Recenzja, szczegółowy opis maszyny do szycia Janome Jubilee 60507

Model JANOME JUBILEE 60507 od samego początku był wyjątkowy. Stworzono go z okazji wyprodukowania 60 milionowej maszyny przez japońską markę Janome. I mimo, że marka świętowała już kolejny - 70 milionowy jubileusz, to nasza Jubilatka przyjęła się tak fantastycznie wśród miłośników szycia, że nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Nic w tym dziwnego, bo nad jej opracowaniem czuwali czołowi specjaliści w świecie maszyn do szycia. A zaprojektowanie jej nie było proste; maszyna, która będzie na tyle intuicyjna, że początkujący hobbysta bez problemu poradzi sobie z jej obsługą, ale też taka, która zadowoli nawet najbardziej wymagającego i doświadczonego krawca.

Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że twórcy odnieśli sukces!

Recenzja maszyny do szycia Janome Jubilee 60507

Janome Jubilee 60507 jest standardowych rozmiarów (18 cm x 28 cm x 39 cm), co pozwoli na wygodne szycie praktycznie wszystkich projektów, niewielkim kosztem zajmowanej przestrzeni w Twoim domu. Do zestawu dołączony jest miękki pokrowiec, w którym polecamy przechowywać maszynę. Przechowywana poza pokrowcem wymaga częstszego czyszczenia!

A więc zaczynamy!

Przygotowania maszyny Janome Jubilee 60507 do szycia

Krok 1. Nawijanie szpulki

Zacznij od pociągnięcia koła zamachowego.
Umieść szpulkę na trzpieniu i poprowadź nić wg instrukcji na obudowie maszyny. Przez otwór w pustej szpulce przeciągnij nitkę, następnie umieść ją na szpulowniku, całość pchnij w prawo. Trzymaj wystający kawałek nici dopóki nie nawinie się kilka warstw. Kiedy na szpulce będzie wystarczająca ilość nici zdejmij nogę z rozrusznika, jeżeli tego nie zrobisz maszyna przestanie nawijać gdy szpulka będzie pełna.

Nawijanie dolnej szpulki w maszynie do szycia Janome 60507

Nie zapomnij pchnąć szpulownika i koła zamachowego z powrotem na swoje miejsce!

Krok 2. Montaż szpulki w bębenku

Umieść szpulkę zgodnie z ilustracją znajdującą się na płytce osłaniającej szpulkę. Wyciągnij ok 10 cm nitki i odłóż ją wzdłuż lewego, górnego rogu chwytacza i zamocuj płytkę osłaniającą.

Chwytacz rotacyjny w maszynie do szycia Janome 60507

Krok 3. Nawlekanie maszyny

W czasie nawlekania Janome 60507 wystarczy poprowadzić nitkę po wyraźnie oznaczonych cyferkach, które krok po kroku doprowadzą Cię aż do nawlekacza igły. Jak to dokładnie zrobić zobaczysz na filmie poniżej.

Nawlekacz igły wyręczy Cię z przeciągania nitki przez oczko w igle. Aby skorzystać z nawlekacza, wystarczy ustawić igłę w najwyższej pozycji (kręcąc kołem zamachowym do siebie), opuścić nawlekacz i zahaczyć nitkę przez dwa elementy. Następnie podnieś nawlekacz, a on automatycznie przeciąga nitkę przez oczko igły i gotowe. Przeciągnij ok 10 cm nici.

Nawlekacz w maszynie do szycia Janome 60507

Krok 4. Wyciągnięcie nici bębenkowej

Podnieś stopkę i przytrzymaj górną nić ręką, następnie kręć kołem zamachowym do siebie. Pociągając górną nicią wyciągniesz dolną nić. Obie nici przeciągnij do tyłu stopki.

Jak używać maszyny do szycia Janome 60507

Et voilà! Jesteśmy w domu :)

Programy ściegowe w modelu Janome 60507

Maszynę masz już nawleczoną, więc teraz możesz przejść do konkretów ;) A przez konkrety mamy na myśli oczywiście szycie, które bez ciekawych programów ściegowych (w tym modelu 19, w tym 9 ściegów specjalnych) byłoby przynajmniej nudne. Wykaz programów ściegowych znajduje się na obudowie maszyny.
Wśród dostępnych ściegów znajdziesz te najważniejsze i najczęściej stosowane, czyli ścieg prosty (stębnowy), potrójnie stębnowy, zygzak, zygzak wielokrotny (trykotowy), zygzak wzmocniony, ścieg owerlokowy (obrzucanie) i czterostopniowe obszywanie dziurki.

Ściegi w maszynie do szycia Janome 60507

Programy ściegowe w maszynie Janome Jubilee 60507 są podzielone na dwa rzędy (prawy i lewy). W zależności od tego, czy chcesz szyć ściegami z prawego czy z lewego rzędu, postępujemy minimalnie inaczej. Gdy chcesz szyć ścigami z lewego rządu, wybierz określoną literę za pomocą górnego pokrętła (wyboru ściegów), a pokrętło dolne (długości ściegu) ustawiamy na wartość od 1 do 4. Natomiast gdy chcesz szyć ściegami z prawego rzędu, czyli ściegami elastycznymi, to tak samo górnym pokrętłem wybierz określoną literę, ale wówczas drugie pokrętło (długości ściegów) ustawiamy w pozycji „+S.S.-”.

