Sprawdź jak czyścić i oliwić maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym

Czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia - chwytacz wahadłowy

Kiedy ostatnio czyściliście swoją maszynę do szycia? Niestety wielu z Was nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a regularne czyszczenie i oliwienie maszyny zapewnia jej prawidłową i bezawaryjną pracę, co przekłada się na nasz komfort w czasie użytkowania maszyny.

Aby zachęcić Was do czyszczenia maszyny i rozwiać ewentualne wątpliwości (jak to prawidłowo zrobić, gdzie oliwić) przygotowaliśmy dla Was szczegółowy opis i zdjęcia pokazujące jak krok po kroku wyczyścić maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym. Cały proces jest bardzo prosty, nie zajmie Wam dużo czasu.

Jeżeli macie maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym, to opis jak czyścić maszynę z tym rodzajem chwytacza znajdziecie tutaj - Czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym.

Czyszczenie maszyny podzielimy na cztery etapy:

- czyszczenie i oliwienie igielnicy
- czyszczenie naprężacza nici górnej
- czyszczenie ząbków transportera
- czyszczenie i oliwienie chwytacza wahadłowego

Akcesoria przydatne podczas czyszczenia maszyny:
- pędzelek do czyszczenia
- śrubokręt
- papier lub kawałek materiału
- olej wazelinowy (nie stosujcie olejów silikonowych, spożywczych, samochodowych, środków do odrdzewiania, czy preparatów opartych na substancjach ropopochodnych itp.)

Zanim przejdziemy do czyszczenia odłączamy maszynę z zasilania (wyciągając kabel z gniazda zasilającego). To bardzo ważne, od tego zależy wasze bezpieczeństwo.

Czyszczenie i oliwienie igielnicy

Zaczynamy od góry maszyny, czyli od czyszczenia i oliwienia igielnicy. Aby dostać się do tej przestrzeni musimy zdjąć boczną część obudowy maszyny. Przy pomocy płaskiego narzędzia zdejmujemy zaślepkę znajdującą się na obudowie maszyny (znajdziecie ją z boku lub z tyłu maszyny) i odkręcamy śrubę znajdującą się wewnątrz.

Czyszczenie maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym - zdejmowanie obudowy

Ostrożnie zdejmujemy górną część obudowy maszyny.

Czyszczenie maszyny do szycia - zdejmowanie obudowy

Następnie przy pomocy pędzelka lub sprężonego powietrza czyścimy igielnicę i okolice szarpaka. Zwróćcie uwagę czy w okolicach szarpaka nie ma żadnych nici, jeżeli są należy je usunąć.

Czyszczenie maszyny z chwytaczem wahadłowym - igielnica

Po dokładnym wyczyszczeniu, przechodzimy do oliwienia. Wykonując ręcznie obroty kołem zamachowym nanosimy jedną, dwie krople oleju wazelinowego na ruchome elementy maszyny. Spójrzcie na zdjęcie poniżej, czerwonymi strzałkami są dokładnie oznaczone miejsca, w których należy umieścić krople oleju wazelinowego. Zróbcie to powoli i uważajcie, aby nie dać zbyt dużo oleju, zbyt duża jego ilość może zabrudzić materiał w czasie późniejszego szycia.

Czyszczenie maszyny do szycia - oliwienie igielnicy

Czyszczenie naprężacza nici górnej

Przechodzimy do czyszczenia naprężacza nici górnej. Czyszczenie tego miejsca w maszynie jest bardzo istotne, wystarczy tylko kawałek niechcianej nici, a naprężacz w maszynie może pracować nieprawidłowo. Czyszczenie zaczynamy od podniesienia stopki (to spowoduje otwarcie talerzyków naprężacza) i ustawienia naprężenia nici górnej na 0. Następnie bierzemy kawałek materiału lub kartkę papieru, składamy go na pół i wsuwamy pomiędzy talerzyki naprężacza. Kilkakrotnie przesuwamy materiał lub papier w górę i w dół. W ten sposób pozbędziemy się stamtąd zanieczyszczeń: kurzu, a być może także fragmentów nici.

Czyszczenia naprężacza w maszynie do szycia

Gdy górne części maszyny mamy wyczyszczone i naoliwione możemy założyć obudowę maszyny. Aby to zrobić wsuwamy plastikową główkę maszyny, przekręcamy ją śrubą i zakładamy zaślepkę. Następnie przechodzimy do czyszczenia ząbków i chwytacza wahadłowego.

