Podstawowy owerlok Janome 990D – szczegółowy opis, recenzja



Przyozdobiona kwiatami wiśni konstrukcja wyróżnia JANOME 990D na tle innych owerloków. Przystępna cena sprawia natomiast, że teraz także i Wy możecie się cieszyć z pięknie wykończonych krawędzi i tworzyć niepowtarzalne projekty z najtrudniejszych nawet materiałów.

Kilka swoich podstawowych maszyn do szycia w ostatnich latach firma Janome upiększyła motywami kwiatów kwitnącej wiśni. Taka ozdoba znalazła się także na JANOME 990D. Przesłanie jest więc proste – ta maszyna to kolejne mało skomplikowane urządzenie, a przy tym trwałe i niezbyt drogie. Szycie własnym owerlokiem stało się dostępne na wyciągnięcie ręki.

Recenzja owerloka Janome 990D

Do czego owerlok Janome 990D

Skoro zainteresowaliście się recenzją owerloka, to zakładamy, że wiecie, co to za maszyna. Na wszelki wypadek przypomnimy jednak, że owerlok jest urządzeniem, za pomocą którego można zszywać warstwy razem i jednocześnie je obrzucać, dzięki czemu szew nie strzępi się i wygląda bardzo estetycznie. Można też tylko obrzucać krawędzie różnych materiałów (tkanin, dzianin itp).
Wszystko jasne, możemy więc zaczynać. Najlepiej od nawleczenia owerloka, które wbrew pozorom nie jest tak trudne i mozolne, jak mogłoby się wydawać. Fakt, jest może trochę bardziej skomplikowane niż w maszynie wieloczynnościowej, ale tylko do czasu. Kiedy już nawlekanie wejdzie Wam w krew, to nie będzie sprawiało żadnego problemu.
Owerlok JANOME 990D ma barwny system nawlekania nici oraz naklejoną na obudowie maszyny ściągę, pokazującą drogę nawlekania. Wystarczy więc, sugerując się ściągą, podążać za kropkami danego koloru umieszczonymi na maszynie, aby właściwie nawlec nici.

Barwny system nawlekania owerloka Janome 990D


Przy okazji mamy dla Was dobrą radę. Otóż jeszcze wygodniejszym i szybszym sposobem jest przywiązanie nowej nici do odciętej, starej, a następnie przeciągnięcie ich przez maszynę. Możecie to zrobić już przy pierwszym kontakcie z maszyną, ponieważ oryginalnie zapakowany owerlok jest już fabrycznie nawleczony.

Jeszcze jedna podpowiedź

Jest jeszcze jedna podpowiedź, istotna szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z owerlokiem. Gdy trzeba wyregulować naprężenie ściegu - a pamiętajcie, że możemy szyć aż czterema nitkami – ratuje nas kolejna ściąga umieszczona na obudowie maszyny. Na zdjęciu poniżej widzimy dokładnie, gdzie związana jest która nitka (skąd „idąca”) podczas tworzenia ściegu. Ułatwia to wybór odpowiedniego pokrętła i zmianę naprężenia właśnie tej konkretnej nitki. To pomoc szczególnie przydatna początkującym użytkownikom owerloka.

Proste nawlekanie owerloka Janome 990D

Rodzaje ściegów trzynitkowych w owerloku Janome 990D

Przyjrzyjmy się teraz ściegom, które JANOME 990D tworzy na materiale. Warto zwrócić uwagę na to, że owerlok szyje dwiema lub jedną igła, tworząc przy tym 3- lub 4-nitkowy ścieg owerlokowy.
Zacznijmy od przykładów ściegów 3-nitkowych (jedna igła):
Dwa pierwsze przykłady ze zdjęć poniżej to ściegi, w których maszyna nie podwija krawędzi materiału, ścieg jest płaski. Przykład ostatni to ścieg rolujący, czyli maszyna podwija krawędź pod spód, tworząc mały rulonik (więcej o tym, jak ustawić maszynę do stworzenia takiego ściegu, w dalszej części tekstu).
Szerokość ściegu dla opcji 3-nitkowej zależy też od pozostawienia wybranej igły (lewa- szerszy ścieg, prawa- węższy).
Ten ścieg wykorzystuje się przy obrębianiu obrzucaniu krawędzi materiału. Szerszy dla materiału bardzo strzępiącego się, węższy zaś dla takiego, który strzępi się mniej.

