Recenzja, szczegółowy opis funkcji maszyny do szycia Juno by Janome J15R

Juno by Janome J15R to łatwa w obsłudze, mechaniczna maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym. Doskonała do domowego szycia. Z jej pomocą z łatwością dokonacie drobnych przeróbek krawieckich takich, jak skrócenie, zwężenie spodni, sukienek czy zacerowanie dziur. Pomoże Wam także podczas szycia poszewek na poduszki, obrusów, bieżników, firan, zasłon, narzut czy odzież dla swoich najbliższych.

Recenzja maszyny do szycia Juno Janome J15R

Juno by Janome J15R posiada solidną bardzo dobrze spasowaną obudowę, metalowy korpus i bardzo dobrej jakość podzespoły. Maszyna pracuje płynnie i stabilnie stoi na stole podczas szycia. Juno J15R jest standardowych wymiarów (36 cm x 16 cm x 27 cm) więc bez obaw możecie na niej szyć praktycznie wszystkie projekty, a przy tym jest na tyle kompaktowa, że podczas przechowywania nie zajmie dużo miejsca.

Wymiary maszyny do szycia Juno by Janome J15R

Intuicyjna obsługa modelu Judo by Janome J15R

Zacznijmy od góry Juno J15R i pierwszych czynności, które będziecie musieli wykonać, czyli szpulowanie (nawijanie nici na dolna szpulkę) i nawlekanie maszyny. Zarówno jedna, jak i druga czynność jest bardzo proste i tak naprawdę wystarczy, że będziecie podążać za strzałkami i oznaczeniami na obudowie maszyny.
Szpulowanie - wystarczy przeciągnąć nitkę przez dwa wyraźnie oznaczone punkty, przesunąć dźwignię szpulowania w prawą stronę i nacisnąć na rozrusznik nożny.

Szpulowanie maszyny do szycia Juno by Janome J15R

Jak nawinąć szpulkę dolną w maszynie do szycia Juno by Janome J15R

Nawiniętą szpulkę wkładamy do bębenka w chwytaczu.
Maszyna do szycia Juno by Janome J15R posiada chwytacz rotacyjny. Ten rodzaj chwytacza ma trzy przewagi nad chwytaczem wahadłowym:
1. Wymiana szpilki dolnej jest szybsza i łatwiejsza (to z pewnością docenią osoby początkujące). Spójrzcie na film poniżej. Aby włożyć szpulkę do chwytacza rotacyjnego wystarczą trzy ruchy.
2. W czasie szycia możecie z łatwością i bez szkody dla szytego projektu podejrzeć ile nici zostało Wam na szpulce. Niby drobnostka, ale pomaga uniknąć sytuacji, w której nić kończy się w połowie szytego odcinka.
3. Cichsza praca. Maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej niż maszyny z chwytaczem wahadłowym. Warto wziąć to pod uwagę jeżeli zamierzacie szyć w nocy lub w czasie gdy wasze dziecko śpi, partner/partnerka oglądają film lub pracują.

Nawlekanie - jest tak samo proste jak szpulowanie z tym, że nitkę przeciągamy przez pięć punktów (są one wyraźnie oznaczone strzałkami), aż do nawlekacza. Spójrzcie na film poniżej.

Juno J15R jest wyposażona w nawlekacz igły, który sprawia, że przeciągnięcie nitki przez oczko w igle jest bardzo proste. Nie trzeba wytężać wzroku, wystarczą cztery ruchy i gotowe. To bardzo wygodne i duże ułatwienie w czasie szycia. Spójrzcie jak działa nawlekacz.

Nawlekacz igły w maszynie do szycia Juno by Janome J15R

Programy ściegowe z maszyny Juno J15R

Maszyna nawleczona więc czas na omówienie programów ściegowych dostępnych w maszynie Juno by Janome J15R. Do dyspozycji jest 15 programów ściegowych - ich wykaz znajduje się na obudowie maszyny. Wśród dostępnych ściegów znajdziecie te najważniejsze i najczęściej stosowane, czyli ścieg prosty (stebnowy), potrójnie stebnowy, zygzak, zygzak elastyczny, ścieg kryty, ścieg owerlokowy i czterostopniowe obszywanie dziurki.

