Recenzja, szczegółowy opis funkcji maszyny do szycia Juno by Janome E1030

Maszyna E1030 to kolejny model z serii Juno by Janome, które charakteryzują się mocną konstrukcją i doskonale spasowaną obudową, a dodatkowo są w bardzo atrakcyjnych cenach. Model Juno E1030 to nowoczesna, komputerowa maszyna do szycia, której funkcje sprawiają, że szycie jest wyjątkowo łatwe i przyjemne. To właśnie dzięki takim ułatwieniom odczujesz prawdziwą radość z tworzenia. Przekonaj się sam/a!

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030

Jeżeli szukasz maszyny, która nie będzie zajmowała dużo przestrzeni, ale jednocześnie będzie wystarczająco dużych rozmiarów, żeby szycie było komfortowe to zdecydowanie polecamy Tobie model E1030. Długość od ramienia do igielnicy to 16 cm, taka przestrzeń pracy sprawdzi się nawet przy szyciu większych projektów, np. firanek, obrusów, czy ozdobnych poszewek na poduszki.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - wymiary

Jak wyglądają ściegi w maszynie Juno by Janome E1030?

W maszynie Juno by Janome E1030 jest 30 programów ściegowych, wśród których znajdziesz ściegi czysto techniczne (oznaczone kolorem żółtym), czyli m. in. ścieg prosty (stebnowy), zygzak, elastyczny (doskonały do łączenia dzianin), kryty, czy ściegi owerlokowe (zaznaczone na czerwono).

Warto również zwrócić uwagę na aż cztery ściegi (kolor pomarańczowy) przeznaczone do naszywania aplikacji, dzięki nim naszyte aplikacje będą prezentować się wyjątkowo schludnie i estetycznie.
Nie zabrakło również wielu programów dekoracyjnych (kolor niebieski), wśród których znajdują się również ściegi satynowe (oznaczone kolorem zielonym) przy pomocy których możesz oryginalne ozdabiać uszyte przez Ciebie projekty.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - wszystkie dostępne ściegi

Maszyna E1030 posiada także wyjątkowe obszywanie dziurki z funkcją Memory (zaznaczone na fioletowo). Pierwsze odszycie dziurki odbywa się w sposób półautomatyczny - maszyna zapamiętuje ustawienia i szyje kolejne identyczne dziurki automatycznie. Będzie to dla Ciebie spore ułatwienie np. podczas obszywania kilku dziurek w bluzce czy koszuli.

Wiadomo, że funkcje dostępne w maszynie są bardzo istotne, ale ostatecznie i tak największe znaczenie ma to, jak maszyna szyje, przecież to właśnie dlatego czytasz tę recenzję. Specjalnie do Ciebie wykonaliśmy kilka przeszyć wybranych ściegów, dadzą one Tobie lepszy ogląd na praktyczną (czyli najważniejszą) sferę maszyny Juno by Janome E1030.

Szycie zaczęliśmy nietypowo, bo od ściegów dekoracyjnych. Nie mogliśmy się zdecydować, które chcemy najbardziej pokazać, dlatego poniżej możesz zobaczyć odszytą część ściegów z dolnego rzędu (programy ściegowe 22 - 27). Stopkę wymieniliśmy na stopkę do ściegów ozdobnych (znajdziesz ją w standardowym wyposażeniu maszyny). Odpowiednia stopka, igła i dobrej jakości nici zapewnią Tobie najlepsze efekty szycia.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - ściegi dekoracyjne

Ściegi owerlokowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród domowych krawców, dlatego nie obyłoby się bez zaprezentowania jednego z nich. Program ściegowy nr 11 daje piękny, mocny efekt i gwarancję odpowiednio zabezpieczonej przed pruciem krawędzi materiału.
Kliknij tutaj i zobacz, jak powstaje ten ścieg owerlokowy.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - ścieg overlockowy

