Doskonale znany przez wielu użytkowników owerlok Janome 744D
Jest łatwy w obsłudze, posiada metalowe podzespoły i możliwość szycia 2, 3, 4 nitkami. Zaskoczy Cię swoją funkcjonalnością i profesjonalnym szyciem różnych materiałów.
Wyobraź sobie, że możesz w zaciszu Twojego domu tworzyć najrozmaitsze ubrania – od wytrzymałej odzieży sportowej po eleganckie wieczorowe kreacje, wymyślne akcesoria, ozdoby czy dodatki, którymi udekorujesz dom. Zachowując przy tym niesamowitą jakość i profesjonalny wygląd tworzonych przez Ciebie rzeczy. Z owerlokiem Janome 744D jest to możliwe.
Profesjonalne ściegi owerlokowe w Janome 744D

Owerlok Janome 744D tworzy 7 rodzajów ściegów owerlokowych. Są to:
- 4- nitkowy owerlokowy - to najmocniejszy ścieg w tym owerloku - doskonały do łączenia i jednoczesnego obrzucania krawędzi szytych materiałów np.: leginsów, dzianinowych spódniczek, t-shirtów, bluz oraz ubrań z materiałów luźno tkanych. Będzie też odpowiednim ściegiem do obrzucania krawędzi szwów każdego materiału, w szczególności mocno się strzępiących.
- 3- nitkowe owerlokowe (wąskie i szerokie) - doskonały do zabezpieczenia krawędzi przed strzępieniem. Jest odpowiedni do delikatniejszych materiałów, przy których nie ma potrzeby dodatkowego wzmacniania.
- 3- nitkowy rolujący (mereżka) - znakomity do wykończenia krawędzi cienkich materiałów w letnich spódnicach, sukienkach, bluzkach damskich i dziecięcych.
Co ważne, przełączenie maszyny w tryb szycia mereżką odbywa się błyskawicznie, dzięki ruchomemu języczkowi ściegowemu wbudowanemu w płytkę ściegową, bez konieczności zmiany płytki, ani stopki.
- 3-nitkowy super elastyczny - to najbardziej elastyczny ze ściegów - doskonały do szycia do szycia materiałów typu lycra w odzieży sportowej lub bieliźnie.
- 2- nitkowy prosty - ten ścieg posłuży do obrzucenia szwów w delikatniejszych tkaninach.
- 2- nitkowy rolujący - doskonały do estetycznego wykończenia krawędzi cienkich i średniej grubości materiałów takich jak: szyfon czy jedwab. Ten rodzaj ściegu najczęściej spotkasz na krawędziach delikatnych szali, ozdobnych riuszek (przy bluzkach, sukienkach) oraz ozdobnych rzeczach wyposażenia domu: poszewki, serwetki itp.
- 2-nitkowy brzegowy oraz płaski (flatlock) - znakomity do ozdobnego wykończenia krawędzi gotowych wyrobów odzieżowych, ale również do łączenia materiałów razem w formie szwu płaskiego (flatlocka).
Funkcje ułatwiające szycia różnych materiałów
W uzyskaniu perfekcyjnych ściegów oferowanych przez owerloka Janome 744D pomogą pokrętła regulacji naprężenia nici, długości i szerokości ściegu czy możliwość ustawienia szerokości cięcia szytego materiału. Owerlok Janome 744D doskonale współpracuje z różnymi materiałami, a to za sprawą regulowanego docisku stopki, a także doskonałej regulacji mechanizmu różnicowego (dyferencjału), dzięki któremu możesz zniwelować rozciąganie elastycznych materiałów w czasie szycia lub celowo je uzyskać. Prędkość szycia owerloka Janome 744D wynosi 1300 wkłuć na minutę. Dużą zaletą Janome 744D jest barwny system nawlekania nici. Każde miejsce, przez które trzeba poprowadzić nitkę, jest wyraźnie zaznaczone i dobrze opisane. Schemat nawlekania jest umieszczony pod otwieraną pokrywą. Janome 744D to jedyny owerlok w ofercie marki Janome, który posiada wolne ramię ułatwiające szycie na okrągło.
Owerlok Janome 744D łączy łatwość obsługi ze specjalistycznymi funkcjami zaawansowanego owerloka. Posiada mocne metalowe podzespoły i bardzo solidną konstrukcję, które zapewniają niezawodność na lata. Janome 744D doskonale sprawdzi się podczas szycia różnorodnych materiałów (bez względu na ich grubość czy rozciągliwość). Będzie stanowił doskonałe uzupełnienie dla Twojej maszyny do szycia.
Chcesz wiedzieć więcej o owerloku Janome 744D? Kliknij w baner poniżej i przeczytaj recenzję tego modelu.
Polecamy nasz poradnik rodzaje ściegów w owerlokach i ich zastosowanie.
Zobacz też film o owerloku Janome 744D
Prezentujemy jego najważniejsze funkcje, pokazujemy jak wygląda nawlekania i testujemy, szyjąc różnymi ścigami.
Poznaj funkcje


