Jak szyć dzianinę na maszynie do szycia?

Zaryzykujemy stwierdzenie, że każdy lubi rzeczy uszyte z dzianiny. Są one wygodne w noszeniu i przyjemne w dotyku. Ponadto oferta sklepów z dzianinami jest bardzo bogata, więc coraz chętniej sięgamy po dresówkę drukowaną, jersey, czy bardzo popularne minki.

Jeśli ktoś straszył Cię, że szycie dzianin potrafi być trudne, bo maszyna do szycia przepuszcza ścieg, niszczy materiał lub rozciąga szytą krawędź, nie sugeruj się tym. Tworzenie projektów z dzianin może być przyjemne i całkiem łatwe, wystarczy tylko zastosować się do kilku wskazówek. Dzięki nim, szycie dresówki, minky, a nawet cienkiego jersey'u odbędzie się bez przeszkód.

Nasze porady dotyczące szycia dzianin, podzieliliśmy na kilka kategorii. Pierwsza dotyczy doboru odpowiednich igieł, ta kategoria nie bez powodu jest pierwsza. Właściwe igły to niezbędny warunek szycia dzianin. Kolejną bardzo ważną rzeczą są odpowiednie ściegi i ich ustawienie oraz stopki, które w dużym stopniu pomogą uzyskać estetyczny ścieg, bez jego przepuszczania. Na samym końcu znajdziecie informację o wpływie docisku stopki na szycie dzianin.

Pewnie nikt nie spodziewał się, aż tylu kategorii i tak rozbudowanego wpisu.

Igły do szycia dzianin

Dobór odpowiednich igieł przy szyciu dzianin jest kluczowy. Specjalistyczne igły do szycia dzianin są zakończone małą kulką, która swobodnie przechodzi pomiędzy włóknami dzianiny, nie uszkadzając jej struktury. Efekt niewłaściwie dobranej igły, możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej, gdzie dobrze widać uszkodzenie dzianiny (dziury).

Ponadto kształt igieł do dzianin umożliwia ich pracę bardzo blisko chwytacza. Dzięki temu maszynie łatwiej jest wiązać nitki podczas szycia. Zniknie więc ryzyko przepuszczania ściegu lub będzie się ono zdarzało rzadziej, a w połączeniu ze specjalnymi stopkami wyeliminujemy je całkowicie. Drugie zdjęcie poniżej przedstawia efekt użycia źle dobranej igły czy igły złej jakości.

uszkodzenie delikatnych włókien dzianiny

przepuszczanie ściegu


Zauważ, że igły do szycia dzianin występują zarówno w wersji pojedynczej (do zwykłego szycia), jak i podwójnej (do podwijania krawędzi).

Porada: Grubość igły dobierz proporcjonalnie do grubości dzianiny: igły do szycia cienkich dzianin np. jerseyu to mają wartość 75, a igły do szycia grubych dzianin np. dresówki to 90).

Poniżej znajdziesz pełną ofertę igieł marki Janome do szycia dzianin. Takie igły doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Dzięki nim zawsze stworzysz idealny ścieg na każdej dzianinie.

Ściegi do szycia dzianin

Dzianina jest materiałem, który mocno się rozciąga, w zasadzie w każdym kierunku, a więc ścieg, którym jest szyta dzianina, musi „pracować” razem z nią, czyli być elastyczny.

Poniżej na zdjęciach zaznaczyliśmy ściegi, które ze względu na swoją elastyczność będą doskonałe do szycia dzianin i materiałów elastycznych.

maszyna do szycia Janome J15

ściegi z maszyny Janome Skyline S7


Zastosowanie odpowiednio dobranego ściegu to połowa sukcesu, ponieważ aby ścieg ładnie układał się na materiale musicie pamiętać o dostosowaniu jego parametrów, czyli regulacji długości, szerokości ściegu i naprężenia górnej nitki. Chcemy, aby ścieg nie ściągał krawędzi dzianiny, był estetyczny.


Na zdjęciu przykład ściegu owerlokowego, stworzonego na dzianinie dresówce. Dzięki dostosowaniu parametrów ściegu, prezentuje się on estetycznie, szew ładne się układa.

Tutaj przykład kolejnego popularnego ściegu odpowiedniego do szycia dzianin - zygzak.

Porada: Aby uzyskać ładny ścieg owerlokowy lub zygzak podczas obrzucania krawędzi dzianin pamiętaj, aby tworzyć je 1 cm od krawędzi dzianiny, a nie przy samej krawędzi. Po przeszyciu nadmiar materiału odcinamy.


Stopki do szycia dzianin

Przy szyciu dzianin bardzo pomocne, a często wręcz niezbędne, okazują się specjalistyczne stopki.

Stopki te:

  • pomogą w transporcie materiału, a więc zredukują efekt rozciągnięcia szytej krawędzi dzianiny - takie rozciągnięcie czyniłoby uszytą rzecz niezdatną do użytku;
  • eliminują przepuszczanie ściegu,
  • sprawią, że szyta krawędź dzianiny będzie płaska i nie będzie się rolowała.

Każda ze specjalnych stopek ma swoje mocne strony i będzie przydatna przy konkretnym zadaniu, konkretnym ściegu, czy rodzaju dzianiny. Oznacza to, że na pewno znajdziesz stopkę, która pomoże Ci w realizacji dzianinowego projektu!

Lista stopek pomocnych w szyciu dzianin:

  • stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin,
  • stopka do ściegu owerlokowego,
  • stopka z górnym transportem,
  • stopka do ściegu prostego.

Opis poszczególnych stopek i ich zastosowanie, znajdziesz poniżej.

Stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin

To chyba najlepsza stopka do szycia dzianin, szczególnie tych cienkich, rozciągliwych i problematycznych! Stopka ma ruchomą dźwignię, zakończoną gumową nakładką, która podczas szycia przytrzymuje dzianinę tuż przy igle. Dzięki zastosowaniu specjalnych igieł i tej stopki ryzyko przepuszczania ściegu spada do minimum.

Stopka pozwala na szycie różnymi ściegami o szerokości do 5 mm oraz na szycie igłą podwójną (rozstaw igieł do 4 mm). Poza szyciem dzianin, sprawdzi się również podczas pracy z tkaninami. Przyda się szczególnie wtedy, gdy szyjesz z cienkich takich, takich jak jedwabie, żorżety i inne.

Zdjęcie stopki i pełny opis znajdziesz poniżej i tutaj - KLIK.

Stopka do ściegu owerlokowego

Kolejną ciekawą stopką pomocną w szyciu dzianin jest stopka owerlokowa. Stopka jest wręcz stworzona do łączenia dzianin. Ścieg przy jej pomocy jest tworzony na drucikach stopki lub jej bolcu (zależy od wersji stopki). W efekcie powstaje prawidłowy ścieg nawet na tak plastycznym materiale, jakim jest jersey (cienka dzianina). Doskonale spisze się przy szyciu leginsów, spódniczek, t-shirtów, a także doszywaniu ściągaczy itd.

Dużą zaletą tej stopki jest możliwość zastosowania jej również podczas szycia tkanin.

Pełny opis stopek owerlokowych znajdziesz poniżej i tutaj- KLIK.

Stopka z górnym transportem

To kolejna pożyteczna stopka, którą z powodzeniem możesz zastosować do szycia dzianin. Ząbki tej stopki w trakcie szycia współpracują z igielnicą. Unoszą się ponad materiał, aby następnie opuścić się i przytrzymać materiał w trakcie przesuwania go. Taki zabieg znacznie poprawia transport materiału. Dzięki temu szyte warstwy są równo podawane, a krawędź dzianiny nie jest rozciągnięta (rozwleczona) po zszyciu. A to, jak wygląda taka rozciągnięta krawędź, pokazujemy na zdjęciu.

Jeśli Twoja maszyna do szycia nie ma manualnej regulacji docisku stopki, to opisana tu stopka pozwoli na komfortowe szycie wielu materiałów. Koniecznie zobacz jej pełny opis.

rozwleczona, rozciągnięta krawędź materiału


Zaletą tej stopki jest ponadto możliwość wykorzystania jej także przy szyciu tkanin, skór, skaju i pcv.

Ofertę stopek z górnym transportem znajdziesz poniżej i tutaj - KLIK.

Stopka do ściegu prostego

Kolejną polecaną przez nas stopką jest stopka do ściegu prostego. Jak sama nazwa mówi, stopki tej użyjesz tylko do szycia ściegiem prostym. Podczas szycia dzianin wykorzystasz ją też przy ściegu potrójnym prostym np. podczas łączenia czy podwijania.

Stopka doskonale sprawdza się podczas szycia dzianin, ponieważ bardzo dobrze przytrzymuje materiał w trakcie szycia, redukując ryzyko przepuszczania ściegów. Stopka, jak większość polecanych stopek w tym wpisie, sprawdzi się również przy szyciu tkanin. Dzięki jej zastosowaniu powstający ścieg jest tworzony idealnie w linii, niezależnie od tego, czy szyjesz na grubym, czy bardzo cienkim materiale.

Stopki pasujące do Twojej maszyn znajdziesz poniżej oraz tutaj - KLIK.

Docisk stopki

Możliwość regulacji docisku stopki w maszynie do szycia to jedna z bardziej przydatnych funkcji w czasie szycia dzianin. Często zdarza się, że dzianina w trakcie szycia nadmiernie się rozciąga. Aby tego uniknąć musimy zmniejszy docisk stopki w naszej maszynie do szycia, uzyskamy dzięki temu płynne przesuwanie dzianiny i idealny estetyczny ścieg.

regulacja docisku stopki w maszynie do szycia Janome 60507

Co zrobić, gdy maszyna nie posiada regulacji docisku stopki? Wówczas musimy zastosować kilka krawieckich sztuczek.

Jednym z rozwiązań jest podklejenie wszystkich krawędzi dzianiny, a dokładniej linii szycia flizeliną lub podłożenie pod szytą dzianinę hydrofolii. Dzięki temu zabiegowi szyta dzianina będzie mniej podatna na rozciąganie.

dzianina podklejona flizeliną, aby zabezpieczyć ją przed rozciąganiem podczas szycia

Druga opcją jest delikatne wprowadzenie większej ilości materiału pod stopkę jakbyśmy chcieli ją wdać. Trzeba wykonać to z umiarem, aby podczas zszywania nie powstały zakładki. Przykład wdawania prezentujemy na zdjęciu poniżej.

wdawanie dzianiny podczas szycia

Szew po zszyciu oczywiście rozprasowujemy, aby nadać mu ostateczny kształt i zlikwidować ewentualne delikatne falowanie szwu.


Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, że szycie dzianin nie jest wcale o wiele trudniejsze niż szycie tkanin. Musisz tylko pamiętać o zastosowaniu odpowiednich igieł i wykorzystaniu dedykowanych stopek, a realizacja każdego szyciowego projektu, nawet najbardziej ambitnego na pewno się uda! Powstaną modne spódniczki, sukienki, wygodne t-shirty, bluzki i dresy.

Wierzymy w to, że udało nam się zachęcić Cię do rozpoczęcia przygody z szyciem dzianin. A zatem czas zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria i zaczynać.

Jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami dotyczącymi szycia dzianin, zrób to teraz.

Pozostaw komentarz!

Komentarze