Ścieg 3-nitkowy w owerloku Janome 990D


Ścieg rolujący przydaje się z kolei przy szyciu delikatnych materiałów. W ten sposób wykańcza się widoczną krawędź materiału np.: dół sukienki, krawędzie apaszki itp.

Ścieg 3 nitkowy w owerloku Janome 990D

Cztery nitki i dwie igły

A teraz czas na ścieg tworzony przy pomocy 4 nitek i dwóch igieł. Na zdjęciu poniżej mamy ścieg z krawędzią niepodwiniętą, powstał on przy pomocy dwóch igieł.
Ten ścieg posłuży do jednoczesnego obrębiania i łączenia warstw materiałów razem. Za sprawą dodatkowej nici będzie on mocniejszy od ściegów utworzonych za pomocą trzech nici.

Ścieg czteronitkowy w owerloku Janome 990D

Aby owerlok mógł szyć poprawnie, ważne są igły do szycia. Owerloki mają swój system igieł. I fajne jest to, że nie musimy pamiętać, jakiego oznaczenia użyć, bo jest ono zapisane na naklejce znajdującej się na obudowie maszyny. W przypadku JANOME 990D korzystamy z igieł HA-1SP, ale możemy też zastosować różne rozmiary.

System igieł HA-1SP w owerloku Janome 990D

Ustawienie owerloka w pozycja „S” i pozycja „R”

Wróćmy do tematu ściegu płaskiego i rolującego. W owerloku JANOME 990D wystarczy przesunąć dźwignię i mamy odpowiedni ścieg. Nie trzeba niczego odkręcać, przykręcać itp., jak to często bywało w starszych modelach owerloków. Po ustawieniu dźwigni „języczek” będzie brał udział w szyciu lub nie. Pozycja „S” ścieg płaski, pozycja „R” rolujący.

Ścieg rolujący - owerlok Janome 990D


Zostajemy cały czas w temacie ściegu i ich regulacji. Owerlok ten ma możliwość regulować długość i szerokość ściegu. Długość ustawiamy pokrętłem umieszczonym z boku maszyny, a szerokość poprzez zmianę szerokości cięcia materiału (szerzej przedstawimy to przy okazji opisywania noża tnącego).

Owerlok domowy Janome 990D - regulacja długości ściegu i mechanizmu różnicowego

Pozycja 3 to standardowa długość ściegu, między 2, a 1 wchodzimy w bardzo gęsty ścieg stosowany zazwyczaj przy ściegach rolujących.

Regulacja długości ściegu w owerloku Janome 990D

Mechanizm różnicowy, który wiele zmienia

Jedną z najważniejszych funkcji owerloka jest mechanizm różnicowy (dyferencjał), który umożliwiający szycie różnych materiałów (również dzianin) w sposób prawidłowy tzn.: dokładnie tak, jak chcemy. Możemy rozciągać materiał, wdawać go lub po prostu szyć tak, aby szew był ładny, płaski. Byłoby to bardzo trudne do uzyskania przy niektórych materiałach na zwykłej wieloczynnościowej maszynie, gdyż rozciągałyby się one podczas szycia.
Na zdjęciu poniżej przedstawiliśmy trzy ustawienia pokrętła odpowiedzialnego za mechanizm różnicowy: 2, 1, 0.5 – każde sprawia, że materiał wygląda inaczej. To bardzo ważna i bardzo przydatna funkcja owerloka.

Regulacja dyferencjału w owerloku Janome 990D

Dwa noże i docisk stopki

Jak na owerlok przystało, JANOME 990D ma dwa noże tnące, dzięki którym możemy szyć i jednocześnie obcinać krawędź materiału. Gdy górny nóż jest podniesiony, to wyrównujemy (odcinamy) krawędź materiału w czasie szycia. Jeśli jest opuszczony, wówczas szyjemy i nie odcinamy krawędzi materiału. Warto wziąć to pod uwagę, gdy przygotowujemy wykrój. Na zdjęciach poniżej nóż w obu pozycjach.