Trudno jednoznacznie określić, jaka liczba ściegów jest dostępna w danym owerloku. I tak, w owerloku 3,4- nitkowym mamy do dyspozycji 3 główne ściegi: 4-nitkowy, 3-nitkowy i 3-nitkową mereżkę, w przypadku 2,3,4- nitkowej maszyny tych ściegów będzie nieco więcej: 4-nitkowy, 3-nitkowy, 2-nitkowy, 2- i 3-nitkowa mereżka. Modyfikując naprężenie nici i ustawienie dyferencjału możemy uzyskać różne odmiany tych ściegów, które okażą się przydatne do różnych zadań. Ich opisy można odnaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.


Liczba igieł i nitek używanych do zawiązania ściegu to zasadnicza różnica między owerlokiem, a maszyną wieloczynnościową. Podczas pracy możemy zastosować jedną lub dwie igły oraz od dwóch do aż pięciu nitek, w zależności od modelu owerloka. Dzięki temu jednocześnie zszywamy i profesjonalnie obrzucamy materiał. Stosowanie różnej liczby igieł i nici pozwoli na uzyskanie różnych wariantów ściegów. Ich dokładne opisy znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.


Liczba igieł i nitek używanych do zawiązania ściegu to zasadnicza
różnica między owerlokiem, a maszyną wieloczynnościową. Podczas pracy
możemy zastosować jedną lub dwie igły oraz od dwóch do aż pięciu nitek, w
zależności od modelu owerolka. Dzięki temu jednocześnie zszywamy i
profesjonalnie obrzucamy materiał. Stosowanie różnej liczby igieł i nici
pozwoli na uzyskanie różnych wariantów ściegów. Ich dokładne opisy
znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.


Prędkość szycia mówi o tym, jaką liczbę wkłuć owerlok potrafi wykonać w ciągu minuty. Ta wartość w domowych owerlokach przekracza 1000 wkłuć.
Regulacja prędkości odbywa się poprzez nożny rozrusznik, im większy nacisk na niego tym szybsza praca urządzenia.


Regulacja długości ściegu w owerloku pozwala modyfikować gęstość ściegu za pomocą pokrętła. Zakres regulacji jest zależny od modelu maszyny.


Mereżka, czyli gęsty ścieg rolujący, świetnie sprawdzi się podczas ozdobnego wykańczania apaszek, obrusów czy sukienek. Większość współczesnych owerloków ma możliwość szybkiego przełączenia na tryb szycia mereżką, bez konieczności zmiany stopki ani płytki ściegowej. W zależności od modelu, do dyspozycji możemy mieć ścieg rolujący 3-nitkowy lub 2- i 3-nitkowy.


Funkcja ta pozwoli nam na opuszczenie noża obcinającego materiał. W zależności od modelu owerloka zrobimy to specjalną dźwignią na korpusie maszyny lub ręcznie, obracając mechanizm pod pokrywą przednią. Niezależnie od wybranej metody, włączenie oraz wyłączenie noża jest łatwe i nie sprawia trudności.


Dzięki możliwości regulacji szerokości obcinania materiału możemy kontrolować ustawienie noża obcinającego. Regulacji może być potrzebna np. w sytuacji, gdy nóż pozostawia zbyt dużo materiału i brzegi są ściągane przez nici powstałego ściegu.


Transport różnicowy (dyferencjał) to jedna z głównych zalet owerloków. Mechanizm transportu składa się z dwóch rzędów ząbków transportera, a każdy z nich działa niezależnie od siebie. Możemy ustawić ząbki tak, aby pracowały równo. Przy innej regulacji jedne ząbki będą pracowały szybciej od drugich. W efekcie funkcja ta pomaga zniwelować rozciąganie się elastycznych materiałów podczas szycia. Mechanizm różnicowy pozwala też celowo uzyskać wdawanie lub rozciąganie materiału np. gdy chcemy marszczyć materiał.


