Dlaczego moja maszyna plącze nici? Poznaj 7 powodów pętelkowania nici w czasie szycia

Jedną z najbardziej denerwujących rzeczy, gdy chce coś (szczególnie szybko) uszyć, jest nieprawidłowo działająca maszyna do szycia. W pierwszej chwili najczęściej nie wiem, co jest przyczyną „jej złego zachowania”, a jej kolejne nieposłuszeństwa jeszcze bardziej mnie denerwują.
Plątanie nici w czasie szycia lub inaczej mówiąc pętelkowanie nici jest jednym z częstszych problemów w czasie szycia. W tym wpisie przedstawię Ci najczęstsze powody pętelkowania i sposoby na ich rozwiązanie.

Dlaczego maszyna plącze nici - pętelkuje

Poznaj 7 powodów pętelkowania (plątania) nici w maszynie do szycia

Jednym z najczęstszych powodów plątania nici w czasie szycia jest złe naprężenie nici w maszynie. Dlatego, jeżeli Twoja maszyna plącze, kulkuje, pętli, pętelkuje nić w czasie szycia sprawdź:

Czy maszyna jest prawidłowo nawleczona?

Niby proste i pewnie pomyślisz: „Ja z pewnością mam dobrze nawleczoną maszynę.” Ale sprawdź, czy faktycznie nić jest dokładnie poprowadzona przez wszystkie elementy maszyny, czy prawidłowo „weszła” w szarpak lub czy nie jest niepotrzebnie, w którymś miejscu zwinięta. Jak to najlepiej sprawdzić? Wywlec nić i nawlec maszynę jeszcze raz, punkt po punkcie, dokładnie tak, jak jest to przedstawione w instrukcji obsługi.
Ważne, aby w czasie nawlekania stopka maszyny była podniesiona. Wówczas talerzyki górnego naprężacza są otwarte i nić może idealnie „wejść” w swoje miejsce.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - złe nawleczenie maszyny

Czy naprężacz nici jest czysty?

Zdarza się, że między talerzykami naprężacza znajduje się fragment zerwanej wcześniej nitki. Jej obecność może skutkować niewłaściwym naprężeniem górnej nici. Aby pozbyć się zabrudzenia, należy unieść stopkę (ten ruch spowoduje otwarcie talerzyków naprężacza) i ustawić naprężenie nici górnej na 0. Następnie kawałek materiału lub kartkę papieru, złóż na pół i wsuń pomiędzy talerzyki naprężacza. Kilkakrotnie przesuń materiał lub papier w górę i w dół. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń: kurzu, a być może także fragmentów nici.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - brudny naprężacz nici

Czy naprężenie nici jest odpowiednie?

Odpowiesz: Ok, tylko skąd mam wiedzieć, jakie powinno być prawidłowe naprężenie?
Wszystkie maszyny do szycia marki Janome mają regulację naprężenia nici górnej od 0 do 9 i we wszystkich instrukcjach obsługi do maszyn Janome jest podane sugerowane naprężenie nici górnej do wybranego ściegu. W instrukcji jest także informacja, jak wygląda prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie naprężenia nici w maszynie i podpowiedź rozwiązania. Więc ponownie zaglądamy do instrukcji obsługi i na podstawie informacji tam zebranych testujemy różne naprężenia nici górnej.
W tym momencie muszę zwrócić Twoją uwagę na jeden bardzo istotny aspekt, czyli materiał, na którym będziecie testować naprężenie. Jeżeli masz problem z ustawieniem prawidłowego naprężenia to testy przeprowadź na dwóch warstwach łatwego do szycia materiału, np. bawełnie. Dlaczego? Jeżeli wybierzesz trudniejszy w szyciu materiał lub rozciągliwy to dochodzą dodatkowe powody błędnego szycia (o których opowiem w następnym wpisie). Wybieramy więc ścieg zygzak i dwie warstwy tkaniny bawełnianej.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - złe naprężenie nici górnej

Czy nić prawidłowo rozwija się w czasie szycia?

