Juno by Janome J15 - poznaj maszynę idealną do domowego szycia (recenzja i test z szycia)

Juno by Janome J15 to bardzo prosta w obsłudze, mechaniczna maszyna do szycia, która idealnie sprawdza się w domowym szyciu. Z jej pomocą wykonasz drobne naprawy czy przeróbki krawieckie (takie jak skracanie spodni, cerowanie, podwijanie firanek czy naprawa ściegu w dzianinowej bluzce), a także uszyjesz pierwsze samodzielne projekty.

Poznaj maszynę do szycia domowego Juno by Janome J15

Pierwszy kontakt z maszyną jest bardzo pozytywny. Juno J15 jest bardzo dokładnie spakowana i zabezpieczona styropianem, który chroni ją w czasie transportu. Sama maszyna jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - w dotyku czuć, że jest to naprawdę mocny plastik. Dotykając jej, nie masz wrażenia, że coś przypadkiem złamiesz lub uszkodzisz. Wszystkie elementy sprawiają wrażenie bardzo mocnych i trwałych.

W tym wpisie pokażę Ci, jakie dokładnie funkcje ma Juno J15 i w jaki sposób możesz je wykorzystać. Pokaże Ci, jak nawlekać ten model maszyny do szycia, a także jak radzi sobie z szyciem różnymi ściegami na różnych materiałach.

Waga i wymiary maszyny do szycia Juno by Janome J15

Maszyna do szycia Juno by Janome J15 jest standardowych rozmiarów: 37 cm x 15 cm x 30 cm.
To wystarczająco dużo, aby swobodnie szyć na niej różnego rodzaju projekty, a zarazem na tyle mało, że z łatwością schowasz ją np. do szafy, gdy nie będzie używana.
Juno J15 waży 5,5 kg bez opakowania. Może nie wydaje Ci się to jakoś specjalnie dużo, ale jeżeli do tej wartości dodamy perfekcyjne wywarzenie, to w efekcie zyskujemy maszynę, która stabilnie stoi na stole w czasie szycia (nie wpada w drgania przeszkadzające w szyciu), a jest na tyle poręczna, by bez problemów wyciągać ją i chować, gdy tego potrzebujesz.

Wymiary maszyny do szycia Juno by Janome J15

Programy ściegowe (ściegi), z których możesz korzystać w Juno J15

W tym modelu masz do dyspozycji 15 programów ściegowych, wśród których znajdziesz te najważniejsze (najczęściej stosowane), czyli:

 • ściegi proste (stebnowe) w dwóch pozycjach igły - centralnej i środkowej
 • ściegi potrójnie stebnowe, również w dwóch pozycjach, centralnej i środkowej
 • ściegi zygzak - w dwóch wersjach
 • ścieg owerlokowy
 • ścieg kryty
 • a także ściegi dekoracyjne

Z tymi ściegami będziesz mogła/mógł swobodnie łączyć, podwijać, wykańczać, doszywać, naszywać, dekorować, a także obszywać dziurki, ponieważ maszyna Juno by Janome posiada półautomatyczne (czterostopniowe) obszywanie dziurki.

Ściegi z maszyny do szycia Janome Juno J15

Wybór i regulacja ściegów w maszynie Juno by Janome J15

Programy ściegowe w maszynie Juno J15 są podzielone na dwa rzędy (prawy i lewy). W zależności od tego, czy chcesz szyć ściegami z prawego czy z lewego rzędu, postępujemy minimalnie inaczej. Gdy chcecie szyć ściegami z prawego rządu, wybieramy określoną literkę za pomocą prawego pokrętła (wyboru ściegów), a pokrętło z lewej strony (pokrętło regulacji długości ściegu) ustawiamy na wartość od 1 do 4.

Wybór ściegów w maszynie Juno Janome J15

W praktyce: gdy chcemy szyć ściegiem prostym (stebnowym) o średniej długości, to ustawiamy literkę A na prawym pokrętle i numer 3 na lewym pokrętle.