Owerlok domowy Janome 990D - włączenie i wyłączenie noża tnącego


Pozycję noża, a więc miejsce odcinania materiału można regulować w zakresie kilku milimetrów. Za jego pozycję odpowiada pokrętło zaznaczone na zdjęciu poniżej, znajduje się ono pod lewą pokrywą maszyny.

Nóż w owerloku Janome 990D - zobacz jak działa


Inną ważną funkcją owerloka JANOME 990D jest regulacja docisku stopki. Daje nam bowiem możliwość płynnego szycia różnych surowców, szczególnie dotyczy to szycia materiałów o różnej grubości – zarówno tych delikatnych/cienkich jak, i grubych.

Owerlok domowy Janome 990D - regulacja docisku stopki

Warto to wiedzieć o owerloku Janome 990D

Co jeszcze warto wiedzieć o omawianym owerloku?

  • szyje z prędkością 1300 wkłuć na minutę, a więc obrzuci krawędź w ekspresowym tempie w stosunku do maszyny wieloczynnościowej,
  • w zestawie z maszyną znajdziemy prowadnik oraz kilka dodatkowych stopek tj.: prowadnik do równego prowadzenia ściegu, stopki do wypustek (2 sztuki: 3 mm i 4,5 mm), do ściegu krytego oraz do wszywania koralików. Wymienia się je bardzo szybko za sprawą uchwytu szybkomocującego. Są też potrzebne śrubokręty, igły i pęseta,
  • na JANOME 990D jest udzielana gwarancja aż na 5 lat!

Owerlok domowy Janome 990D - wyposażenie w standardzie

Podsumowanie

Owerlok JANOME 990D przyda się przy szyciu odzieży, bo ściegi będą po prostu estetyczne. Dodatkowo wręcz konieczny jest przy szyciu dzianin, bo tam ścieg musi być elastyczny (oczywiście jeśli szyjemy odzież okazjonalnie, to zapewne wystarczy nam ścieg owerlokowy z maszyny do szycia). Jeśli jednak myślimy o szyciu zarobkowym, to maszyna ta w wielu przypadkach będzie wręcz niezbędna. Ponadto warto poważnie zastanowić się nad zakupem owerloka, jeśli zależy nam na tym, by ściegi wyglądały estetycznie.
JANOME 990D to mocna i bardzo szybka maszyna. Obsługuje się ją dość łatwo. Producent zadbał o to, aby ściągi były pod ręką, a więc nawet nie będzie trzeba często zaglądać do instrukcji obsługi, bo wszystko co najważniejsze znajduje się na obudowie maszyny.

Owerlok domowy Janome 990D - opis, recenzja - podsumowanie

Warto podkreślić, że owerloki są trochę głośniejsze niż maszyny wieloczynnościowe. Taki już ich urok, a wynika to z konstrukcji urządzenia.
W JANOME 990D brakuje pojemniczka na ścinki, więc gdy wyrównujemy krawędź, sporo ścinek spada przed maszynę. Problem ten można jednak rozwiązać, podkładając mały pojemniczek i to do niego będzie wpadało większość nitek.
Omawiany model nie został wyposażony w wolne ramię, ale też warto podkreślić, że nie wszyscy użytkownicy owerloków korzystają z takiego udogodnienia, więc nie należy tego traktować jako jakieś poważne uchybienie. Możliwości JANOME 990D można zwiększyć poprzez zakup dodatkowych stopek, np. do wyszywania taśm silikonowych, koralików, wypustek, prowadniki do marszczenia itp. Każdy powinien znaleźć dla siebie coś, co pomoże mu w uzyskaniu zamierzonego efektu.
JANOME 990D to maszyna idealna do użytku domowego, ale może też być wykorzystywana przy pracy chałupniczej czy w mniejszych zakładach krawieckich. Jeśli będziemy dbali o owerlok i regularnie go czyścili oraz smarowali, to odwdzięczy nam się niezawodną pracą przez długie lata.