Czym różnią się maszyny mechaniczne od maszyn komputerowych?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudną decyzją jest wybór urządzenia, o którym wie się niewiele. Idealną sytuacją jest udanie się do specjalistycznego sklepu, w którym sprzedawca poświęci Wam uwagę, opowie o sprzęcie i wskaże różnice pomiędzy poszczególnymi typami maszyn. Niestety, z różnych względów, nie każdy może sobie na to pozwolić. Wielu z Was nie poddaje się jednak i śmiało stawia czoła wyzwaniu, dociekając, czytając i poznając tematykę maszyn do szycia. To dla Was przygotowaliśmy ten wpis.

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas przeglądania różnorodnych modeli maszyn do szycia jest wybór pomiędzy maszyną mechaniczną, a maszyną komputerową. Specjalnie dla Was zebraliśmy nasze doświadczenia i spisaliśmy w tym miejscu, by pomóc podjąć trafną decyzję. Chcemy przecież, by maszyna służyła nam jak najdłużej i nie ograniczała naszej kreatywności.

Czytając nasz wpis dowiecie się, jakie są główne różnice pomiędzy komputerową, a mechaniczną maszyną do szycia. Porównamy ich możliwości, opiszemy zalety i funkcjonalności.

Porównanie wyglądu maszyny mechanicznej i komputerowej

Różnice pomiędzy maszyną mechaniczną, a komputerową są łatwo zauważalne już na ich obudowach.

Mechaniczne maszyny do szycia – poznajmy je bliżej
Sposób sterowania, dostępne ściegi i ich wybór

Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem - pracę mechanicznej maszyny do szycia regulujemy naciskając stopą na nożny rozrusznik, zwany po prostu pedałem. Określenie to jest nieprzypadkowe, gdyż działa on identycznie, jak samochodowy pedał gazu. Im mocniej naciskamy stopą, tym maszyna szybciej będzie szyć. Dodatkowy elektroniczny sterownik prędkości w postaci suwaka jest w mechanicznych maszynach do szycia rzadkością.

W maszynach tradycyjnego typu znajdziemy od kilku do około 30 ściegów, które są niezbędne do wykonania większości prac i przeróbek. Jest wśród nich także program do obszywania dziurek na guzik. W zależności od zaawansowania maszyny, będą one wykonywane w jednym lub w czterech krokach.

Ściegi dostępne w maszynie mechanicznej

Wybór ściegów w maszynie mechanicznej nie jest duży, ale znajdziesz wszystko co niezbędne.

Wybór poszczególnych programów ściegowych odbywa się przez nastawienie pokrętła na właściwą pozycję. Podobnie sprawa ma się z regulowaniem ich długości czy szerokości. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej podstawowe modele maszyn mogą mieć ograniczone możliwości regulacji lub nawet być ich pozbawione. Za standard można przyjąć wyszywanie ściegów z szerokością 5 mm. Szersze przeszycia pozwoli uzyskać niewiele maszyn, najczęściej są to najwyższe modele serii mechanicznych.

Przykładowe ściegi wyszyte na maszynie mechaniczej

Przykład ściegów, jakie można uzyskać używając mechanicznej maszyny do szycia.

Jaki jest największy atut maszyn mechanicznych?

Naszym zdaniem olbrzymim atutem maszyn mechanicznych jest ich cena. Nie ukrywajmy, budżet ma znaczenie podczas wyboru nowego sprzętu do szycia. Maszyny tradycyjne są wyraźnie tańsze od komputerowych, a co za tym idzie - w cenie średniej klasy maszyny komputerowej możemy zakupić jeden model z wyższej półki wśród mechanicznych maszyn. Często są to maszyny o wzmocnionej konstrukcji, przystosowane do szycia chałupniczego, czyli regularnej i intensywnej pracy. Dobrym przykładem może być Janome Easy Jeans 1800HD. Chcąc kupić maszynę komputerową z taką samą mocą i przeznaczeniem do pracy, trzeba liczyć się z większą inwestycją.

