, a dodatkowo nie trzeba go zdejmować podczas szycia.
Janome Skyline S9 posiada pole haftu o wymiarze 200 x 170 mm. Do dyspozycji mamy 250 wbudowanych wzorów haftów w różnych rozmiarach. Ten zbiór można w każdej chwili powiększyć, wykorzystując port USB i szybko przenieść pliki z haftami do maszyny.
W Skyline S9 jest także 16 rodzajów czcionek, wśród których jest aż 10 czcionek zawierających polskie litery. Poza czcionkami z polskimi znakami są do dyspozycji m.in. 2 japońskie czcionki oraz 3 cyrylice.
Funkcja haftu w Janome Skyline S9 jest łatwa w obsłudze. W sposób intuicyjny wybieramy i edytujemy wzór haftu. Swobodnie możecie łączyć wzory, obracać je, tworzyć monogramy, czy zmieniać wielkość haftu (powiększać go nawet o 20% lub zmniejszać o 10%).
Co ważne maszyno-hafciarka Janome Skyline S9 jest wystarczająco ciężka, by można było na niej stabilnie haftować, a zarazem na tyle lekka, żeby ją swobodnie przenieść w razie potrzeby.