Recenzja maszyny do szycia Janome QXL605 - poznaj jej funkcje i zobacz jak szyje różne materiały

Wygląd Janome QXL605 przyciąga wzrok, ale tak naprawdę zakochasz się w niej, gdy poznasz jej funkcje i zaczniesz na niej szyć.

Recenzja maszyny do szycia Janome QXL605 - poznaj jej wszystkie funkcje

Maszyna do szycia Janome QXL605 posiada solidną, bardzo dobrze spasowaną obudowę, której wszystkie elementy są doskonale dopracowane, co dosłownie czuć w dotyku. Model QXL605 pracuje płynnie i cicho. W czasie szycia stabilnie stoi na stole („nie skacze po stole” czy nie wpada w wibracje, które przeszkadzałyby w szyciu).
Janome QXL605 jest standardowych rozmiarów - 38 cm długości, 17 szerokości i 28 cm wysokości. Odległość pomiędzy ramieniem, a igielnicą wynosi 17 cm. Nie jest to bardzo duża maszyna, ale zdecydowanie wystarczająca do hobbystycznego szycia. Co więcej, jej standardowy rozmiar to plus podczas przechowywania.

Wymiary-maszyny-do-szycia-janome-qxl605

Maszyna do szycia Janome QXL605 według tabliczki znamionowej ma 50W - wydaje się niezbyt dużo, ale.. Obecnie maszyny są technologicznie inne i nie muszą mieć silników o mocy 100W, aby swobodnie szyły różne materiały. Jakiś czas temu przepisy Unii Europejskiej wprowadziły pewne ograniczenia, co skutkuje tym, że informacje na tabliczkach znamionowych uległy ujednoliceniu, zmniejszając pobieraną przez maszyny moc poprzez nakaz wprowadzenia m.in. LEDowych żarówek, zamiast tych tradycyjnych, stosowanych dawniej. Więc obecnie ilość watów nie ma takiego jak dawniej związku z faktyczną mocą maszyny. Model Janome QXL605 jest w naszej ofercie od długiego czasu i testowałam go na różnych materiałach i przy naprawdę różnych projektach, i nigdy nie miałam problemów z szyciem czy przesuwaniem materiału w czasie szycia. Zresztą postaram się Ci to pokazać przy praktycznym teście maszyny, który znajdziesz w dalszej części wpisu.

Ściegi użytkowe i dekoracyjne z maszyny Janome QXL605

Maszyna do szycia Janome QXL605 posiada 60 dostępnych programów ściegowych. Ich wykaz znajduje się na przedniej części obudowy maszyny, wśród nich znajdziesz:

  • ściegi użytkowe (oznaczone kolorem żółtym), czyli ścieg prosty (stebnowy), potrójny stebnowy, elastyczny, zygzak, zygzak elastyczny, kryty, a także ściegi do pikowania i szycia patchworków
  • dwa ściegi owerlokowe( zaznaczone kolorem pomarańczowym), które doskonale zabezpieczają krawędzie materiału przed pruciem. A połączenie ściegów owerlokowych z dedykowaną stopką (jest w standardowym wyposażeniu maszyny) sprawi, że zarówno szew, jak i krawędź materiału po przeszyciu będzie płaska (nie ma marszczenia czy zrolowania, co może się wydarzyć podczas szycia stopką uniwersalną).
  • 8 rodzajów automatycznego obszywania dziurki na wymiar guzika (od klasycznej i odzieżowej - z zaokrąglonym brzegiem, przez te idealne do delikatnych tkanin) oznaczone kolorem fioletowym
  • oczko, ścieg ryglujący i do cerowania oznaczone kolorem czerwonym
  • ściegi do naszywania aplikacji zaznaczone kolorem różowym
  • ściegi dekoracyjne satynowe zaznaczone kolorem niebieskim
  • ściegi dekoracyjne ozdobne zaznaczone kolorem zielonym

Ściegi-z-maszyny-janome-qxl605

Zastosowanie ściegów z maszyny do szycia Janome QXL605 w praktyce znajdziesz w dalszej części wpisu.
Wybór, a także regulacja programów ściegowych jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą czytelnego ekranu i strzałek umieszczonych obok. Zobacz, jakie to proste.

