Recenzja - poznaj funkcje maszyny do szycia Janome Skyline S5

Janome Skyline S5 to model maszyny, który już jakiś czas jest w naszej ofercie, ale czy wszyscy znają jej funkcje i możliwości? Wydaje nam się, że nie, dlatego przygotowaliśmy dla Was szczegółową recenzję tego modelu maszyny.

Maszyna do szycia Janome Skyline S5 - opis, recenzja

Janome Skyline S5 - duża i bardzo wygodna

Pierwszą rzeczą, którą z pewnością zauważycie jest wielkość maszyny Janome Skyline S5. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ jest ona większa niż standardowe maszyny do szycia. Jej wymiary to: 49 cm x 24 cm x 32 cm. Wielkość maszyny przekłada się także na większą przestrzeń szycia, a dokładnie odległość pomiędzy igłą, a ramieniem maszyny. Ta odległość w modelu Skyline S5 wynosi 21 cm (dla porównania w standardowych maszynach to jest około 17 cm). To duża różnica i warto wziąć to pod uwagę, wybierając maszynę do szycia. Na większych maszynach szyje się wygodniej i to nie tylko duże rzeczy. Chociaż podczas szycia np. płaszcza czy bluzy ta większa przestrzeń będzie z pewnością wyraźnie odczuwalna.

Wymiary maszyny do szycia Janome Skyline S5

Oprócz większych rozmiarów Janome Skyline S5 jest także cięższa niż standardowe maszyny do szycia. Jej waga wynosi 10 kg. Dzięki takiej wadze maszyna bardzo stabilnie „stoi na stole” nawet podczas szycia z maksymalną prędkością.

Gabaryty maszyny mamy omówione więc przechodzimy do ściegów i funkcji Janome Skyline S5. Zaczniemy od góry. Po otwarciu pokrywy górnej znajdziemy tam:

  • regulację naprężenia nici górnej - możemy je ustawić w pozycji automatycznej lub regulować w zakresie od 0 do 9

  • regulację docisku stopki - do dyspozycji mamy aż 7 stopni regulacji docisku stopki co w połączeniu z bardzo dokładnym 7 stopniowym transportem dolnym SFS+ sprawia, że szycie różnych materiałów (różnej grubość czy rozciągliwości) odbywa się bardzo płynnie
  • szpulownik - posiadający 3 specjalne nożyczki pozwalające szybko uciąć nić po nawinięciu jej na szpulkę

  • miejsce na nić - może wydaje się małe, ale swobodnie mieszczą się tam nici do szycia w standardowym rozmiarze

Nawlekanie maszyny do szycia Janome Skyline S5

Nawlekanie maszyny do szycia Janome Skyline S5

Sposób nawlekanie maszyny to istotny jej element, także warto, aby było szybkie i jak najłatwiejsze. Na szczęście w maszynie Janome Skyline S5 takie właśnie jest. W czasie nawlekania maszyny wystarczy prowadzić nitkę po wyraźnie oznaczonych cyferkach, które krok po kroku doprowadzą nas aż do nawlekacza igły, czyli do końcowego momentu nawlekania maszyny.
Jak na maszynę tej klasy przystało Janome Skyline S5 oczywiście posiada nawlekacz igły, który przeciąga nitkę przez oczko igły za Was. Wystarczy, że ustawicie igłę w najwyższej pozycji (najlepiej używając przycisku do pozycjonowania igły), opuścicie nawlekacz i zahaczycie nitkę (jak na zdjęciu poniżej). Następnie podnosimy nawlekacz, a on automatycznie przeciąga nitkę przez oczko igły i gotowe.

Nawlekacz w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Montaż dolej szpulki jest także bardzo intuicyjny. Wystarczy szpulkę włożyć do bębenka i przeciągnąć nitkę przez wyraźnie oznaczony prowadnik. Trzy ruchy i dół maszyny nawleczony. Szybko i bardzo łatwo.