Ta funkcja w owerloku, podobnie jak w maszynie wieloczynnościowej, pozwoli nam dostosować siłę, z jaką stopka naciska na
ząbki transportera. Ma to bardzo duży wpływ na transportowanie materiału. Im wyższa wartość, tym większy nacisk stopki. Z kolei, im więcej stopni ma regulacja, tym dokładniej możemy ustawić docisk.


Wolne ramię pozwoli łatwiej szyć po obwodzie, dzięki czemu bez trudu obrzucimy krawędzie rękawów czy nogawek. Aby skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny. Nie wszystkie modele owerloków mają dostępne wolne ramię, warto zatem zastanowić się, czy czasem takie udogodnienie nie okaże się nam przydatne.


Uzyskanie idealnego naprężenia jest niezwykle istotne do tego, by uzyskać perfekcyjne ściegi. Naprężenie należy dostosować do rodzaju materiału, jego grubości,a także rodzaju używanych nici. Do regulacji służą wyskalowane pokrętła znajdujące się w korpusie owerloka. Im wyższą ustawimy wartość, tym większe uzyskamy naprężenie nitki. Przed rozpoczęciem szycia dobrze jest przeprowadzić próbę, by znaleźć optymalne ustawienie.


Niemal każdy owerlok jest wyposażony w oświetlenie. W zależności od modelu maszyny, źródłem światła może być żarówka lub energooszczędny LED. Oświetlenie LED-owe pobiera znacznie mniej energii oraz posiada dłuższą żywotność.
Warto wspomnieć też o tym, że zwykła żarówka nagrzewa się podczas długotrwałej pracy, co może być niekomfortowe dla naszych dłoni.
Oświetlenie LED-owe jest pozbawione tej wady.


Barwny system nawlekania nici pozwoli szybciej opanować sposób nawlekania. Każda z nitek ma przypisany swój własny kolor. Oznaczone są nim również wszystkie punkty, przez które należy przeprowadzić nitkę. Podążając krok po kroku po barwnych znakach, bez trudu nawleczemy poprawnie każdą nitkę.


Manualny obcinacz nitek to nic innego, jak niewielki nożyk umieszczony w wygodnym miejscu. Pozwala on na szybkie odcięcie wszystkich nici, bez konieczności sięgania po nożyczki. Najczęściej nożyk umiejscowiony jest po lewej stronie obudowy owerloka.


