Podstawowa mechaniczna maszyna do szycia Janome Sakura 95 – szczegółowy opis, recenzja

W 2016 roku, z okazji jubileuszu 95-lecia istnienia firmy Janome, z taśm produkcyjnych zeszła JANOME SAKURA 95. To podstawowa, mechaniczna maszyna do szycia stworzona z myślą o początkujących, ale odpowiednia także dla osób, które szyją tylko od czasu do czasu.

Pojawienie się jej w Waszych domach będzie jak delikatny powiew orientu. Słowem Sakura określa się bowiem jeden z symboli Japonii, czyli kwiaty kwitnącej wiśni. Znalazły się one zresztą na obudowie maszyny, a wyjątkowy, jubileuszowy charakter tego modelu podkreślają jeszcze dodatki, które znalazły się w pakiecie bonusowym: poduszeczka na szpilki, małe nożyczki do nitek oraz 10 szpulek.

Maszyna prosta w obsłudze

JANOME SAKURA 95 została wyposażona w podstawowe ściegi i funkcje, a dodatkowo jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Przekonamy się o tym już podczas nawleczenia maszyny do szycia. To zadanie jest proste, dzięki oznaczeniom umieszczonym na obudowie.

Nawet osoba początkująca bez trudu poradzi sobie z tym zadaniem (w razie potrzeby zawsze można zajrzeć do instrukcji obsługi tej maszyny do szycia).

Po nawleczeniu maszyny można przejść do nawleczenie igły i tutaj bardzo pomocny okazuje się wbudowany nawlekacz, Sprawia on, że przewleczenie nitki przez małe oczko igły jest bardzo łatwe, nawet dla osoby o słabszym wzroku czy już nie tak sprawnych palcach! Wbudowany nawlekacz to bardzo fajna i przydatna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę. Kto ma takie udogodnienie w swojej maszynie, często z niego korzysta.

Ściegi? Jest w czym wybierać

Po nawleczeniu przechodzimy do wyboru ściegów. W JANOME SAKURA 95 mamy do dyspozycji 15 programów ściegowych, które są umieszczone na obudowie maszyny. Wśród dostępnych ściegów są ściegi proste (stebnowe), zygzak, ścieg kryty, zygzak przerywany (przydatny podczas wszywani gumki), ścieg owerlokowy, ściegi dekoracyjne oraz ścieg ułatwiający szycie dzianin.

Ściegi wybieramy poprzez ustawienie pokrętła na wybranym programie ściegowym (lewe pokrętło), natomiast długość ściegu regulujemy prawym pokrętłem, które odpowiada również za wybór ściegów dekoracyjnych (wartość „+.S.S.-”).

Aby wybrać ściegi dekoracyjne lub ścieg owerlokowy (oznaczone na czerwono, a na zdjęciu otoczone czarną kreską) wystarczy pokrętło długości przestawić na wartość „+.S.S.-”. Ściegi dekoracyjne oraz program „+.S.S.-” zostały na obudowie nadrukowane tym samym kolorem farby, co sprawia, że łatwo można się zorientować, jak wybrać te ściegi, nawet wtedy, gdy siadamy do szycia okazjonalnie.

Wybierając program ściegowy zygzak mamy dodatkowo możliwość zmiany jego szerokości.

Wśród dostępnych programów ściegowych jest także program do półautomatycznego obszywania dziurek na guziki. Czynność tę wykonuje się w czterech krokach.

Trwały chwytacz wahadłowy

O nawlekaniu nici górnej było, więc czas teraz na zakładanie nitki dolnej na chwytacz. Maszyn do szycia JANOME SAKURA 95 jest wyposażona w chwytacz wahadłowy, czyli starszy typ chwytacza. Obecnie jest wielu zwolenników maszyn z chwytaczem rotacyjnym, ale za chwytaczem wahadłowym przemawia duża wytrzymałość oraz łatwość regulacji naprężenia nitki dolnej. Tego typu chwytacze znajdują się w maszynach przemysłowych, co potwierdza trwałość takich rozwiązań.

Czas na komfort i wygodę szycia

Podstawowe i najważniejsze funkcje JANOME SAKURA 95 zostały już przedstawione, czas więc przejść do opisów funkcji dodatkowych, które mają wpływ na wygodę i komfort użytkowania samej maszyny do szycia.

W okolicach igły na obudowie znajduje się obcinacz nitek, który bardzo fajnie sprawdza się przy obcinaniu nitki po przeszyciu danego fragmentu. Wystarczy jedno pociągnięcie przez nożyk i nitka jest już obcięta. Kto choć raz korzystał z tej opcji, ten wie, o ile mniej komfortowo szyje się na maszynach pozbawionych obcinacza.