Chwytacz rotacyjny w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Ściegi użytkowe, dekoracyjne i litery z maszyny Janome Skyline S5

Pod górną pokrywą maszyny Skyline S5 oprócz wymienionych już funkcji znajdziemy również wykaz dostępnych programów ściegowych, których w przypadku modelu S5 jest bardzo dużo. Do Waszej dyspozycji jest aż 496 programów ściegowych. Wśród nich znajdziecie ściegi proste, owerlokowe, kryte, zygzak, elastyczne, dekoracyjne (kwiatki, listki, samochodziki, serca itd), a także 11 rodzajów automatycznego obszywania dziurki na wymiar guzika. 
To jeszcze nie koniec, ponieważ S5 oferuje także możliwość wyszywania liter. Co bardzo istotne posiada polską czcionkę, także możecie wyszywać dowolne napisy, wyrazy czy imiona.

Ściegi w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Dodatkowo wszystkie ściegi (w tym alfabet) możecie tworzyć o maksymalnej szerokości 9 mm. Spójrzcie na zdjęcia poniżej i zobaczcie, jak wyglądają odszyte ściegi i litery z tego modelu maszyny.

Ściegi dekoracyjne w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Wyszywanie liter w maszynie Janome Skyline S5

Pomocny ekran i panel sterujący

Obsługa maszyny jest bardzo intuicyjna. Wybór programów ściegowych i ich regulacja odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na froncie maszyny. Wszystkie programy ściegowe dostępne w Skyline S5 są podzielone na poszczególne grupy, które wybieramy za pomocą jednego przycisku, a następnie wpisujemy numer ściegu (jak na kalkulatorze). Wybrany program ściegowy wyświetla się na czytelnym ekranie LCD. Oprócz prezentacji wybranego ściegu ekran podpowiada, jakie są jego optymalne parametry, a także jaką stopkę do niego zastosować, aby otrzymać najlepsze rezultaty. Wszystkie najważniejsze ustawienia maszyny znajdują się na panelu sterującym, więc nie trzeba niczego szukać gdzieś głęboko w maszynie.

Dodatkowo na panelu sterującym znajdziemy szybki dostęp do takich funkcji, jak:

Ekan i panel sterujący w maszynie do szycia Janome Skyline S5

  • 
programowanie ściegów - możemy ustawić, aby maszyna wyszywała wybrane przez nas ściegi np. na przemian z innym lub zaprogramować ciąg liter, które w efekcie stworzą napis
  • wydłużanie ściegów ozdobnych - zyskujemy w ten sposób inny wygląd ozdobnych ściegów nie tracąc na ich jakości
  • tworzenie odbicia lustrzanego ściegów - dzięki tej funkcji możemy w ciekawy sposób ozdabiać uszyte przez nas rzeczy tworząc np. równoległe przeszycia
  • funkcja szycia podwójną igłą - maszyna podpowiada, które ściegi możesz bezpiecznie szyć podwójną igłą bez ryzyka uderzenia igły w stopkę. To szczególnie przydatna funkcja, gdy chcemy szyć podwójną igłą, ale nie ściegiem prostym tylko np. ściegiem ozdobnymi

Jak już jesteśmy przy panelu sterującym to omówimy od razu przyciski funkcyjne, które z pewnością pokochacie i których będziecie stale używać. Przyciski znajdują się idealnie nad igłą więc stosowanie ich w czasie szycia jest bardzo wygodne.
Przyciski funkcyjne, w które została wyposażona Skyline S5 to:

  • przycisk start/stop - umożliwia on szycie na maszynie bez rozrusznika nożnego (pedała)
  • szycie wstecz - jak sama nazwa wskazuje, po jego wciśnięciu maszyna szyje do tyłu, w ten sposób zabezpieczając ścieg przed pruciem
  • automatyczne ryglowanie - działa na podobnej zasadzie jak szycie wstecz, czyli zabezpiecza ścieg przed pruciem, ale w odróżnieniu od szycia wstecz pozostawia tylko malutki supełek na lewej stronie materiału. Powstałe w ten sposób zakończenie ściegu jest estetyczne (nie posiada podwójnego przeszycia). To szczególnie istotne, gdy szyjemy każdym inny ściegiem niż ścieg prosty. Na filmiku poniżej możecie dokładnie zobaczyć, jak działa ta funkcja
  • automatyczne obcinanie nici - to funkcja idealnie uzupełniająca automatyczne ryglowanie (chociaż działają oczywiście niezależnie od siebie). Naciśnięcie guzika z nożyczkami powoduje obcięcie nici tuż przy materiale. Nie potrzebujecie nożyczek. Jesteśmy przekonani, że pokochacie tę funkcję już przy pierwszym użyciu.