Z ekranu maszyny do szycia Janome QXL605 dowiesz się, jaką stopkę zastosować do wybranego programu ściegowego, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Stopki sugerowane przez maszynę są w standardowym wyposażeniu maszyny. Co więcej, na ekranie maszyny znajdziesz także informację: o włączonym szpulowniku, podłączonym rozruszniku nożnym, opuszczonej dźwigni do obszywania dziurki czy pracy automatycznego obcinania nici.
Ekran to jedna z funkcji, która w mojej ocenie bardzo wpływa na łatwość obsługi maszyny Janome QXL605, ale tych funkcji jest więcej więc czas jej poznać bliżej.


Funkcje zapewniające komfort i wygodę w czasie szycia na Janome QXL605

Opis funkcji zacznę o tych umieszczonym bezpośrednio pod ekranem

Ekran-i-funkcje-w-maszynie-janome-qxl605

  • automatyczne ryglowania nici - kółeczko z kropką - funkcja ta pozwala estetycznie zakończyć i zabezpieczyć ścieg. Po naciśnięciu przycisku, maszyna wykona kilka wkłuć niemal w miejscu tworząc mały supełek na lewej stronie materiału. Automatyczne ryglowanie wygląda bardzo estetycznie zarówno na prawej (nie ma podwójnego przeszycia), jak i na lewej stronie materiału to szczególnie istotne, gdy będziesz szyć ściegami dekoracyjnymi. Na filmie ponożej możesz zobaczyć, jak działa automatyczne ryglowanie
  • automatyczne pozycjonowanie igły - dwa trójkąty - wystarczy jeden przycisk, aby ustawić igłę w najwyższej lub najniższej pozycji. Funkcja jest bardzo przydatna np. często zmieniamy kierunek szycia (z igłą w dole materiał „nie ucieknie” Ci spod stopki więc swobodnie będziesz mogła/mógł kontynuować szycie
  • automatyczne obcinanie nici - nożyczki - to funkcja, którą pokochasz po pierwszym użyciu. Pozwala jednym przyciskiem odciąć górną i dolną nić tuż przy materiale. Funkcja ta szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z automatycznym ryglowaniem. Jest to bardzo duże udogodnienie i usprawnienie w codziennej pracy - pozwala szybko uzyskać estetyczne zakończenie ściegu. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

  • suwak prędkości szycia - nazwa niby wszystko wyjaśnia, ale jeżeli pierwszy raz będziesz korzystać z komputerowej maszyny do szycia, to krótko wyjaśnię Ci dlaczego ta funkcje jest lepsza niż może się wydawać.
    W zależności, w jakiej pozycji ustawimy suwak (jedna strzałka – bardzo wolno, dwie strzałki – średnia prędkość, trzy strzałki – prędkość maksymalna) maszyna będzie szyła z ustawioną prędkością bez względu na to, jak mocno naciskamy na rozrusznik nożny. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która sprawdza się podczas szycia małych, drobnych elementów lub gdy musimy szyć w stałej prędkości.

Poniżej ekranu znajdują się jeszcze:

  • szycie wstecz - strzałka - ta funkcja działa dokładnie tak samo, jak w mechanicznych maszynach do szycia, tylko zamiast dźwigni jest wygodniejszy przycisk.
  • przycisk start/stop - zastępuje on użycie rozrusznika nożnego. Maszyna Janome QXL605 ma dwie możliwości sterowania. Jeśli podłączymy rozrusznik nożny do maszyny, sterowanie będzie odbywać się standardowo. Natomiast jeśli rozrusznik zostanie odłączony, aktywuje się przycisk START/STOP, który od tej pory przejmuje kontrolę nad maszyną. Co istotne wciskając go, maszyna zaczyna szycie wolno (funkcja Slow Motion), oznacza to, że tak długo, jak wciskany jest przycisk start/stop maszyna szyje na najwolniejszych obrotach, a Ty możesz z jak największą precyzją zacząć i zakończyć ścieg.