Wspomnieliśmy również o wyjątkowym sposobie obszycia dziurki, dlatego poniżej możesz zobaczyć efekt jaki daje funkcja Memory. Pierwszą dziurkę obszyliśmy półautomatycznie, czyli czterostopniowo. Reszta dziurek została wyszyta w sposób automatyczny, to dzięki temu są one tak równe.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - automatyczne obszywanie dziurki z funkcją Memory

Aby dokładniej przetestować maszynę do szycia Juno by Janome E1030 postanowiliśmy uszyć na niej mały, szyciowy projekt. Wybraliśmy pokrowiec na czytnik ozdobiony aplikacją. Do tego celu wykorzystaliśmy programy ściegowe nr. 18 i 07. Przy pomocy ściegu nr 18 obszyliśmy całą aplikację (kształt słońca i chmurkę), a korzystając z klasycznego zygzaka (ścieg nr 07) wyszyliśmy promienie w naszym słoneczku. Zygzak sprawdził się idealnie, a dzięki możliwości regulacji jego szerokości nasze promyki pięknie się prezentują.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 -praktyczne szycie, ścieg zygzak i naszywanie aplikacji

Funkcje przyjazne w obsłudze w maszynie Juno Janome E1030

Jak już wspomnieliśmy wcześniej model Juno E1030 został zaprojektowany tak, żeby był jak najbardziej przyjazny w obsłudze. Na taki efekt składają się funkcje, które na maszynie widzisz pod postacią przycisków, ekranu i suwaka.

Ekran jest najbardziej charakterystycznym elementem maszyny komputerowej. Zapala się wraz z włączeniem maszyny i wyświetla się na nim aktualnie wybrany ścieg, którego szerokość i długość reguluje się przyciskami umieszczonymi po dwóch stronach wyświetlacza. Warto zaznaczyć, że maszyna automatycznie dobiera optymalną szerokość i długość, więc jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, to będzie to dla Ciebie ogromne udogodnienie.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - funkcje dostępne w maszynie

Pod ekranem znajduję się cztery przyciski i suwak, dla osoby, która spotyka się z maszyną komputerową pierwszy raz mogą wyglądać dość zagadkowo, ale już śpieszymy z pomocą.

Zaczniemy od początku, czyli od przycisku START/STOP, który sprawia, że rozrusznik nożny spokojnie można zostawić w kartonie. Wciskając przycisk możesz rozpocząć lub zakończyć szycie. Takie rozwiązanie daje niesamowitą wygodę zwłaszcza przy szyciu większych elementów, kiedy ciągłe trzymanie nogi na rozruszniku może okazać się dla Ciebie po prostu męczące. Dodatkowo niesamowitą precyzję i dokładność w czasie szycia pomoże Ci uzyskać funkcja Slow Motion, przy pomocy której możesz bardzo wolno rozpoczynać lub zakańczać szycie. Maszyna będzie szyła na najmniejszych możliwych obrotach, a Ty w tym czasie możesz precyzyjniej układać lub prowadzić materiał pod stopką. Aby skorzystać z funkcji Slow Motion wystarczy, że przytrzymasz wciśnięty przycisk START/STOP.

Przycisk z symbolem zawracającej strzałki odpowiada za funkcję szycia wstecz. Szycie wstecz jest jednym ze sposobów zabezpieczenia ściegu przed pruciem. Jego działanie będzie inne w zależności od wybranego rodzaju ściegu. Dla ściegów prostych i zygzak - maszyna będzie szyła wstecz tak długo, jak długo wciśnięty będzie przycisk, przy innych ściegach maszyna wykona kilka ściegów ryglujących i zakończy szycie.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - ryglowanie, zabezpieczenie ściegu przed pruciem

Lepszym rozwiązaniem zakończenia ściegu dekoracyjnego będzie wykorzystanie funkcji automatycznego ryglowania (kolejny przycisk w rzędzie - oznaczony kropką), dlatego że maszyna najpierw dokończy sekwencję ściegu, a dopiero potem wykona kilka przeszyć ryglujących. Przeszycie będzie zabezpieczone małą pętelką na lewej części materiału, zagwarantuje to Tobie estetyczny efekt końcowy i trwałość.