  • automatyczne pozycjonowanie igły - maszyna podnosi lub opuszcza igłę bez konieczności obracani kołem zamachowym. Dzięki temu łatwiej możemy wykonać obrót na igle. Bardzo przydatne także podczas korzystanie z nawlekacza.
  • suwak prędkości szycia - jak sama nazwa wskazuje, służy on do regulacji prędkości szycia. Oczywiście prędkość szycia regulujemy przy pomocy rozrusznika nożnego (pedału), ale przy pomocy tego suwaka możemy zrobić to dokładniej. W zależności, w jakiej pozycji ustawimy suwak (jedna strzałka – bardzo wolno, dwie strzałki – średnia prędkość, trzy strzałki – prędkość maksymalna) maszyna będzie szyła z ustawiona prędkością bez względu na to, jak mocno naciskamy na rozrusznik nożny. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która sprawdza się podczas szycia małych, drobnych elementów lub gdy musimy szyć w stałej prędkości.

Funkcje w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Dodatkowe funkcje ułatwiające szycie w Skyline S5

Jak zapewne zauważyliście płytka ściegowa w Skyline S5 jest w całości metalowa. Dodatkowo są na niej umieszczone linie pomocnicze, które pomogą Wam podczas szycia krawędziowego. Co istotne, linie pomocnicze znajdują się zarówno z prawej, jak i lewej strony igły. Oznaczone są również kąty, przydatne podczas szycia np. patchworków.

Linie pomocnicze w maszynie Janome Skyline S5

Co więcej, model Janome Skyline S5 został wyposażony nie w jedną, ale w dwie płytki ściegowe. Jedna służy do uniwersalnego szycia, a druga jest tylko do ściegu prostego (stebnowego). Może zastanawiacie się, po co jest ta druga płytka, skoro pierwsza jest uniwersalna? Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że podczas szycia cienkiego, delikatnego materiału „wpadał on” w otwór w płytce ściegowej, co skutkowało drobnym niezbyt estetycznym marszczeniem? To właśnie eliminuje płytka do ściegu prostego. Jej otwór jest bardzo mały więc materiał, nie ma jak w nią „wpadać” więc w efekcie otrzymujemy piękny, idealnie równy ścieg stebnowy nawet na delikatnym materiale.

Bardzo istotną kwestią jest fakt, że po założeniu płytki do ściegu prostego nie mamy możliwości wyboru innego ściegu niż prosty, więc nie ma ryzyka przypadkowego uszkodzenia płytki lub złamania igły.

Płytki ściegowe w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Z racji, że w standardowym wyposażeniu są dwie płytki (które wymiennie stosujemy dosyć często) Janome wyszło Wam naprzeciw i montaż płytek ściegowych w Skyline S5 jest na klik. Wystarczy nacisnąć dźwignię, płytka odskoczy, a my swobodnie możemy ją wymienić. Szybko, sprawnie bez żadnych śrubokrętów.

Wymiana płytki w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Kolejną bardzo praktyczną funkcją, w którą została wyposażona S5 jest podnośnik kolanowy. Dzięki niemu możemy podnieść stopkę, wykonać np. obrót na igle czy poprawić materiał bez konieczności „odrywania rąk” od materiału. Może teraz wydaje Wam się ta funkcja nie aż tak przydatna, ale zobaczycie, że w praktyce będziecie z niej korzystać.