Ściegi (programy ściegowe) z maszyny do szycia Juno by Janome J15R

Wybór konkretnego ściegu jest bardzo intuicyjny i odbywa się za pomocą dwóch pokręteł umieszczonych na obudowie maszyny. Prawe pokrętło służy do wyboru ściegu, a lewe do regulacji długości wybranego ściegu.

Wybór ściegów w maszynie do szycia Juno by Janome J15R

Programy ściegowe w maszynie Juno J15R są podzielone na dwa rzędy (prawy i lewy). W zależności od tego, czy chcemy szyć ściegami z prawego czy z lewego rzędu, postępujemy minimalnie inaczej. Gdy chcecie szyć ścigami z prawego rządu, wybieramy określoną literkę za pomocą prawego pokrętła (wyboru ściegów), a pokrętło z lewej strony (długości ściegu) ustawiamy na wartość od 1 do 4. Natomiast gdy chcemy szyć ściegami z lewego rzędu, to tak samo prawym pokrętłem wybieram określoną literkę, ale wówczas drugie pokrętło (długości ściegów) ustawiacie w pozycji „+S.S.-”. Przećwiczmy to w praktyce na ściegu prostym (stebnowym) i ściegu owerlokowym (o który jest zawsze najwięcej pytań).
Aby wybrać ścieg prosty (stebnowy) ustawiamy prawe pokrętło na literkę A, natomiast lewe pokrętło na wartość 1 lub 4 (w zależności jak długi ścieg chcecie uzyskać). Spójrzcie na zdjęcie poniżej.

Wybór programu prostego w maszynie do szycia Juno Janome J15R

Ścieg owerlokowy w maszynie Juno J15R jest pod literką G w drugim rzędzie, czyli ustawiamy: prawe pokrętło na literkę G, a pokrętło lewe na „+S.S.-”. Ponownie spójrzcie na obrazek poniżej.

Jak ustawić się owerlokowy w maszynie do szycia Juno Janome J15R

W maszynie Juno J15R mamy możliwość regulacji długości ściegów, ale nie mamy możliwości pełnej regulacji szerokości wszystkich ściegów. Możemy regulować tylko szerokość zygzaka. Regulacja odbywa się przy pomocy pokrętła z prawej strony. I tak, im kropka na obudowie jest bliżej literki B, tym ścieg będzie węższy, a im bliżej literki C – tym uzyskamy szerszy ścieg. Maksymalna szerokość ściegu to 5 mm.

Szycie podwójną igłą maszyną Juno J15R

Oprócz pytań o ścieg owerlokowy w maszynie Juno J15R, bardzo często pytacie nas o możliwość szycia podwójną igłą. Oczywiście szycie podwójną igłą na tym modelu maszyny jest możliwe.
Jak szyć podwójną igłą na maszynie do szycia Juno by Janome J15R?
Zaczynamy o wymiany igły, czyli odkręcamy igłę pojedynczą i zakładamy podwójną. Zakładamy dodatkowy trzpień (niestety nie ma go w standardowym wyposażeniu maszyny, ale jest dostępny opcjonalnie - tutaj - pionowy trzpień na nici). Maszynę nawlekamy jednocześnie obiema nićmi, przeciągając je przez wszystkie punktu (tak samo, jak podczas standardowego nawlekania) aż do momentu tuż nad igłą. W tym miejscu nitki rozdzielamy, jedna na haczyk z prawej strony, druga na haczyk z lewej strony i przeciągamy nitkę przez oczka w igłach. Nie możemy tutaj stosować nawlekacza. Wybieramy ścieg prosty (stebnowy) i szyjemy.