Kolejny przycisk w rzędzie odpowiada za funkcję pozycjonowania igły - przyciśnięcie go sprawia, że igła znajduje się w najniższej lub w najwyższej pozycji. Funkcja ta jest nieoceniona kiedy będziesz chciał/a skorzystać np. z nawlekacza (jego użycie wymaga ustawienia igły w najwyższej pozycji). Pozycjonowanie igły będzie również pomocne w czasie wykonywanie obrotów na igle (szycie pod różnymi kątami). Nam ta funkcja była bardzo przydatna podczas szycia wspomnianego już pokrowca i częstych zmian kierunku szycia podczas naszywania chmurki :)

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - funkcja pozycjonowania igły

Jeszcze więcej praktycznych udogodnień w Juno E1030

Oprócz funkcji typowych dla maszyn komputerowych model Juno by Janome E1030 ma kilka bardziej manualnych rozwiązań, które również sprawią, że zakochasz się w szyciu na nowo. Wsród nich wyróżniamy:

 • Chwytacz rotacyjny.
  Zastosowanie takiego chwytacza sprawia, że jest to maszyna idealna nawet dla osób, które wcześniej z szyciem miały niewiele wspólnego. Wymiana szpulki jest znacznie łatwiejsza, a przez przeźroczystą płytkę osłaniającą szpulkę od razu zauważysz, kiedy zacznie kończyć Ci się nić. Co również bardzo istotne - praca chwytacza rotacyjnego jest zdecydowanie cichsza. Na pewno docenią to osoby, które preferują szycie późną porą i nie chcą zakłócić spokoju domowników :)
 • Uchwyt Matic.
  To system szybkiego mocowania stopki. Wymiana stopki z np. uniwersalnej na stopkę do obszywania dziurki potrwa zaledwie kilka sekund. Nie ma potrzeby sięgania po śrubokręt.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - uchwyt szybkiej wymiany stopki matic

 • Nawlekacz igły.
  Manualny nawlekacz igły to ułatwienie nie tylko dla osób, które traktują nawleczenie nitki przez oczko igły jako najgorszą część szycia, ale również dla tych, które zwyczajnie cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Wystarczy opuścić dźwignię nawlekacza i zahaczyć nić o dwa elementy następnie puścić nawlekacz i przeciągnąć powstałą w ten sposób pętelkę. Zaskoczy Ciebie jak banalnie proste jest jego użycie.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - manualny nawlekacz igły

 • Boczny obcinacz nici.
  To małe ostrze wbudowane w maszynę, dzięki któremu obcięcie nici podczas szycia nie wymaga sięgania po nożyczki. Bez obaw - zamontowano je w taki sposób, że przypadkowe zranienie się jest niemożliwe.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - boczny obcinacz nici

 • Linie pomocnicze na płytce ściegowej.
  Dzięki liniom na płytce ściegowej w łatwy sposób możesz szyć w równej odległości od krawędzi. Przy okazji wyznaczają one odległość od igły w centymetrach. Będzie to dla Ciebie spora wygoda podczas np. zszywania elementów z wyznaczonym konkretnym zapasem na szew (najczęściej w konstrukcjach jest to 1 cm).

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - linie pomocnicze na płytce ściegowej

 • Wolne ramię.
  Ta opcja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi szycie wąskich elementów , takich tak nogawki, dekolty, frotki do włosów, opaski, czy rękawki.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - wolne ramię

 • Szycie podwójną igłą.
  Dzięki dodatkowemu trzpieniu na szpulkę możesz z łatwością szyć podwójną igłą. Taki sposób szycia jest często wykorzystywany w wykańczaniu dzianinowych koszulek. Wystarczy, że wybierzesz ścieg prosty i możesz cieszyć się efektem podobnym do tego w markowych ubraniach.


