Może nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie firma Janome sprawiła, że hafciarki, kiedyś urządzenia obecne wyłącznie w zakładach, zaczęły trafiać do domów i tam służyć osobom o zacięciu chałupniczym. Produkowana od 2015 roku hafciarka Janome MC500E dzielnie podtrzymuje te tradycje.
W 1990 roku miało miejsce przełomowe wydarzenie – na rynek trafiła Janome MC8000, pierwsza na świecie maszyna do szycia, która pozwalała w domowych warunkach tworzyć profesjonalne hafty. Od tego czasu japońska firma skonstruowała wiele udanych i nowoczesnych hafciarek oraz maszyno-hafciarek spod znaku Memory Craft. Janome MC500E, która zastąpiła model MC350E, bardzo pasuje do tej chwalonej przez użytkowników rodziny maszyn.
Wystarczy pierwszy kontakt z maszyną po wyjęciu jej z pudełka, by przekonać się, że JANOME MC500E jest bardzo dobrze wykonana: plastikowe elementy są świetnie spasowane, a i sam plastik jest wysokiej jakości. Do tego dochodzi jeszcze dość słuszna waga (ponad 10 kg), która z pewnością jest zaletą maszyny. Dzięki temu jest ona stabilna podczas haftowania, a ponadto waga świadczy o tym, że sprzęt ma solidną, metalową konstrukcję.
Pierwsze
wrażenie jest więc bardzo pozytywne, a z czasem przekonamy się, że
podobnie jest z efektami pracy na Janome MC500E. Po kolei jednak.
Hafciarka ma dużą podstawę, na której opiera się tamborek, czyli dodatkowy element, za pomocą którego maszyna przemieszcza materiał pod stopką. Ponadto w zestawie z maszyną jest stolik powiększający pole pracy, dzięki czemu haftowanie na największym taborku (28 cm x 20 cm) jest łatwiejsze i wygodniejsze.
Na uwagę zasługuje również solidny system mocowania tamborka, który w połączeniu ze wspomnianą wcześniej podstawą i dodatkowym stolikiem redukuje powstawanie drgań podczas haftowania. W efekcie ryzyko przesuwania czy zniekształcania haftu, szczególnie na dużych powierzchniach, zostaje wyeliminowane. Hafciarka pracuje z prędkością 860 uderzeń na minutę, czyli w stosunku do poprzedniego modelu Janome „przyspieszyła” o ponad 100 uderzeń na minutę. To sporo.
Przyjrzyjmy się teraz nawlekaniu Janome MC500E. W zasadzie można powiedzieć, że wygląda ono identycznie, jak w wieloczynnościowej maszynie do szycia. Jedynie zmieniony został element przed-naprężeniowego prowadnika nici (zdjęcie poniżej) oraz nawlekacz igły.
Dodanie metalowego prowadnika nitki sprawiło, że nitka, niezależnie od tego, jak się ją zamontuje - standardowo czy na dodatkowym stojaku - zawsze znajdzie się w odpowiednim miejscu i prawidłowo „wejdzie” w naprężacz. Efektem takiego rozwiązania jest ładnie wykonany haft.
Wbudowany nawlekacz igły to już prawie standard w maszynach do szycia oraz hafciarkach. Ten zastosowany w Janome MC500E jest nieco inny, a co najważniejsze jeszcze wygodniejszy w użyciu. Wystarczy bowiem przeciągnąć nitkę przez element nawlekacza i opuścić go. Oznacza to, że igłę można nawlec dosłownie jednym palcem. Po podniesieniu nawlekacza przeciągamy nitkę w tył (strzałka na zdjęciu poniżej) i maszyna gotowa jest do haftowania.
Skoro maszyna jest już nawleczona, możemy przejść do omówienia ekranu i opisu podstawowych funkcji Janome MC500E. Wyświetlacz LCD jest duży i kolorowy, co sprawia, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nie powinna sprawić żądnego problemu nawet osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z takimi udogodnieniami.
Tym bardziej, że w Janome MC500E mamy możliwość wyboru menu maszyny w języku polskim. Dzięki temu wszystkie komendy i polecenia będą dla nas lepiej zrozumiałe, a i obsługa stanie się łatwiejsza. Poza językiem polskim czy angielskim mamy oczywiście do wyboru jeszcze kilka jedenaście innych, m.in. niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, a nawet… japoński.
W hafciarce Janome MC500E mamy do wyboru 6 rodzajów czcionek w tym duże, małe litery, znaki specjalne oraz wbudowane polskie znaki. Dzięki temu możemy swobodnie tworzyć napisy zawierające literki ł, ń, ą, czy ż. Napisy możemy projektować w trzech różnych wielkościach, które są określane jako rozmiary S, M i L.
Na zdjęciach poniżej pokazujemy rodzaje dostępnych czcionek, a także przykładowe napisy i dostępne możliwości ich modyfikacji. Każdy wyraz możemy skopiować, obracać, wyginać, tworzyć jego odbicia lustrzane czy też połączyć z innymi wyrazami.