Nieprawidłowe rozwijanie się nici w czasie szycia również może być przyczyną pętelkowania. W tym przypadku musisz sprawdzić, czy nić w czasie szycia rozwija się swobodnie, czy nie jest o nic blokowana i odwrotnie czy nie rozwija się zbyt nadmiernie. Zobacz, jaką masz założoną blokadę szpulki i czy ona nie wpływa na swobodę rozwijania nici. Zbyt ciasno założona blokada sprawia, że szpulka trudniej się obraca i generuje dodatkowe naprężenie nici, a to przekłada się na jakość i wygląd ściegu, a co gorsza może prowadzić także do zrywania nici.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - źle rozwijająca się nić

Czy igła jest odpowiednio dobrana do rodzaju materiału?

Wielokrotnie już podkreślaliśmy, jak ważny jest prowidłowy dobór igły do rodzaju szytego materiału. Ale poza rodzajem igły ważna jest także jej grubość, ponieważ to od niej zależy wielkość oczka, w którym porusza się nitka. Jeżeli zastosujesz bardzo cienką igłę może dojść do sytuacji, że nitka będzie ciężej przechodziła przez oczko, co ponownie wpłynie na jej naprężenie i w efekcie niestety na pętelkowanie. Dlatego warto wówczas wybrać cieńszą nić lub gdy nie mamy takiej możliwości sprawdzić, czy możemy założyć minimalnie grubszą igłę.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - źle dobrana igła

Czy uchwyt szpulki (bębenek) nie jest uszkodzony lub zabrudzony?

Kolejną przyczyną pętelkowania, plątania nici może być stan uchwytu szpulki (bębenka), a dokładnie zarówno jego uszkodzenie mechaniczne, jak i ewentualne zabrudzenia. Nawet drobne zadry, czy wgłębienia powstałe na skutek uderzenia igły, mogą powodować zahaczanie się nici, co ponownie będzie wpływało na jej naprężenie w czasie szycia. Niestety najczęściej mechanicznego uszkodzenia bębenka nie można naprawić, wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana bębenka na nowy.
Gdy będziesz sprawdzać stan uchwytu szpulki (bębenka), zwróć uwagę czy na samym bębenku lub w jego naprężaczu nie ma resztek nici lub kurzu, które również mogą wpływać na zmianę naprężenia nici w czasie szycia. Czasami wyciągnięcie kawałeczka nici z naprężacza może zupełnie odmienić Twoja szycie.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - uszkodzony uchwyt szpulki

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - uszkodzony bębenek

Czy dolna szpulka jest taka, jaką zaleca producent maszyny?

Jednym z ostatnich powodów pętelkowania nici może być niewłaściwa dolna szpulka. Rozmiar i typ szpulki ma znaczenie. Minimalnie mniejsza szpulka może wpadać w dodatkowe wibracje w czasie szycia i powodować niewłaściwe naprężenie nici lub samoczynne jej rozwijanie.
Dlatego, jeżeli producent zaleca stosowanie szpulek plastikowych, płaskich (tak jest w przypadku maszyn Janome) to tylko takie powinnaś/eś stosować - nie używamy metalowych czy soczewkowych szpulek.

Moja maszyna pętelkuje, plącze nici w czasie szycia - zła szpulka dolna

Jak widzisz przyczyn pętelkowaia, plątania nici w czasie szycia jest kilka, ale zawsze są powiązane z naprężeniem nici. Mam nadzieje, że ten wpis pomoże Ci znaleźć przyczynę płatania nici w Twojej maszynie i skutecznie rozwiązać ten problem. Gdybyś miała/miał dodatkowe pytania lub wątpliwości został je w komentarzu pod tym wpisem.



Komentarze

Brak wpisów

Nowa wiadomość
Komentarze