Sam nożyk jest dobrze zabezpieczony, więc nie skaleczymy się o niego przypadkiem, a jest on jednocześnie niezawodny w obcinaniu nitki. Niby drobiazg, ale za to bardzo użyteczny.

Innym udogodnieniem, w które wyposażono JANOME SAKURA 95 jest system matic, czyli uchwyt szybkomocujący. Umożliwia on szybką wymianę stopki na inną - wystarczy bowiem nacisnąć bolec z tyłu uchwytu, a stopka zostanie „zwolniona”. Montaż stopki jest równie prosty, wystarczy opuścić dźwignię stopki, aby uchwyt zatrzasnął się na stopce. Jest szybko i wygodnie. Można zapomnieć o sięganiu po śrubokręt przy wymianie stopki.

Podwójna igła nie tylko przy ściegu prostym

Możliwość szycia podwójną igłą to kolejna bardzo użyteczna funkcja JANOME SAKURA 95. Okaże się przydatna np. podczas wykańczania przez podwinięcie dzianinowych rękawów (stosujemy ścieg prosty, który staje się elastyczny, więc przy dzianinach sprawdza się idealnie). Należy tylko pamiętać o tym, aby wówczas stosować podwójna igłę do dzianin.

Szycie igłą podwójną to nie tylko szycie ściegiem prostym. Możemy ją stosować również podczas szycia ściegami dekoracyjnymi. Trzeba tylko uważać, ponieważ igła delikatnie ociera się wówczas o płytkę ściegową, co może powodować uszkodzenie igły. Należy więc szyć powoli i ostrożnie, ale warto, bo efekty są zaskakujące.

Jest wolne ramię i wyłączany transport

Maszyna JANOME SAKURA 95 ma także wolne ramie, które jest idealne podczas przeszywania rękawów, nogawek itp. Wystarczy zdjąć stolik maszyny i możemy swobodnie szyć na okrągło.

Innym przydatnym rozwiązaniem jest możliwość wyłączenie transportu dolnego. Przy okazji standardowego szycia pewnie się nie przyda, ale już np. podczas pikowania – jak najbardziej. Aby wyłączyć transport dolny wystarczy przesunąć bolec, a transport (ząbki) zostaną opuszczone lub podniesione.

Wyposażenie niczego sobie

Maszyna do szycia JANOME SAKURA 95 ma dość bogate wyposażenie standardowe, które z pewnością ułatwia korzystanie z np. dostępnych ściegów. Oprócz samej maszyny w pudełku znajdują się więc:

 • stopka do wszywania zamka,
 • stopka do półautomatycznego obszywania dziurki,
 • stopka do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem,
 • zestaw igieł,
 • 4 szpulki,
 • rozpruwacz.

Dodatkowo w gratisowym pakiecie są:

 • miarka krawiecka,
 • 10 dodatkowych szpulek,
 • poduszka na szpilki,
 • nożyczki.

Podsumowanie

Kto przeglądał ofertę podstawowych maszyn do szycia firmy Janome, ten z pewnością zauważył podobieństwo między maszynami SAKURA 95 i Juno by Janome E1015. Te dwa bardzo podobne do siebie modele różnią się kilkoma szczegółami, które przemawiają na korzyść bohaterki niniejszego artykułu. Oto one:

 • Sakura ma metalowe trzpienie na nitki, a Juno plastikowe,
 • Sakura ma metalowy uchwyt stopki (system matic), a Juno plastikowy,
 • Sakura ma wybudowany nawlekacz i obcinacz nitki, Juno nie ma takich udogodnień.

Ponadto maszyna JANOME SAKURA 95 jest objęta 5-letnią gwarancją, czyli o dwa lata dłuższą niż w przypadku Juno E1015.

Maszyna do szycia JANOME SAKURA 95 to podstawowa, mechaniczna maszyna do szycia, która będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto chce rozpocząć swoja przygodę z szyciem. Ale nie tylko. Sprawdzi się bowiem także w rękach osoby, która szyje od czasu do czasu i na potrzeby domowe podwija spodnie, wymienia zamek, szyje firanki, poszewki na poduszki, obrusy, a ponadto podwija ściegiem krytym czy zaszywa dziury w bluzce dzianinowej itp.

JANOME SAKURA 95 to niezawodna i solidna maszyna do szycia, która posłuży przez wiele lat.

Komentarze