Poza dostępnymi czcionkami w Janome MC500E znajdziemy również aż 160 wbudowanych wzorów hafciarskich, które są podzielone na podgrupy pod względem wielkości. Znajdziemy tam hafty dla dzieci, hafty przyborów kuchennych, wzory kwiatów, wzory geometryczne, duże ozdobne litery alfabetu (przydatne gdy chcemy wyhaftować np. same inicjały) czy nawet wzory pikowania.
Po wyborze danego wzoru na ekranie hafciarki znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie samego wzoru. Dowiemy się, na jakim najmniejszym tamborku możemy go wyhaftować, jaka jest jego realna wielkość, z ilu kolorów się składa, a także jaki jest czas haftowania.
Wzory hafciarskie, podobnie jak napisy możemy dowolnie edytować, czyli łączyć je z innymi wzorami czy napisami, obracać, kopiować, skalować.
Bardzo wygodną funkcją w hafciarce Janome 500E jest to, że po włączeniu haftowania możemy zająć się zupełnie czymś innym. Nie musimy stać i pilnować maszyny, ponieważ, gdy będzie wymagana zmiana koloru nici, hafciarka sama się zatrzyma, wyświetli odpowiedni komunikat i będzie czekała na naszą reakcję. Tak samo maszyna zachowa się gdy np. zerwie lub skończy się nitka. Także swobodnie można ją zostawić i w tym czasie robić coś innego.
Z myślą o osobach, które wolą edytować haft na komputerze, w zestawie z maszyną znalazła się płyta CD z programem Embroidery Editor. Program ten umożliwia tworzenie, zmianę wzorów i napisów w dokładnie taki sam sposób, jak odbywa się to na ekranie hafciarki. A zatem każdy, kto radzi sobie z obsługą komputera, nie będzie miał też żadnych problemów z przygotowaniem haftu.
Stworzony wzór przenosimy do pamięci maszyny za pomocą specjalnie sformatowanego wcześniej pendrive’a.
Ambitniejsi użytkownicy, którzy chcą mieć możliwość tworzenia haftów samodzielnie, a nie tylko zestawiania ich w oparciu o ograniczoną bazę, polecamy program do haftów Digitizer. Do wyboru są dwie wersje: podstawowa Junior oraz profesjonalna MBX.
Pora już chyba na to, by zaprezentować próbkę możliwości hafciarskich, które możecie uzyskać na Janome MC500E. Zacznijmy od przykładowego haftu wielokolorowego wybranego z menu hafciarki. Od razu wyjaśniamy ważną rzecz. Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro mamy do czynienia z hafciarką jednoigłową, to jest ona w stanie haftować tylko jednym kolorem nici. A wcale tak nie jest. Hafciarka swobodnie wykonuje hafty wielokolorowe. Po skończonym haftowaniu jednym kolorem sama zatrzymuje się i prosi o zmianę na kolejny kolor nici, a przy okazji wskazuje, jaki następny kolor będzie haftowany. Nie ma więc obaw – na JANOME MC500E można swobodnie tworzyć wielokolorowe projekty.
Co ciekawe, nawet poszczególne literki napisów możemy tworzyć kolorowe, nie musimy ograniczać się do jednobarwnych napisów. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy, że przy tworzeniu napisu damy maszynie znać, aby zatrzymywała się po jednej literce. Proste.
Bardzo fajny efekt możemy również uzyskać, stosując wielokolorowe (multi-kolorowe) nici. Także w połączeniu ze standardową nicią jednokolorową.
Hafciarka poza wzorami hafciarskimi i czcionkami ma również wbudowane monogramy. Są one uważane za mniej popularne, ale za to bardzo efektowne. Dodatkowo, jeżeli do haftowania zastosujemy metaliczną nitkę, to efekt będzie jeszcze ciekawszy.
Ponadto po zastosowaniu hydrofolii, można również haftować na ręcznikach, szlafrokach, polarach czy nawet swetrach. Dodatkowo, jeśli wybierzemy odpowiedni materiał usztywniający, Janome MC500E będzie też haftować na dzianinach! Dzięki temu będziemy mogli zmienić zwykłą bluzkę czy bluzę w oryginalną, jedyną w swoim rodzaju rzecz.
Zupełną nowością zastosowaną w hafciarce Janome MC500E są specjalne programy do haftowania bransoletek. Takie ozdoby wykonuje się na specjalnej folii, która następnie rozpuszcza się w wodzie. Wystarczy zamontować zapięcie i bransoletka gotowa.
Na koniec warto podkreślić, że przy pomocy hafciarki możemy również naszywać aplikacje. Z pewnością powstają one szybciej niż przy użyciu maszyny do szycia.
Poza stolikiem powiększającym pole pracy w zestawie dołączonym do maszyny znajdują się:
Janome MC500E jest profesjonalną hafciarką jednoigłową, która haftuje precyzyjnie na małych, jak i na dużych powierzchniach. Spełni ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Natomiast menu w języku polskim i intuicyjna obsługą sprawią, że nawet laik poradzi sobie z obsługą hafciarki.