Jak wybrać ścieg prosty w maszynie Janome Juno J15

Natomiast ścieg potrójny zygzak uzyskamy, ustawiając prawe pokrętło na literkę D, lewe pokrętło na np. 2 (ale tą wartość ustalasz w zależności od Twoich planów w projekcie szycia).

Jak wybrać ścieg zygzak w maszynie Janome Juno J15

Natomiast gdy chcemy szyć ściegami z lewego rzędu, to tak samo prawym pokrętłem wybieramy określoną literkę, ale wówczas drugie pokrętło (długości ściegów) ustawiacie w pozycji „+S.S.-”. Ścieg owerlokowy (o który jest zawsze najwięcej pytań) jest umieszczony w modelu J15 pod literką G w drugim rzędzie, aby go ustawić musimy ustawić pokrętło prawe na literkę G i pokrętło lewe na wartość +.S.S.-

Jak wybrać ścieg owerlokowy w maszynie Janome Juno J15

Maszyna do szycia Juno by Janome J15 ma możliwość regulacji długości ściegów, ale nie mamy możliwości pełnej regulacji szerokości wszystkich ściegów. Możemy regulować tylko szerokość zygzaka - do tego służy ten zakres pomiędzy literkami B, a C na pokrętle wyboru ściegów. Maksymalna szerokość ściegu zygzak to 5 mm.
Ściegów z drugiego rzędu w zasadzie nie regulujemy (jest minimalny zakres regulacji pomiędzy +.S.S, a S.S -, ale generalnie nie będziesz tego potrzebować, ponieważ te ściegi są tak ustawione, że najlepiej wyglądają w centralnym ustawieniu.

Skoro jesteśmy już przy ściegach to przejdę teraz do najważniejszego aspektu maszyny Juno by Janome J15, czyli do nawlekania i szycia.

Nawlekanie maszyny do szycia Juno by Janome J15 jest proste

Proces nawlekania modelu Juno J15 zacznę od szpulowania, czyli nawinięcia nici na dolną szpulkę. Jest to bardzo proste. Rozkładam trzpień na nici, zakładam nić, przekładam ją przez naprężacz (najlepiej nić trzymać obiema rękoma, aby upewnić się, że prawidłowo weszła w naprężacz), przekładam nić przez oczko w szpulce, przesuwam szpulownik w prawo, odbezpieczam koło zamachowe i naciskam na rozrusznik nożny.
Gotową nić umieszczam w chwytaczu. Jak to dokładnie zrobić, możesz przeczytać w instrukcji obsługi, którą otrzymasz razem z zakupioną maszyną.

Przygotowanie do szycia - nawijanie nici dolnej Juno J15

Dolna nić gotowa, więc czas na nawleczenie nici górnej. Podobnie jak w przypadku szpulowania, jest to bardzo intuicyjne, w zasadzie wystarczy podążać za strzałkami umieszczonymi na obudowie maszyny.

Przygotowanie do szycia - nawlekanie maszyny do szycia Juno Janome J15

Przygotowanie do szycia - nawlekanie maszyny do szycia Juno Janome J15

Maszyna gotowa więc zaczynamy szycie.

Pierwsze testowe przeszycie wykonam na bardzo delikatnym, lekko śliskim materiale. Szyć będę ściegiem prostym (stebnowym), przy okazji wykonam delikatne podwinięcie (podobne do tego jak podwijamy firanki).

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg stebnowy, prosty

Szew jest piękny i równy. Maszyna szyła materiał bardzo swobodnie. Nie miała żadnego problemu z jego przesuwaniem czy uciekaniem spod stopki.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg stebnowy, prosty

Do kolejnego szycia wykorzystałam cienką dzianinę, z której można uszyć np. t-shirt. Wykonam na niej przeszycie ściegiem potrójny zygzak.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg potrójny zygzak

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg potrójny zygzak

Ze względu na rozciągliwość i grubość tego materiału nastawiałam się na lekkie problemy lub inne niedogodności w czasie szycia, a okazało się to zupełnie niepotrzebne. Maszyna Juno by Janome J15 całkowicie swobodnie szyła tę dzianinę, tworząc ładny i idealnie pracujący z materiałem szew.

