Mocna maszyna komputerowa Janome 5060DC – szczegółowy opis, recenzja

Nowym produktom nie zawsze udaje się zastąpić starsze modele, szczególnie wtedy, gdy zdążyły one już podbić serca użytkowników. Maszyna do szycia JANOME 5060DC weszła na rynek w 2015 roku i okazała się świetnym urządzeniem na tyle, że użytkownicy przestali tęsknić za modelem 6030DC.

Na początku wyjaśnimy, o co chodzi ze skrótem DC. To Decor Computer, symbol oznaczający linię komputerowych maszyn do szycia, które pomogą łatwo uszyć jedyne i niepowtarzalne zasłony, firany, pokrowce, kołdry, poszewki na poduszki – krótko mówiąc poradzić sobie z każdym pomysłem na udekorowanie naszego domu. W tej roli świetnie sprawdzała się m.in. maszyna Janome 6030 DC. Była bardzo chwalona i polecana przez użytkowników na całym świecie. JANOME 5060 DC to jej usprawniony i unowocześniony następca. Śmiało możemy powiedzieć, że nie zawiódł oczekiwań. Maszyna jest rewelacyjna, szyje pięknie, cicho, żaden materiał (od cienkiej dzianiny po filc i jeans) nie stanowi dla niej problemu, a do tego jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze.

Janome 5060DC i aż 60 dostępnych ściegów

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja

JANOME 5060DC to maszyna o wzmocnionej konstrukcji, więc jest przeznaczona dla chałupników, dla których szycie to nie tylko hobby. Została wyposażona w 60 programów ściegowych, wśród których są ściegi użytkowe, owerlokowe, ozdobne, satynowe i dziurki.

Przyjrzyjmy się teraz właśnie ściegom. Podzieliliśmy je na grupy i oznaczyliśmy kolorami.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - 60 dostępnych ściegów

Zaznaczone na zielono ściegi użytkowe (1) to przede wszystkim ściegi proste, służące do łączenia warstw, ale również ściegi kryte - idealne przy wykańczaniu eleganckiej odzieży (ścieg będzie niewidoczny), czy inne służące do szycia dzianin.

W Janome 5060DC mamy również trzy rodzaje ściegów owerlokowych (grupa 2, kolor czerwony na zdjęciu). Zabezpieczają one krawędzie przed siepaniem się oraz zwiększają estetykę wykończenia krawędzi materiałów. Są lepsze niż ścieg zygzak, ale należy pamiętać o tym, że przy ich pomocy nigdy nie osiągniemy takiego efektu, jak na owerloku

Niebieska grupa (3) obejmuje rodzaje obszywania dziurek na guziki. W Janome 5060DC jest ich aż sześć do wyboru - odpowiednie do poduszek, ale ównież bluzek czy żakietów. W tej kategorii znajdziemy również rygiel i program ściegowy do cerowania.

Reszta ściegów należy już do kategorii ściegów ozdobnych (4), spośród których możemy wyróżnić ściegi satynowe (5).

Wszystko widać na wyświetlaczu

Pozostańmy jeszcze w temacie ściegów. Maszyna do szycia Janome 5060DC ma wyraźny wyświetlacz, który pomoże nam w wyborze ściegów. Po włączeniu maszyny widzimy, jaki ścieg jest wybrany (1), jaka jest domyślna jego szerokość (2) oraz długość (3); dodatkowo maszyna pokazuje, którą stopkę powinniśmy zamontować w maszynie (4).

Wybór ściegu lub jego parametrów jest banalnie prosty wystarczy za pomocą strzałek [lewo(5)/prawo(6)] umieścić kursor nad parametrem do zmiany, a następnie strzałką w górę (7) czy dół (8) zmienić jego wartość.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja

Ach, te przyciski

Teraz poznamy przyciski funkcyjne w maszynie JANOME 5060DC. Zaczynając od lewej mamy przycisk „start/stop” (1). Wciśnięcie go spowoduje, że maszyna zacznie szyć. Ponowne wciśnięcie spowoduje zatrzymanie się maszyny. Co ważne, warunkiem działania przycisku jest odłączony rozrusznik nożny. Funkcja ta jest dużym udogodnieniem przy ozdabianiu i szyciu długich elementów.

Kolejnym przyciskiem jest szycie wstecz (2), które służy nam do zabezpieczania ściegu przy jego rozpoczynaniu i kończeniu. Dalej mamy rygiel (3), szczególnie przydatny przy szyciu ściegami ozdobnymi. Po jego wciśnięciu maszyna kończy sekwencję ściegu oraz estetycznie w miejscu robi mocowanie (wiąże nitkę górną z dolną robiąc mały supełek na lewej stronie).

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja

Przejdźmy do najciekawszych funkcji maszyny Janome 5060DC, czyli pozycjonowania igły (4) oraz automatycznego obcinanie nici (5). Pozycjonowanie odpowiada za podnoszenie i opuszczanie igły. Sprawia też, że maszyna zatrzymuje się z igłą opuszczoną w tkaninę (dzięki czemu nic nam się podczas szycia nie przesunie, a obroty na igle będą idealne).

Pod numerem 5 kryje się automatyczne obcinanie nici, ale nie tylko. Po naciśnięciu przycisku maszyna obcina nitkę i pozycjonuje się z igłą do góry. Oznacza to, że możemy wyjąć szytą rzecz, a maszyna jest gotowa do tego, by rozpocząć dalszą pracę. Dzięki takiemu pozycjonowaniu i pozostawieniu optymalnej długości nici, przy rozpoczynaniu ponownego szycia nitka nigdy nie ucieknie nam z igły. Takie sytuacje, niestety zdarzają się w maszynach mechanicznych. Połączenie funkcji rygla z automatycznym obcinaniem nici jest rewelacyjne, nitki są związane i obcięte, szybko, prosto i bardzo estetycznie.