Co również istotne podnośnik kolanowy pomaga wyżej podnieść stopkę. Standardowo w maszynach do szycia możemy podnieść stopkę na około 7 mm (mamy tutaj na myśli standardowe podnoszenia stopki, gdy maszyna sama trzyma ją w górze). Możemy docisnąć stopkę i podnieść ją jeszcze wyżej, wówczas ten wznios może wynieść nawet 14 mm (tak jest w przypadku Skyline S5). Mamy wówczas dużo przestrzeni do ułożenia materiału pod stopką, ale ma to duży minus...musimy trzymać tę stopkę w górze. W tej sytuacji bardzo pomocny jest podnośnik kolanowy, ponieważ zamiast trzymać stopkę ręką, możemy trzymać ją kolanem (dokładniej podnośnikiem kolanowym). Obie ręce mamy wolne i możemy swobodnie ułożyć warstwy materiałów pod igłą.
Spójrzcie na film jeszcze raz i zwróćcie teraz uwagę, jak wysoko unosi się stopka przy użyciu podnośnika kolanowego.

Maszyna do szycia Janome Skyline S5 - opis, recenzja

Następną istotną funkcją, o której chcemy Wam wspomnieć, jest oświetlenie pola pracy. Najczęściej maszyny do szycia mają jednopunktowe oświetlenie. Model Janome Skyline S5 ma aż 6 punktowe oświetlenie pola pracy. Dzięki temu zarówno okolice igły, jak i przestrzeń robocza maszyny są doskonale oświetlone. Światło jest ledowe więc nie tylko zużywamy mniej energii, ale także nasz wzrok nie męczy się tak w czasie szycia.

Oświetlenie w maszynie do szycia Janome Skyline S5

Gdy już jesteśmy przy oszczędzaniu energii to mamy dla Was pewną ciekawostkę. Obecnie wszystkie produkowane przez Janome komputerowe maszyny do szycia przechodzą w tryb uśpienia (stand by), gdy nie są używane, a pozostały włączone. Niby drobny szczegół, a jakże ważny w przypadku naszej planety.

Standardowe wyposażenie maszyny Janome Skyline S5

Ostatnią rzeczą, na którą chcemy Wam zwrócić uwagę w tej recenzji maszyny, jest jej standardowe wyposażenie, które jest naprawdę bardzo bogate i zawiera:

  • stopkę uniwersalną
  • stopkę do podwijania (obrębiania)
  • stopkę do wszywania zamków
  • stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
  • stopkę do ściegu krytego
  • stopkę do ściegu owerlokowego
  • stopkę do ściegu krawędziowego 1/4″ (6 mm)
  • stopkę do pikowania, haftowania i cerowania
  • stopkę do automatycznego obszywania dziurki
  • płytkę stabilizującą do obszywania dziurek
  • stopkę z górnym transportem i prowadnikiem krawędziowym
  • stopkę do przyszywania guzików
  • prowadnik krawędziowy
  • 5 szt. szpulki
  • zestaw igieł
  • pędzelek
  • rozpruwacz
  • dodatkowy trzpień na szpulkę
  • wkrętak
  • uchwyt zabezpieczający szpulkę (dwa duże i dwa małe)
  • podnośnik kolanowy stopki
  • płytka ściegowa do ściegu prostego
  • rysik dotykowy
  • kabel zasilający
  • rozrusznik nożny
  • instrukcja obsługi w formie filmu na DVD

Podsumowanie

Marka Janome to synonim jakości i niezawodności, a maszyna Janome Skyline S5 doskonale to potwierdza.
Skyline S5 to bardzo nowoczesna maszyna, która zachwyci Was jakością szycia, wykonania i dużymi możliwościami. Jest szybka (rozpędza się, aż do 1000 ściegów na minutę) i posiada wiele funkcji, które nie tylko ułatwią Wam szycia, ale także sprawią, że będzie ono łatwe, nawet gdy zdecydujecie się na trudniejsze materiały i bardziej skomplikowane projekty.
Doskonale sprawi się w codziennym szyciu odzieży, akcesoriów, dodatków do domu czy projektów patchworkowych (jej większy gabaryt jest tutaj dużym atutem). Z jej pomocą zrealizujesz wszystkie, nawet najbardziej wymyśle pomysły szyciowe.

Jeżeli macie jakieś pytanieo maszynę Janome Skyline S5 to śmiało piszcie, chętnie odpowiem.