Standardowe wyposażenie Juno by Janome E1030 idealne na początek szycia

W standardowym wyposażeniu maszyny oprócz instrukcji w języku polskim, pokrowca, rozrusznika nożnego i przewodu zasilającego znajdziesz dodatkowe akcesoria, dzięki którym będziesz mógł/mogła w pełni korzystać z funkcji oferowanych przez maszynę Janome E1030. Akcesoria widoczne na poniższym zdjęciu to:

 • Pędzelek do czyszczenia
 • Rozpruwacz
 • Trzpień na szpulkę
 • Śrubokręt
 • Stopka uniwersalna
 • Stopka do zamków
 • Stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
 • Stopka do automatycznego obszywania dziurek
 • Zestaw igieł
 • 3 szt. szpulek
 • Dodatkowy pionowy trzpień na szpulkę oraz duża i mała blokada szpulki

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 -standardowe wyposażenie maszyny, akcesoria

Nasza rada: Potraktuj standardowe wyposażenie jako wstęp do możliwości jakie oferuje model Juno by Janome E1030. TUTAJ znajdziesz stopki pasujące do tego modelu maszyny, wśród których znajdziesz m. in. najróżniejsze stopki, od tych przeznaczonych do marszczenia, przez stopki do ściegów krytych z prowadnikiem, po chociażby stopkę do podwijania krawędzi materiału.

Jak przygotować do szycia Juno by Janome E1030?

Skoro wiesz już jakimi ściegami szyje Janome E1030 to może zastanawiasz się teraz, jak ją odpowiednio nawlec. Nieistotne, czy masz już jakieś doświadczenie z szyciem czy nie, obiecujemy, że nie sprawi to Tobie najmniejszego problemu, bo z maszyną Janome E1030 jest to banalnie łatwe.

Wystarczy zamontować trzpień i szpulkę na trzpieniu, zablokować ją blokadą szpulki i poprowadzić nitkę zgodnie z ponumerowanymi strzałkami na obudowie maszyny. Tak jak pokazujemy na poniższym zdjęciu.

Najlepsza komputerowa maszyna do szycia Juno by Janome E1030 - nawlekanie

Ostatnim krokiem przygotowania górnej nici jest przełożenie nitki przez oczko igły i tutaj pomoże Tobie juz wcześniej wspomniany nawlekacz igły.

Dokładny opis jak krok po kroku nawlec maszynę Juno E1030 znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do tego modelu, w której oprócz opisowego wytłumaczenia znajdziesz również grafiki/obrazki prezentujące dokładnie każdy etap przygotowania maszyny do szycia.
Możesz również zobaczyć wideo recenzję tego modelu, tam również pokazujemy, jak nawlekać Juno E1030 krok po kroku.

Jesteście sobie przeznaczeni jeżeli...

Janome E1030 będzie idealnym wyborem dla Ciebie, jeżeli pragniesz szyć na maszynie komputerowej i cieszyć się możliwościami, jakie daje taki rodzaj maszyn (ale jednocześnie chcesz zmieścić się w konkretnym przedziale cenowym). Idealnie wpasuje się do Twojej domowej pracowni, do której zaglądasz, żeby się zrelaksować a przy okazji stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego. Sprawdzi się zarówno dla osoby, która szuka pierwszej maszyny do szycia, jak i dla tej bardziej doświadczonej w sztuce krawieckiej. Mimo swojej niebywałej przyjazności w obsłudze i intuicyjności skrywa funkcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających hobbystów.

Dobrej jakości podzespoły i solidność wykonania są zapewnieniem wielu lat wspólnej pracy, którą potwierdzają 3 lata gwarancji. Jesteśmy pewni, że przy odpowiednim użytkowaniu i regularnym czyszczeniu maszyna Juno by Janome E1030 odwdzięczy się długimi latami pięknego szycia :)