Ściegi w maszynie do szycia Janome Jubilee 60507

Np. żeby użyć ściegu owerlokowego górne pokrętło ustaw na literę G, a dolne na +S.S-.

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia Janome Jubilee 60507

Ścieg owerlokowy jest nieoceniony, kiedy potrzebujesz zabezpieczyć krawędź materiału przed strzępieniem. Możesz używać go np. przy szyciu t’shirtów i wtedy, kiedy ważne jest, żeby ścieg zabezpieczający był elastyczny.

Przydatne funkcje w czasie szycia z Janome 60507

 • Boczny obcinacz nici.
  Wydaje się, że to drobiazg, ale podczas szycia nie ma potrzeby sięgania po obcinaczki czy nożyczki. Dodatkowo jest tak zabezpieczony, że nie ma możliwości przypadkowego zranienia.

Boczny obcinacz nici w maszynie do szycia Janome 60507

 • Regulacja docisku stopki.
  Dzięki tej funkcji za każdym razem możesz idealnie dostosować siłę docisku do materiału. Niezastąpiona podczas szycia skóry, czy dzianin. Uwaga! Dla naturalnego efektu pokrętło powinno być ustawione na 3.
  Natomiast jeżeli planujemy szycie dzianin i materiałów rozciągliwych warto zmienić wartość nacisku na 1. Unikniemy wtedy efektu rozciągniętego szwu.

Maszyna do szycia Janome Jubilee 60507 i regulacja docisku stopki

 • Szybko mocujący uchwyt matic.
  Z jego pomocą wymiana stopki zajmuje sekundę. Nie musisz niczego odkręcać, wystarczy podnieść stopkę i nacisnąć dźwignię.

Szybkowimienny system matic w maszynie Janome 60507

 • Wolne ramię.
  Szczególnie przydatna podczas np. podwijania spodni jeansowych, rękawów czy wszywania ściągaczy. Dzięki funkcji wolnego ramienia możesz swobodnie szyć „na okrągło” bez ryzyka przypadkowego podszycia części materiału.

Wolne ramie w maszynie do szycia Janome 60507

 • Ledowe oświetlenie pola szycia.
  Maszyna do szycia Janome Jubilee 60507 została wyposażona w oświetlenie LED, które nie tylko nie męczy wzoru, ale także doskonale oświetlają miejsce szycia.

Oświetlenie w maszynie do szycia Janome Jubilee 60507

 • Szycie podwójną igłą.
  Wykorzystywane do szycia ściegów ozdobnych, wykańczania dekoltów, pikowania, czy podwijania krawędzi materiału. Otrzymujemy w ten sposób efekt, który znamy z wykończeń np. T-shirtów, a który w przemyśle osiągany jest za pomocą maszyny zwanej coverem lub renderką.

Szycie podwójną igłą w maszynie do szycia Janome Jubilee 60507

 • Szycie wstecz.
  Bezsprzecznie niezbędna funkcja, jeżeli chcesz bezproblemowo zabezpieczyć ścieg. Dodatkowo w maszynie Jubilee 60570 została umieszczona w bardzo dogodnym miejscu, co ułatwia płynność pracy.


Inni użytkownicy docenili Janome Jubilee 60507 ją również za:
- wygodny duży stolik ze sporym, wysuwanym pojemnikiem pod spodem,
- bardzo cichą pracę,
- dodatkowy trzpień na szpulkę,
- 5-cio letnią gwarancję na maszynę typu door-to-door

Standardowe wyposażenie maszyny do szycia

Standardowe wyposażenie maszyny zawiera 4 stopki (uniwersalną, do wszywania zamków, do obszywania dziurek i do ściegu krytego), 4 szpulki, zestaw igieł, Dodatkowy pionowy trzpień na szpulkę, małą blokadę szpulki, filcową podkładkę pod szpulkę, rozpruwacz, śrubokręt, pędzelek do czyszczenia, miękki pokrowiec, rozrusznik nożny z przewodem i instrukcję obsługi w języku polskim (którą w razie potrzeby znajdziecie na naszej stronie).
Dodatkowo w prezencie do marki Janome dostaniesz stopkę do aplikacji, stopkę do naszywania cekinów (z taśmy) i tasiemek, oraz zestaw stopek do naszywania koralików!

Do maszyny do szycia Janome Jubilee 60507 możesz dokupić wiele przydatnych stopek (kliknij tutaj, aby znaleść stopki do tego modelu maszyny) i akcesoriów (kliknij tutaj, aby sprawdzić akcesoria do Janome 60507) w tym bardzo praktyczny stolik powiększający pole pracy, który sprawia, że szycie większych elementów takich jak np. narzuty na łóżko, czy płaszcze może nie będzie dziecinnie proste, ale na pewno znacznie łatwiejsze.

Pod tym linkiem znajdziesz stolik do maszyny Janome 60507

Stolik powiększający pole pracy w maszynie do szycia Janome Jubilee 60507

Podsumowanie

Jeżeli szukasz maszyny, która posłuży Ci długie lata i przy pomocy której bez problemu zrealizujesz projekty takie jak ubranka dla dzieci, czy uszycie nowego obrusu, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz już dłużej szukać! Janome Jubilee 60507 z pewnością będzie odpowiadało Twoim potrzebom zarówno na początku drogi szyciowej, jak i wtedy, kiedy będziesz gotowa na odkrywanie tajemnej wiedzy sztuki krawieckiej :)