Szycie wstecz i start/stop w maszynie Janome qxl605

  • wbudowany nawlekacz igły - to (w mojej ocenie) jedna z bardziej przydatnych funkcji w maszynie (będziesz z niej korzystać za każdym razem). Wbudowany nawlekacz igły pomaga Ci w szybki i łatwy sposób przeciągnąć nitkę przez oczko w igle. Trzy ruchy i igła nawleczona - bez nerwów czy wytężania wzroku.
  • chwytacz rotacyjny - maszyna do szycia Janome QXL605 podobnie jak inne komputerowe modele marki Janome posiada chwytacz rotacyjny. Ten rodzaj chwytacza sprawia, że nawet w czasie szycia możesz sprawdzić ilość nici na dolnej szpulce (zmniejszamy tym ryzyko nagłego końca nici w czasie szycia), wymiana szpulki jest szybsza i łatwiejsza, a dodatkowo maszyna z tym chwytacze pracuje ciszej, a sam jej dźwięk jest przyjemniejszy w odbiorze. Jak wygląda montaż szpulki dolnej zobaczysz w dalszej części wpisu.
  • Chwytacz rotacyjny w komputerowej maszynie do szycia Janome QXL605

  • metalowa płytka ściegowa z oznaczonymi liniami pomocniczymi - jaka jest największa zaleta metalowej płytki ściegowej? Możesz montować na niej liniały magnetyczne. Dodatkowo płytka ściegowa w modelu QXL605 posiada wyraźne linie określające odległość od centralnej pozycji igły. Pomogą Ci one podczas szycia krawędziowego.
  • Oznaczenia na płytce ściegowej w maszynie Janome QXL605

  • system matic - myśle, że większość osób już zna ten system. Jeżeli jeszcze nie to dzięki niemu wymiana stopki jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie 5 sekund.
  • Szybka-wymiana-stopek-w-maszynie-janome-qxl605

  • 7-stopniowe ząbki transportera SFS+ - czyli prościej mówiąc - model QXL605 posiada 7 punktów (ząbków transportera) odpowiadających za przesuwanie materiału w czasie szycia. W tym modelu maszyny praca ząbków transportera odbywa się po wydłużonej elipsie, czyli wspomniane punkty mają dłużej kontakt z materiałem, co przekłada się na dokładniejsze jego przesuwanie w czasie szycia.
  • regulowany docisk stopki - maszyna do szycia Janome QXL605 posiada 6-stopniowy, regulowany docisk stopki, a w połączeniu ze wspomnianym 7-punktowym transportem tworzy parę doskonałą. Szycie materiałów o różnej strukturze czy stopniu rozciągliwości maszyną Janome QXL605 jest proste - z łatwością możesz szyć wszystkie dzianiny (dresówki, jersey, minky), materiały grubsze i trudniejsze w transporcie (jeansu, flausz, materiały żakardowe) czy tkaniny delikatne i śliskie (tiul, szyfon, organza).
  • Maszyna-do-szycia-janome-qxl605-regulowany-docisk-stopki

  • boczny obcinacz nici - z jego pomocą, jednym ruchem odetniesz nici po skończonym szyciu.
  • boczny-obcinacz-nici-w-maszynie-do-szycia-janome-qxl605

  • auto off - to jedna z najnowszych funkcji, które zostały wyposażone komputerowe maszyny do szycia. Funkcja auto off to automatyczne uśpienie maszyny, gdy jest nieużywana. Niby drobny szczegół, a jakże ważny w przypadku naszej planety.
  • wolne ramie- pozwoli Ci wygodnie wszyć rękawy, ściągacz czy podwinąć nogawki. Jest dużym ułatwieniem podczas szycia dziecięcej odzieży, ze względu na jej niewielkie rozmiary. Korzystając z wolnego ramienia minimalizujesz ryzyko przypadkowego podszycia spodniej warstwy materiału.
  • Wolne-ramie-w-maszynie-do-szycia-janome-qxl605

Poza wyżej opisanymi funkcjami w maszynie do szycia Janome QXL605 znajdziecie także dwie bardzo praktyczne szyciowe rozwiązania:

  • możliwość szycia podwójną igłą - stosowanie podwójnej igły to ciekawy sposób na estetyczne wykończenie dołów czy rękawów w dzianinowych bluzkach, sukienkach i t-shitrach. To dobra alternatywa, gdy nie masz maszyny typu cover. Po przeszyciu podwójną igłą na prawej stronie będziesz miała./miał efekt jak podczas profesjonalnego wykończenia. Spójrz na zdjęcia poniżej.
  • Szycie-podwójną-igłą-w-model-janome-qxl605