DLA KOGO MASZYNA MECHANICZNA?

To dobry wybór dla każdego, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego użytkownika. Jeśli masz przekonanie, że wystarczające są dla Ciebie niezbędne, podstawowe funkcjonalności i nie czujesz się pewnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, wybór zdecydowanie powinien paść na maszynę mechaniczną. Są także polecane do pracowni, szkół czy na warsztaty krawieckie ze względu na ich korzystniejszą cenę, w porównaniu do maszyn komputerowych.

Komputerowe maszyny do szycia – poznajmy je bliżej
Sposób sterowania, dostępne ściegi i ich wybór

Rozpoczęcie szycia w maszynie komputerowej może odbyć się na dwa sposoby. Przez naciskanie stopą na pedał, jak w tradycyjnej maszynie lub przy użyciu przycisku START / STOP. Gdy decydujemy się na drugi wariant, wtedy prędkość szycia regulujemy specjalnym suwakiem. Co ciekawe, za jego pomocą możemy również ograniczyć maksymalną prędkość podczas szycia z pedałem. To udogodnienie może być szczególnie cenne np. podczas naszywania drobnych elementów, które wymagają większej precyzji albo dla osób początkujących, które nie czują się jeszcze na tyle pewnie, by korzystać z pełnej prędkości szycia.

Komputerowa maszyna do szycia jest bardzo wygodna w użyciu

Komputerową maszynę do szycia obsługuje się przyciskami. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Zastosowanie zaawansowanych elektronicznych układów w maszynie pozwala na uzyskanie znacznie większej liczby programów ściegowych, niż w przypadku maszyn mechanicznych. W maszynie komputerowej spotkamy od kilkudziesięciu do nawet setek różnorodnych programów. Znajdziemy wśród nich niezbędne ściegi użytkowe, ale także rozmaite wzory ozdobne, a w niektórych modelach nawet literki i cyfry. Maszyny te mogą oczywiście obszywać również dziurki, w odróżnieniu od tradycyjnej maszyny, potrafią wykonać kilka różnego typu obszyć. To z pewnością spory atut dla osób szyjących regularnie elementy odzieży.

Przykład ściegów i liter wyszytych za pomocą maszyny komputerowej

Maszyna komputerowa zaoferuje Ci więcej różnorodnych ściegów, a zaawansowane modele pozwolą nawet wyszywać litery i cyfry.

Co warte podkreślenia, w komputerowych maszynach do szycia standardem jest możliwość szycia z maksymalną szerokością 7 mm, co jest rzadkością wśród maszyn mechanicznych. Modele z wyższej półki potrafią uzyskać jeszcze szersze ściegi, aż 9 mm. To cenny atut np. dla osób, które chętnie ozdabiają swoje projekty ściegami dekoracyjnymi czy napisami.

Jakie są zalety maszyny komputerowej?

Poza cechami, które w mniejszym lub większym stopniu są wspólne dla obu grup urządzeń, maszyna komputerowa przede wszystkim posiada szereg opcji niedostępnych dla maszyn mechanicznych. Ich wprowadzenie do maszyn do szycia pozwoliło przenieść komfort pracy z maszyną na inny poziom. Maszyna komputerowa potrafi po kliknięciu zaledwie jednego przycisku wykonać czynność, dla której przy maszynie mechanicznej musielibyście oderwać ręce od pracy. Jakie funkcje mamy na myśli?

Standardem w komputerowych maszynach do szycia jest tzw. automatyczne pozycjonowanie igły. To funkcja, dzięki której zawsze po przerwaniu szycia igła znajdzie się w zaprogramowanej przez nas pozycji: maksymalnie uniesionej lub wbitej całkowicie w materiał. Możemy także przełączać się pomiędzy skrajnymi pozycjami naciskając jedynie jeden przycisk. Ta z pozoru prosta funkcja potrafi zaoszczędzić sporo czasu. Tylko pomyśl - ile razy odrywasz rękę od materiału w czasie szycia, by przekręcić kołem zamachowym i zmienić pozycję igły? Dzięki pozycjonowaniu możesz o tym zapomnieć.