Zmienię teraz ustawienie na ścieg zygzak, ale będzie on wąski i długi. Czyli maszynę Juno J15 ustawiam na ścieg C, ale blisko literki B, a pokrętło długości ściegu ustawiam na 2. Do szycia wybrałam grubą dzianinę drapaną - z tak zwanym misiem, czyli materiał gruby i trochę elastyczny.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg zygzak

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg zygzak

Tutaj szycie podobnie, jak poprzedniej dzianiny poszło łatwo i bardzo sprawnie. Zygzak wygląda bardzo dobrze. Myślę, że takie przeszycie może stanowić także ciekawą formę dekoracji np. przy rękawach raglanowych czy ściągaczach.

Skoro jestem już przy grubszych materiałach to teraz przeszyje materiał bawełniany z delikatnym ociepleniem. Ten materiał można wykorzystać np. do obicia pufy, fotela albo legowiska dla psa lub kota. Do szycia wykorzystam mocny ścieg potrójny stebnowy.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg potrójny stebnowy

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg potrójny stebnowy

Ścieg potrójnie stebnowy fantastycznie prezentuje się na tym materiale. Samo szycie było płynne i bardzo łatwe. Ten rodzaj materiału nie stanowił żadnego wyzwania dla tej maszyny.

Teraz coś bardziej dekoracyjnego. Na materiale typowo bawełnianym wykonam przeszycie dekoracyjne. Ściegi dekoracyjne są trochę niedoceniane, a to bardzo ciekawa forma dodatkowego ozdabiania Twojego projektu lub dodania mu niepowtarzalnego charakteru.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg dekoracyjny

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg dekoracyjny

Jak już wspomniałam ściegi dekoracyjne są przez osoby szyjące zdecydowanie za rzadko wykorzystywane. Kontrastowa nitka i ścieg naprawdę potrafią wnieść coś ciekawego do projektu. Szycie ściegiami dekoracyjnymi zabiera troszkę więcej czasu (jest dużo więcej wkłuć więc efekt powstaje dłużej), ale zdecydowanie warto.

Ostatni ścieg jaki wykonam na maszynie Juno by Janome J15 to ścieg owerlokowy - o niego jest zawsze wiele pytań, ponieważ jest to jeden ze ściegów, który możecie wykorzystywać do zabezpieczenia krawędzi przed pruciem. Ściegiem owerlokowym przeszyję dwa rodzaje materiałów: bawełnę i dosyć mocno rozciągliwą dzianinę pętelkową.
Zanim jednak zacznę szycie, zamieniam stopkę uniwersalną na stopkę do ściegu owerlokowego. Nie ma jej w standardowym wyposażeniu tego modelu, ale można ją dokupić opcjonalnie. Zastosowanie tej stopki sprawia, że ścieg będzie wyglądał ładniej, a materiał powinien się lepiej zachowywać w czasie szycia. Dlaczego warto stosować stopkę owerlokową w czasie szycia ściegiem owerlokowym lub zygzakiem przeczytasz w tym wpisie - Co zrobić, gdy ścieg zygzak lub ścieg owerlokowy marszczy materiał w czasie szycia?

Pierwsza tkanina bawełniana.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg owerlokowy na materiale bawełnianym

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg owerlokowy na materiale bawełnianym

Teraz dzianina pętelkowa.