    Szycie-podwójną-igłą-w-model-janome-qxl605

  • przyszywanie guzików - model QXL605 posiada możliwość przyszywania guzików. Cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy: wybrać ścieg zygzak (numer 07) ustawić naprężenie nici górnej pomiędzy 3-7 i opuścić ząbki transportera. Do przyszywania guzików możesz zastosować stopkę (ze standardowego wyposażenia) do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych F. Dokładny opis jak przyszyć guzik z pomocą QXL605 znajdziesz w polskiej instrukcji obsługi. Gdyby dla kogoś z Was przyszywanie guzików stopką F okazało się za trudne, to polecam stopkę dedykowaną - do przyszywania guzików - widoczność przy niej jest trochę inne i łatwiej jest ustawić odpowiednią pozycje igieł.
  • Przyszywanie guzików maszyną do szycia Janome QXL605

Funkcje maszyny mamy omówione, czas na praktyczną część tej recenzji, czyli przygotowanie maszyny do szycia (nawlekanie, szpulowanie) i samo szycie.


Przygotowanie maszyny Janome QXL605 do szycia

Szpulowanie maszyny, czyli inaczej nawijanie dolnej szpulki jest bardzie proste, Wystarczy prowadzić nić górną zgodnie z oznaczeniami umieszczonymi na obudowie maszyny lub według wskazówek zawartych w instrukcji obsługi. Następnie przesunąć szpulownik w prawą stronę (wówczas na ekranie pojawi się ikonka szpulowania) i nacisnąć na rozrusznik nożny lub pedał zasilający.

Szpulowanie (nawijanie nici górnej) w maszynie do szycia Janome QXL605

Nawiniętą szpulkę umieszczamy w chwytaczu. Jak już wspomniałam maszyna do szycia Janome QXL605 posiada chwytacz rotacyjny, czyli montaż szpulki dolnej jest bardzo prosty. Ponownie należy postępować zgodnie z informacjami umieszczonymi na płytce osłaniającą szpulkę lub w instrukcji obsługi.

Niczym Cię tutaj nie zaskoczę. Szpulownie czy montaż dolnej nici był bardzo prosty więc samo nawlekanie maszyny też jest proste. Ponownie podpowiedź, jak poprowadzić nić znajdziesz na obudowie maszyny lub w instrukcji obsługi.

Nawlekanie maszyny do szycia Janome QXL605

Nawlekanie maszyny do szycia Janome QXL605

Ostatni krok nawlekania to przeciągnięcie nici przez oczko w igle. Możesz to zrobić standardowo lub skorzystać z nawlekacza. Jak? Znajdziesz na filmie poniżej.

Maszyna jest gotowa więc czas na chyba najciekawszy element wpisu, czyli test z szycia maszyną Janome QXl605


Test z szycia maszyną Janome QXL605

Test z szycia wykonam na pięciu różnych materiałach i zastosuje różne programy ściegowe.

  • Pierwsze przeszycie wykonam na delikatnym, lejącym materiale, idealnym np. do szycia firanek. Wybrałam ścieg wąski zygzak 07. Długość i szerokość ściegu ustawiałam na 0.3.
    Maszyna płynnie szyła nawet cienki materiał, nie było marszczenia czy rozciągania, za to powstał piękny, równy ścieg. Kolor nici specjalnie inny niż materiału, aby lepiej pokazać Ci efekt szycia. Obejrzyj film poniżej.

Szycie delikatnego materiału maszyna do szycia Janome QXL605

  • Następny materiał jaki będę szyć to dzianinę pętelkową. Szyć będę ściegiem elastycznym (oba materiały się rozciągają więc ścieg elastyczny sprawdzi się tutaj idealnie), czyli ściegiem o numerze 05. W przypadku tego ściegu nie zmieniam jego parametrów, ale zmniejszyłam docisk stopki na 4.
    Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem szycie dzianin wymienić igłę. To bardzo ważne, materiał szyty złą igła może uszkodzić się w czasie szycia.
    Po przeszyciu ścieg wyglada bardzo dobrze i co najważniejsze doskonale współpracuje z materiałem. Zobacz.

Szycie dzianiny, ściegiem elastycznym maszyną do szycia Janome QXL605

  • Skoro mamy już założoną igłę do dzianin to czas na kolejne materiały. Wykonam teraz przeszycia na trzech warstwach, czyli minki, ocieplinę i materiał bawełniany. Połączenie znane wszystkim posiadacza kocyków z minky. Szyć będę ściegiem prostym (stebnowym), czyli ściegiem numer 00. Zmieniam jego długość na 4.0.
    Warstw jest trochę więcej, dodatkowo mamy dwa rodzaje materiałów (elastyczny i nieelastyczny), a mimo to maszyna do szycia Janome QXL605 bez problemów łączy je razem dając piękny efekt.