Pojemnik na ścinki pomoże nam zadbać o porządek wokół miejsca pracy. Zakładany na front owerloka pojemniczek ustawiony jest w taki sposób, by skrawki materiału spadały wprost do niego. Tego typu rozwiązanie ułatwia utrzymanie porządku podczas pracy. Warto zwrócić uwagę na to, czy maszyna ma możliwość założenia pojemnika na ścinki. Niektóre modele
mają pojemnik w wyposażeniu standardowym, w innych natomiast pojemnik jest wśród akcesoriów opcjonalnych - do dokupienia oddzielnie.
- 7 dostępnych ściegów: - 4- nitkowy, 3- nitkowe owerlokowe (wąskie i szerokie), 3- nitkowy rolujący (mereżka), 3-nitkowy super elastyczny, 2- nitkowy prosty, 2- nitkowy rolujący, oraz płaski (flatlock)
- Możliwość szycia 2 lub 1 igłą
- Możliwość szycia 2, 3 lub 4 nićmi
- Maksymalna prędkość: 1300 wkłuć na minutę
- Płynna regulacja długości ściegu 1-5 mm
- Szybkie przełączanie na mereżkę, bez potrzeby zmiany płytki ściegowej
- Możliwość włączania i wyłączania noża obcinającego, w zależności od potrzeb
- Możliwość regulacji szerokości cięcia szytego materiału (od 2 do 5 mm)
- Regulacja transportu różnicowego, ułatwiająca szycie dzianin, jedwabiu, materiałów elastycznych
- Regulacja docisku stopki
- Wolne ramię
- Wygodny nawlekacz dolnego chwytacza
- Manualna regulacja naprężenia nici
- Oświetlenie pola pracy: żarówka
- Barwny system nawlekania nici, ułatwiający ich szybką zmianę
- Wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
- Zatrzaskowe mocowanie stopki
- Funkcja zwiększania naprężenia chwytacza dolnego (podczas szycia mereżką oraz ściegami 2-nitkowymi)
- Bardzo mocna i solidna konstrukcja
Standardowe wyposażenie
- Stopka uniwersalna do owerloków Janome
- Zestaw igieł (2x 75, 3x 90)
- Śrubokręt mały
- Śrubokręt duży
- Pinceta
- Pędzelek
- Zapasowy nożyk górny
- Klucz do demontażu noża
- Nawlekacz igły
- Olej wazelinowy
- Podstawka pod szpulkę (4 szt.)
- Blokada szpulki (duża 4 szt.)
- Siateczka zabezpieczająca szpulkę (4 szt.)
- Konwerter ściegu dwunitkowego
- Dodatkowa płytka do montażu akcesoriów
- Rozrusznik nożny z przewodem
- Pojemnik na akcesoria
- Pojemnik na ścinki materiału
- Instrukcja obsługi w języku polskim
Gwarancja, instrukcja
Owerlok Janome 744D posiada 5 lat gwarancji w systemie door to door.
Serwis i gwarancja na terenie całej Polski. Poznaj szczegółowe warunki gwarancji.
Zobacz instrukcję obsługi tego modelu - kliknij, aby pobrać
Dlaczego warto wybrać maszynę do szycia marki Janome?
Wybór maszyny marki Janome to decyzja o inwestowaniu w najwyższą jakość i niezawodność. Janome to globalny lider z ponad 100-letnim doświadczeniem, posiadający własne fabryki z najwyższymi certyfikatami ISO. To marka, która w Polsce zdobyła liczne prestiżowe wyróżnienia, takie jak "Marka XV-lecia" oraz "Super Marka" w 2023 i 2021 roku, a także "Dobra Marka" w latach 2017 i 2019 (więcej o tym wyjątkowym wyróżnieniu Super Marka i Dobra Marka przeczytasz tutaj ).
Decydując się na maszynę Janome, zyskujesz pewność, że otrzymujesz produkt renomowanej marki, która cieszy się uznaniem na całym świecie. Nasze maszyny objęte są długą gwarancją – większość modeli ma 5-letnią gwarancję, a wybrane nawet 6-letnią. Dzięki innowacyjnym technologiom i łatwości obsługi, każda maszyna Janome staje się nieocenionym partnerem w twoich twórczych projektach.
Dołącz do grona zadowolonych użytkowników Janome i odkryj, jak nasze maszyny mogą zmienić twoje szycie w prawdziwą przyjemność!
- Prowadnik do marszczenia do owerloków Janome
- Prowadnik do równego prowadzenia ściegu do owerloków Janome
- Prowadnik do wszywania i marszczenia gumy (3,5-8mm) do owerloków Janome
- Stopka + podajnik taśmy do owerloków Janome
- Stopka + prowadnik do wszywania koralików i pereł do owerloków Janome
- Stopka do ściegu krytego do owerloków Janome
- Stopka do wszywania sznurka do owerloków Janome
- Stopka do wszywania wypustki (3 mm) do owerloków Janome
- Stopka do wszywania wypustki (4,5 mm) do owerloków Janome
- Stopka do wszywania żyłki do owerloków Janome
- Igły Janome do dzianin, stretchu i materiałów super elastycznych - 10 szt. o grubościach 75 i 90.
- Igły Janome z kulką do dzianin i materiałów elastycznych, 5 szt. 1x65, 1x75, 3x90
- Igły Janome z kulką do dzianin i materiałów elastycznych, 5 szt. grubość 75
- Igły Janome z kulką do dzianin i materiałów elastycznych, 5 szt. grubość 90
- Igły Janome z kulka do dzianin, stretchu i materiałów super elastycznych - 5 szt. o grubości 65
- Chwytacz dolny do owerloków Janome 134D, 204D, 304D, 534D, 634D, 744D, 990D
- Nóż dolny do owerloka Janome 744D.
- Nóż górny do owerloka Janome 744D
- Przednie ząbki transporter do owerloka Janome 744D
- Płytka ściegowa do owerloka Janome 744D
- Rozrusznik nożny do owerloków Janome 204D, 990D, 744D i AT2000D.
- Silnik do owerloka Janome 744D i 634D
- Uchwyt MATIC szybkomocujący do owerloków Janome
- Owerlok
- Tak
- Tak (szybkie przełączenie)
- Manualne
- Chwytacza dolnego
- osobne pudełko
- LED
- HAx1
Instrukcja obsługi - kliknij, aby pobrać
Spis części zamiennych - kliknij, aby pobrać