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg owerlokowy na dzianinie

Test z szycia maszyną Juno by Janome J15 - ścieg owerlokowy na dzianinie

Ścieg owerlokowy na materiale bawełnianej powstał łatwo i bardzo szybko. Nie musiałam dostosowywać go do materiału, nie zmieniałam naprężenia nici. Efekt jest bardzo ładny i z pewnością zabezpieczy materiał przed nadmiernym strzępieniem. Natomiast ze ściegiem owerlokowym na dzianinie pętelkowej miałam lekki problem, ponieważ rozciągał on szyty materiał, ale gdy minimalnie zmieniłam jego parametry i zmniejszyłam naprężenie nici górnej, falowanie praktycznie całkowicie zniknęło. A po wyprasowaniu zupełnie nie było po nim śladu. Co ciekawe wykonałam ten sam ścieg owerlokowym na innej dzianinie pętelkowej (tej samej grubości, ale od innego producenta) i w czasie szycia zupełnie nie było problemu z rozciąganiem materiału. Tak, że rodzaj i jakość materiału ma bardzo duże znaczenie na nasz komfort w czasie szycia.

Chcesz zobaczyć, jak maszyna radziła sobie z szycie tych materiałów? Kliknij w film poniżej.

Wiecie już, jak wygląda szycie maszyną Juno by Janome J15, ale chce przedstawić Ci jeszcze kilka funkcji, które sprawiają, że szycie na niej jest jeszcze bardziej przyjemne.

Wszystkie najważniejsze funkcje maszyny do szycia Juno J15

Maszyna do szycia Juno by Janome J15 mimo iż jest podstawowym modelem wśród maszyn Janome to została wyposażona w najważniejsze funkcje, niezbędne w wygodnym szyciu, są to m.in:

 • ledowe oświetlenie pola pracy, które nie tylko lepiej oświetla miejsce szycia, to jeszcze zużywa mniej energii
 • Oświetlenie pola pracy w maszynie Juno J15

 • wolne ramie ułatwiające wszywanie ściągaczy czy wykańczanie rękawów i nogawek
 • Wolne ramię w maszynie do szycia Janome Juno J15

 • zatrzaskowe mocowanie stopek - system matic - z jego pomocą wymiana stopki zajmie Ci dosłownie kilka sekund
 • Zatrzaskowe mocowanie stopki w maszynie do szycia Juno J15

 • linie na płytce ściegowej - to bardzo pomocne rozwiązanie, które pomoże Ci szyć w równej odległości od krawędzi materiału. Na płytce są umieszczone linie w odległości 1 cm, 1,5 cm i 2 cm od centralnej pozycji igły. W czasie szycia wystarczy prowadzić materiał wzdłuż tych linii, aby uzyskać równe przeszycie względem krawędzi materiału. Jeżeli jesteś osobą początkującą to polecam Ci na linie pomocnicze naklejać taśmę krawędziową. Ona „przedłuża” linię na płytce ściegowej i szycie będzie jeszcze łatwiejsze. Więcej o taśmie do szycia krawędziowego przeczytasz tutaj - Taśma Washi Tape od Janome
 • Maszyna do szycia Juno J15 - linie pomocnicze

 • schowek na akcesoria w stoliku maszyny - dzięki niemu kilka akcesoriów krawieckich możesz mieć zawsze „w zasięgu ręki”
 • Schowek na akcesoria w maszynie Juno by Janome J15

Jedną z ostatnich rzeczy, na które chcę zwrócić Waszą uwagę jest specjalna osłona igły. Model Juno by Janome J15 jako jedna z nielicznych maszyn posiada ją w swoim standardowym wyposażeniu. Osłona igły zabezpiecza palce i sprawia, że przypadkowe ich włożenie pod igłę w czasie szycia jest prawie niemożliwe. Dzięki temu rozwiązaniu możesz poczuć się bezpieczniej w czasie szycia (szczególnie podczas pierwszego kontaktu z maszyną), dodatkowo jeżeli ktoś młodszy będzie chciał szyć na Twojej maszynie to również nie musisz obawiać się o jego bezpieczeństwo.