Szycie materiału minky maszyną do szycia Janome QXL605

  • Maszyna Janome QXL605 ma wiele pięknych dekoracyjnych ściegów. Pokaże Ci jak wyglądają one w praktyce. Do szycia wybrałam standardową tkaninę bawełnianą i trzy ścieg dekoracyjne numerach 22, 27 i 49.
    Ściegi dekoracyjne prezentują się pięknie. Zwróć uwagę, że ściegi wyglądają dokładnie tak sama, jak ich graficzne przedstawienie na obudowie maszyny.

Ściegi dekoracyjne w maszynie do szycia Janome QXL605

  • Na koniec testu czas na dziurkę. Ten model oferuje 8 rodzajów automatycznego obszywania dziurki na wymiar guzika. Ja do przeszycia wybrałam dziurkę numer 55. Wykonam ją na materiale typu flanela.
    Dziurka wygląda bardzo dobrze, a maszyna wykonała ją w 100% sama. Łatwiej się chyba nie da.

Automatyczne obszywanie dziurki w maszynie do szycia Janome QXL605

Ostatnią rzeczą, na którą chce zwrócić Twoja uwagę w tym wpisie jest standardowe wyposażenie maszyny Janome QXL605.


Co znajdziesz w standardowym wyposażeniu maszyny Janome QXL605?

Standardowe wyposażenie modelu Janome QXL605 jest bardzo atrakcyjne i zawiera:

  • stopkę uniwersalną
  • stopkę do ściegu owerlokowego
  • stopkę do wszywania zamków
  • stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (otwartą)
  • stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
  • stopkę do ściegu krytego
  • stopkę krawędziową 6 mm
  • stopkę do automatycznego obszywania dziurek
  • szpulki (4 szt.)
  • zestaw igieł
  • kilka dodatkowych akcesoriów, jak rozpruwacz, śrubokręt, pędzelek do czyszczenia. Oczywiście czytelną instrukcję w języku polskim, a także stolik powiększający pole pracy i sztywną walizkę, która zabezpiecza maszynę przed kurzem i drobnymi uszkodzeniami.

Standardowe wyposażenie maszyny do szycia Janome QXL605

Co więcej w standardowym wyposażeniu maszyny Janome QXL605 jest także stolik powiększający pole pracy (to świetne akcesorium, które sprawia, że szycie większych projektów jest łatwiejsze - materiał płasko leży na większej powierzchni więc łatwiej go układać) i sztywny pokrowiec, który chroni maszynę przed kurzem czy drobnym uszkodzeniem.

Stolik powiększający pole pracy w maszynie do szycia Janome QXL605

Jeżeli ze względu na Twoje szyciowe pomysły standardowe wyposażenie do maszyny Janome QXL605 nie będzie dla Ciebie wystarczające to pamiętaj, że marka Janome oferuje wiele dodatkowych stopek i akcesoriów do tego modelu. Wszystko znajdziesz klikając tutaj - janome.pl/maszyna-do-szycia-janome-qxl605/ ,a następnie przechodząc do zakładki „Dobierz pasujące akcesoria”.

Funkcje maszyny Janome QXL605 omówiłam, pokazałam jak ją nawlekać, jak na niej szyć, co jest w standardowym wyposażeniu więc czas na małe podsumowanie.
Janome QXL605 to nowoczesna komputerowa maszyny do szycia, która doskonale sprawdzi się w domowym szyciu. Obsługa maszyny jest bardzo intuicyjna więc nawet jeżeli nie masz doświadczenia, z pewnością ten model nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Szyje się na niej łatwo i bardzo przyjemnie. Maszyna bez problemów szyje każdy rodzaj materiału.
Janome QXL605 posiada wiele praktycznych funkcji (ich ilość jest umiarkowanie, nie jest przytłaczająca), z których z pewnością będziesz korzystać - automatyczne ryglowanie i obcinanie nici czy wbudowany nawlekacz igły to cuda, które pokochasz po pierwszym użyciu.
Konstrukcja tego modelu jest bardzo dopracowana, wszystkie elementy są ze sobą doskonale spasowane (nic nie skrzypi czy nie trzeszczy), a w dotyku czuć, że rodzaj materiałów, z których wykonana jest QXL605 są bardzo dobrej jakości.