Trzy cenne funkcje maszyny komputerowej

Kolejnym z ciekawych udogodnień jest możliwość automatycznego (zatem wykonywanego jednym kliknięciem) ryglowania ściegu. To sposób na estetyczne zakończenie szycia odcinka. Po tym, jak maszyna otrzyma od nas zadanie zaryglowania ściegu, wykona kilka wkłuć niemalże w miejscu, zapętlając nitkę. Ogromny atut tej funkcji ukazuje się podczas wyszywania ściegów ozdobnych. Gdy podczas szycia naciśniemy przycisk ryglowania - maszyna wykona rozpoczęty wzór do końca i dopiero wtedy zakończy pracę. Dzięki temu nie musimy obawiać się o urwane w połowie dekoracyjne wzory

Trzecią, szczególnie uwielbianą przez użytkowników, funkcją zautomatyzowaną jest obcinanie nici. Tak! Obcinanie! Dzięki niej nie musisz już trzymać wiecznie pod ręką nożyczek. Ta funkcja szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z automatycznym ryglowaniem. Najpierw wykonaj ładne zakończenie ściegu, a następnie jednym kliknięciem obetnij nici tuż przy materiale. Świetny efekt - gwarantowany!

Czy to wszystko, na co stać maszynę komputerową? Oczywiście, że nie. To zaledwie namiastka funkcji, które możemy znaleźć w komputerowych maszynach do szycia. Jak nietrudno się domyślić, im wyższej klasy maszynę wybierzemy, tym bogatsza będzie jej funkcjonalność. Warto przed wyborem maszyny zastanowić się, które z nich są dla nas wartościowe. Przeglądając różnorodne maszyny na naszej stronie internetowej, przy każdej z nich znajdziecie szczegółowy opis ich funkcji. Aby dowiedzieć się więcej o konkretnej funkcji wystarczy kliknąć na jej ikonkę.

Strona Janome.pl pomoże Ci poznać funkcje maszyn

Wykaz funkcji da Ci sporo informacji o maszynie. Możesz też użyć porównywarki by łatwo poznać różnice pomiędzy maszynami.

DLA KOGO MASZYNA KOMPUTEROWA?

Maszyny komputerowe polecamy wszystkim, którzy lubią szyć, cenią wygodę i nowinki techniczne, które wpływają na ułatwienie pracy. Większe możliwości i liczne udogodnienia sprawiają, że szycie na maszynie komputerowej jest przyjemniejsze. Z naszych obserwacji wynika, że zdecydowana większość osób, które zamienią tradycyjną maszynę na komputerową, nie wyobraża sobie już powrotu do szycia na maszynie mechanicznej. Nic w tym dziwnego, bardzo szybko przyzwyczajamy się do wygody, a atuty jakie niesie za sobą dobrej klasy sprzęt potrafią przekonać do siebie w bardzo krótkim czasie.

Podsumowanie

Po krótkim porównaniu, czas na werdykt. Jaką maszynę lepiej wybrać, mechaniczną czy komputerową? Być może Was rozczarujemy, ale pozostawimy to pytanie bez odpowiedzi. Wybór jest kwestią indywidualną, to Wy będziecie używać maszyn, Wasze oczekiwania mają spełnić i to Wam ma się z na nich dobrze szyć.

Jeśli lubicie szyć i poświęcacie sporo wolnego czasu na rozwój tego hobby, z pewnością bogata w funkcje maszyna komputerowa otworzy przed Wami większe możliwości. Ale nie oznacza to przecież, że na maszynie mechanicznej nie można uszyć pięknych rzeczy. Oba typy maszyn mają swoich fanów, do Was należy wybór, do której z grup dołączycie.

My możemy służyć Wam pomocą, jeśli tylko pojawi się jakieś nurtujące pytanie - śmiało kontaktujcie się z nami. Chętnie podzielimy się wiedzą. Napiszcie do nas maila, zadzwońcie lub pozostawcie pytanie w komentarzu.