Czyszczenie ząbków transportera

Rozpoczynamy od wyczyszczenia miejsca, w którym gromadzi się pył i resztki materiałów, czyli od wyczyszczenia spodu płytki ściegowej i ząbków transportera. Czyszczenie tych okolic jest bardzo ważne, ponieważ gromadzący się tam brud może utrudniać ruch ząbków, a w skrajnych przypadkach nawet je unieruchomić. Pamiętajcie, że to ząbki transportera odpowiadają za prawidłowe przesuwanie materiału w czasie szycia.

Zanim zaczniemy czyszczenie, odkręcamy igłę i zdejmujemy stopkę wraz z uchwytem szybkomocującym matic (ułatwi nam to dostęp do czyszczonych powierzchni).

Czyszczenie maszyny do szycia - zdjęcia uchwytu matic i igły

Następnie przy pomocy śrubokręta odkręcamy śruby trzymające płytkę ściegową. Zdejmujemy ją i przy pomocy pędzelka dokładnie czyścimy.

Czyszczenie maszyny z chwytaczem wahadłowym - zdjęcia płytki ściegowej

Pędzelkiem lub sprężonym powietrzem dokładnie czyścimy ząbki transportera. Aby upewnić się, że ząbki są prawidłowo wyczyszczone, obracamy (ręcznie) kilka razy kołem zamachowym.

Czyszczenie i oliwienie chwytacza wahadłowego

Po wyczyszczeniu ząbków transportera przychodzimy do czyszczenia chwytacza wahadłowego i jego okolic. Zdejmujemy wolne ramię w maszynie do szycia i otwieramy klapkę osłaniającą chwytacz. Wyciągamy bębenek wraz ze szpulką.

Czyszczenie maszyny - chwytacz wahadłowy

Następnie rozsuwamy uchwyty trzymające pierścień chwytacza (spójrzcie na zdjęcia poniżej).

Czyszczenie chwytacza wahadłowego w maszynie do szycia

Wyjmujemy chwytacz i pierścień (spójrzcie na zdjęcia poniżej).

Czyszczenie chwytacza wahadłowego w maszynie do szycia

Pędzelkiem lub sprężonym powietrzem dokładnie usuwamy wszystkie zabrudzenia (kurz, pył czy resztki nitek).

Czyszczenie chwytacza wahadłowego w maszynie do szycia

Gdy cała przestrzeń jest dokładnie wyczyszczona przechodzimy do oliwienia. Umieszczamy jedną lub dwie krople oleju wazelinowego w dolnym elemencie chwytacza. Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Czerwoną strzałką jest dokładnie oznaczone miejsce, w którym należy umieścić krople oleju wazelinowego. Zróbcie to powoli i uważajcie, aby nie dać zbyt dużo oleju, zbyt duża jego ilość może zabrudzić materiał w czasie późniejszego szycia.

Oliwienie chwytacza wahadłowego w maszynie do szycia

Po wyczyszczeniu i naoliwieniu możemy założyć wszystkie elementy maszyny. Zaczynamy od włożenia do środka chwytacza, który następnie przytrzymujemy pierścieniem tak, aby bolec na dole wszedł w otwór (spójrzcie na zdjęcia poniżej).

Czyszczenie chwytacza wahadłowego w maszynie do szycia

Następnie zakładamy płytkę ściegową i przykręcamy ją śrubkami. Na koniec montujemy bębenek ze szpulką, uchwyt szybkomocujący, stopkę i igłę. Warto również wykonać testowe przeszycie, aby sprawdzić, czy olej nie wydostaje się na materiał.

Jak często należy czyścić maszynę do szycia?

Niestety nie ma na to jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jak często szyjemy, a także co szyjemy - jedne materiały są bardziej pylące, inne mniej. Zalecamy jednak, aby przy intensywnym korzystaniu z maszyny, takie elementy jak chwytacz czy igielnicę czyścić i oliwić nawet raz na tydzień. Na pewno nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Pamiętajcie, że dobrze i regularnie czyszczona i oliwiona maszyna do szycia pracuje ciszej. Zabiegi konserwacyjne wydłużają też życie urządzenia.