Możliwość szycia podwójną igłą w maszynie do szycia Juno Janome J15R

Podwójną igłą możecie z łatwością wykończyć dół w dzianinowych bluzkach, sukienkach czy t-shirtach. Ten rodzaj wykończenia będzie na prawej stronie materiału zbliżony do profesjonalnego ściegu wykonanego na coverze (maszynie specjalistycznej, przeznaczonej do wykańczania dzianin).

Funkcje ułatwiające szycia z maszyny Juno J15R

Juno by Janome J15R mimo iż jest podstawowym modelem maszyny do szycia, posiada kilka praktycznych funkcji, które ułatwiają szycie i sprawiają, że jest ono łatwiejsze.

Do takich funkcji z pewnością zaliczymy:

  • Linie pomocnicze na płytce ściegowej.
    Zwróciliście kiedyś na nie uwagę? Linie, które widnieją na płytce ściegowej określają odległość w centymetrach od środkowej pozycji igły. Stosując się do tych linii, możecie z łatwością szyć 1 cm, 2 cm, lub 3 cm od krawędzi materiał. Możecie także wzdłuż linii ułożyć prowadnik krawędziowy i z jego pomocą szyć w równej odległości od krawędzi materiału.

Linie pomocnicze na płytce ściegowej z maszyny do szycia Juno Janome J15R

  • Boczny obcinacz nici.
    Wydaje się, że to drobiazg, ale podczas szycia nie ma potrzeby sięgania po obcinaczki czy nożyczki. Dodatkowo jest tak zabezpieczony, że nie ma możliwości przypadkowego zranienia.

Boczny obcinacz nici w maszynie do szycia Juno Janome J15R

  • Szybko mocujący uchwyt matic.
    Z jego pomocą wymiana stopki zajmuje sekundę. Nie musisz niczego odkręcać, wystarczy podnieść stopkę i nacisną dźwignię.

System matic w maszynie do szycia Juno Janome J15R

  • Wolne ramię.
    Szczególnie przydatna podczas np. podwijania spodni jeansowych, rękawów czy wszywania ściągaczy. Dzięki funkcji wolnego ramienia możecie swobodnie szyć „na okrągło” bez ryzyka przypadkowego podszycia części materiału.

  • Ledowe oświetlenie pola szycia.
    Maszyna do szycia Juno by Janome J15R została wyposażona w oświetlenie LED, które nie tylko nie męczy wzoru, ale także doskonale oświetlają miejsce szycia.

Oświetlenie LED w maszynie do szycia Juno Janome J15R

Standardowe yposażenie maszyny

Standardowe wyposażenie maszyny zawiera 5 stopek, 4 szpulki, zestaw igieł, rozpruwacz, wkrętak, rozrusznik nożny i instrukcję w języku polskiem.
Zwróćcie uwagę na stopki. W standardowym wyposażeniu maszyny jest stopka uniwersalna, stopka do ściegu krytego, stopka do wszywania zamków, stopka do obszywania dziurek i specjalna stopka uniwersalna z zabezpieczeniem palców. To wyjątkowa stopka, której nie znajdziecie w żadnym innym modelu maszyny do szycia. Przemyślana konstrukcja tej wyjątkowej stopki sprawia, że przypadkowe włożenie palca pod igłę jest praktycznie niemożliwe. Także jeżeli kupujecie maszynę do szycia z myślą o wspólnym szyciu razem z dziećmi to ta stopka to zdecydowany atut tego modelu.

Specjalna stopka (bezpieczna stopka) w maszynie do szycia Juno Janome J15R

Podsumowanie

Juno by Janome J15R to prosta, intuicyjna w obsłudze maszyna do szycia z najważniejszymi ściągami i podstawowymi funkcjami. To doskonały model dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szycie. Ale Juno J15R również doskonale sprawdzi się u osób szyjących (mających doświadczenie w szyciu), potrzebujących prostej maszyny do domowego szycia i prostych przeróbek krawieckich. Zastosowanie w maszynie wyjątkowej stopki zabezpieczającej nasze palce przed przypadkowym zranieniem sprawia, że jest to maszyna dla osób w każdym wieku, także bez obawy mogą na niej szyć nawet dzieci.