Mamy jeszcze w Janome 5060DC regulację prędkości szycia (6). To również bardzo ciekawa i przydatna funkcja. Gdy potrzebujemy wykonać coś dokładniej lub po prostu nie mamy jeszcze takie wprawy w szyciu, to zmniejszamy prędkość pracy maszyny, przesuwając wskaźnik w lewo. Efekt jest taki, że maszyna szyje wolniej, nawet jeśli naciskamy z taką sama siłą na rozrusznik nożny. Oczywiście funkcja ta działa również przy szyciu z przyciskiem start/stop - maszyna nie rozpędza się wtedy do maksymalnej prędkości, a do takiej, która została ustawiona przez nas.

Nawlekanie? W Janome 5060DC to pestka!

Jak wygląda nawlekanie maszyny do szycia Janome 5060DC? Trasa nitki górnej jest zaznaczona na obudowie maszyny strzałkami oraz numerkami, co ułatwia nawlekanie na tyle, że spokojnie poradzą z nim sobie nawet osoby początkujące.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - łatwe i dobrze opisane nawlekanie

Ciekawą i bardzo wygodną rzeczą jest nawlekacz igły. Wystarczy ustawić igłę w najwyższej pozycji (używając np. przycisku do pozycjonowania igły) i opuścić nawlekać, a następnie przeciągnąć nitkę (nie ma potrzeby trafiać już przez oczko igły). Następnie nawlekacz podnosimy do góry, a on przeciąga nam nitkę przez oczko. Kto nie lubi tracić czasu i nerwów na nawlekanie w tradycyjny sposób, powinien bardzo poważnie zastanowić się nad wyborem maszyny Janome 5060DC z tą użyteczną funkcją.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - wygodny nawlekacz igły

Z dociskiem można szyć wszystko

Innym bardzo przydatnym rozwiązaniem zastosowanym w omawianej maszynie do szycia jest docisk stopki. W tym modelu mamy do czynienia z regulowanym, 6-stopniowym dociskiem. Daje nam możliwość dostosowania siły nacisku stopki przy szyciu różnych tkanin i dzianin. Sprawia, że będzie nam się szyło komfortowo zarówno jedwabie, gruby jeans, folię, czyli właściwie każdy materiał, i to bez żadnego problemu, takiego jak uszkadzanie przez ząbki transportera delikatnej struktury tkaniny, brak przesuwania tkaniny, rozciąganie szwu itp.

Nie ma się co obawiać – maszyna do szycia Janome 5060DC poradzi sobie z szyciem bardzo delikatnych tkanin, dzianin, a także wielu warstw jeansu czy filcu.

Maszyna do szycia Janome 5060DC i łatwe szycie wszystkich materiałów

Wolne ramię i porządek

Teraz parę słów o komforcie pracy. JANOME 5060DC została wyposażona w wolne ramię, które ułatwia wszycie rękawów, podwijanie nogawek w spodniach, czyli szycie po obwodzie.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - użyteczne wolne ramię

Projektanci maszyny nie zapomnieli również o osobach, dla których ważna jest możliwość przechowywania akcesoriów oraz samej maszyny. Tacy użytkownicy zostali dopieszczeni, bo JANOME 5060DC ma zgrabny schowek na akcesoria, a także twardą walizkę z rączką do łatwego przenoszenia maszyny.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - schowek na akcesoria i twarda walizka na maszynę

Z takim wyposażeniem można wiele

Warto podkreślić to, że maszyna do szycia Janome 5060DC ma w standardowym wyposażeniu stolik powiększający pole pracy o wymiarach 40 cm x 28 cm.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - maszyna plus stolik powiększający pole pracy

W pudełku znajdziemy ponadto stopki: uniwersalną, do wszywania zamków, dwie stopki do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, stopkę do ściegu krytego, owerlokowego, krawędziową i do automatycznego obszywania dziurek.

Są też następujące akcesoria:

  • sztywna walizna,
  • szpulki - 4 sztuki,
  • śrubokręt oraz pędzelek,
  • zestaw igieł,
  • dodatkowy trzpień na nitkę,
  • dwa uchwyty zabezpieczające szpulki (duże i małe),
  • rozpruwacz,
  • zestaw igieł,
  • kabel oraz rozrusznik nożny.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - wyposażenie maszyny

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na otwieraną pokrywę boczną. Nie wszystkie maszyny do szycia w tym segmencie mają takie udogodnienie, które umożliwia łatwy i szybki dostęp do szarpaka (przydaje się w przypadku splątania się nitki). Otwieranie pokrywy jest też nieocenione przy czyszczeniu i konserwacji igielnicy.

Maszyna komputerowa Janome 5060DC - opis, recenzja - otwierana pokrywa boczna bardzo pomocna przy czyszczeniu i konserwacji maszyny

Podsumowanie

Janome 5060DC to mocna i wytrzymała maszyna do szycia, która jest wyposażona w najważniejsze programy ściegowe oraz wiele dekoracyjnych, do czego zobowiązuje nazwa. Ma wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają szycie. Bez wątpienia model ten poradzi sobie świetnie z szyciem każdych tkanin, nawet tych uchodzących za trudne. Jest na tyle uniwersalna, że możemy ją szczerze polecić osobom, które do maszyny siadają okazjonalnie, ale także tym, szyjącym dużo, nawet chałupniczo. Wszystkich zachwyci jakością ściegów i prostotą obsługi.