Dlaczego moja maszyna przepuszcza ścieg w czasie szycia? Poznaj powody przepuszczania ściegów i sposoby ich rozwiązania

Przepuszczanie ściegów zdarza się zarówno podczas szycia na maszynie do szycia, jak i owerloku, coverze czy coverloku. Najczęściej występuje ono podczas szycia materiałów rozciągliwych, bardzo elastycznych, typu dzianiny czy stretch. Jego przyczyną w zdecydowanej większości przypadków jest…igła.

Dlaczego moja maszyna przepuszcza ścieg w czasie szycia

Dlatego, jeżeli Twoja maszyna przepuszcza ścieg, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić:

Czy masz igłę o prawidłowym systemie?

Igły posiadają różne systemy, czyli określenie budowy, długości i rodzaju zastosowanego czubka. Np. do maszyny do szycia najczęściej stosujemy igły o systemie 130/705H, do owerloków HAx1SP, do coverów ELx705. Jeżeli zastosujesz igłę z niewłaściwym systemem to może mieć to zasadniczy wpływ na szycie, a co za tym idzie na jakość ściegu. Dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi, sprawdzić jaki system igieł poleca producent Twojej maszyny i upewnić się, czy na pewno igły, z których korzystasz są z prawidłowym systemem.

Przepuszczanie ściegu w czasie szycia, a system igieł

Czy stosujesz prawidłowy rodzaj igieł?

Pamiętaj, żeby zawsze dopasowywać igłę do rodzaju szytego materiału. Nawet jeżeli chcesz coś przeszyć „na szybko” tylko kawałeczek. Szczególnie gdy szyjesz tkaniny elastyczne lub dzianiny. Źle dobrana igła nie tylko może powodować przepuszczanie ściegu, to jeszcze może doprowadzić do uszkodzenia szytego materiału. Kolejny punkt do sprawdzenia dopasowanie igły do rodzaju szytego materiału.

Przepuszczanie ściegu w czasie szycia różnych materiałów

Czy igła nie jest tępa?

O konieczności dopasowania igły do rodzaju szytego materiału wspomnieliśmy, więc czas na kolejny aspekt, czyli o zużycie igły. Niestety często zapominamy o wymianie igły na nową. Żywotność czubka igły jest stosunkowo krótka (zakłada się, że jedna igła wystarcza na 8 godzin pracy) i jeżeli jest on stępiony to pomimo dopasowania rodzaju igły do materiału, maszyna nadal może przepuszczać ścieg. Zużyta igła nie spełnia już swojej roli. Na zdjęciu poniżej są trzy te same igły (z tym samym początkowo czubkiem). Zwróćcie uwagę, jak czubki igieł różnią się od siebie.
Najszybsze zużycie igieł widać w przypadku igieł do skóry, jeansu i dzianin.

Przepuszczanie ściegu w czasie szycia - jaki jest powód

Czy igła nie jest krzywa?

Wykrzywienie igły niekoniecznie musi dotyczyć tylko starych igieł. Może zdarzyć się, że nową igłą uderzysz w szpilkę lub stopkę i w efekcie dojdzie do wykrzywienia. Co istotne igła może wykrzywić się mocno (będzie to widoczne, nawet gdy igła będzie założona) lub może to być bardzo subtelne, niekoniecznie widoczne bez demontażu igły. Dlatego, jeżeli maszyna przepuszcza ściegi, a wcześniejsze punkty zostały już przez Ciebie sprawdzone, to warto upewnić się, czy igła, którą szyjesz jest na pewno prosta.

Krzywe igły przyczyną przepuszczania ściegu w maszynie do szycia

Czy igła jest prawidłowo włożona?

Wydaje się, że nie ma możliwości nieprawidłowego włożenia igły, ale z doświadczenia naszego serwisu jednak jest to spotykane. Dlatego jako ostatni punkt kontroli igły w przypadku przepuszczania ściegu jest sprawdzenie, czy igła jest prawidłowo umieszczona w maszynie. Jak poprawnie włożyć igłę do Twojej maszyny do szycia czy owerloka znajdziesz w instrukcji obsługi, naprawdę warto tam zajrzeć.

Co zrobić gdy maszyna przepuszcza ścieg w czasie szycia

Podsumowanie

Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, jak rozwiązać problem z przepuszczaniem ściegu w Twojej maszynie do szycia czy owerloku. Jeżeli jednak nadal masz z tym problemy to zapraszam do kontaktu z nami lub z naszym serwisem.Komentarze

Brak wpisów

Nowa wiadomość