Osłona palca w maszynie do szycia Janome Juno J15

Jeżeli po jakimś czasie ta osłona będzie Ci przeszkadzała w czasie szycia to możesz ją łatwo i szybko zdjąć - wystarczy odkręcić śrubkę. :)

Osłona palca w maszynie do szycia Janome Juno J15

Czas na podsumowanie
Juno by Janome J15 to solidna maszyna o mocnej konstrukcji. Wykonana z bardzo dobrej jakości podzespołów zapewniających jej płynną (maszyna nie wpada w drgania w czasie szycia) i bezawaryjną pracę. To model maszyny, który doskonale sprawdzi się w rękach zarówno osoby zupełnie początkującej, jak i bardziej zaawansowanej. Juno by Janome J15 to świetna maszyna do domowego szycia. Idealna do przeróbek, napraw, szycia akcesoriów czy dodatków do domu, a także pierwszych samodzielnych projektów odzieżowych.Komentarze

lasix 40mg buy no dr cheap lasix without rx purchase lasix no prescription cheap cheapest place to buy furosemide online over the counter lasix UK cheap lasix online no prescription affordable prices lasix Us delivery overnight reliable supplier of medications, buy generic furosemide cheap purchasing discounted lasix online buy lasix overnight free delivery cheap lasix with out perscription buy cheap lasix without rx reddit best online
buy cytotec quick cytotec sales online in Us cytotec no rx overnight misoprostol purchase on line buy cytotec online no prescription canada buying cytotec cheap tricare online pharmacy order cytotec no prescription Usa getting prescriptions online: Canada misoprostol buy review top cytotec In sweden stores cytotec buy online cheap cytotec overnighto buy purchase cytotec UK quick staxyn online
order cytotec without a rx buy cheap cytotec Usa cytotec overnight Us delivery misoprostol online cheap cytotec for sale near me order cheap cytotec without a prescription online store cheap cytotec buy free gifts. cheap misoprostol online no rx fast delivery best place to purchase generic cytotec without prescription Hassle free order cytotec without prescription cytotec med north plainfield cytotec without rx overnight shipping enjoy secure online ordering
cytotec online free delivery cytotec overnight delivery online buy cytotec online in Usa buy cheap misoprostol on the net buy cytotec overnight fedex buying cytotec in Usa get with paypal buy online cytotec without prescription home delivery of prescriptions. buy misoprostol online USA canadian, over the counter cytotec online purchase cytotec onlines au buy cytotec Usa online save you time and money
Usa cytotec online without a prescription buying cytotec online without prescription buy cytotec online without a doctor cheap misoprostol without prescription overnight cytotec online with no prescription or membership buy cytotec online overnight delivery best prices on the net buy discount cytotec online walmart home delivery pharmacy, cheap misoprostol online without rx buy from our online pharmacy buy generic cheap cytotec online canada cytotec nline overnight buy cytotec from canada without prescription legal, online orders
cheapest cytotec price us cytotec Usa buy online buy cytotec online fast delivery Usa purchase misoprostol no rx cytotec in canada over the counter buy cytotec at cheap rates cvs order online cytotec overnight Usa delivery canadapharmacy24; cheap misoprostol without rx save ordering cytotec tablets online buy cytotec online Usa buy cytotec Leeds r-w where can i buy cytotec 200mcg capsules safeway online pharmacy
buy cheap neurontin without script cheap neurontin overnight delivery buy neurontin online no rx cheapest gabapentin prices UK canadian neurontin ups cod neurontin purchase online fda-approved medications overnight shipping neurontin my pillpack; gabapentin overnight delivery US neurontin discount service buy neurontin without prescription needed neurontin no doc cheapest neurontin buy online prescription medication online
buy neurontin 600 mg buying neurontin in Usa order cheap neurontin online no rx buy gabapentin online at lowest price buy neurontin free next day air buy neurontin without rx drugs absolutely safe buy neurontin online without doctor get online discount. gabapentin order check neurontin from canada drugstores online ordering neurontin online canada neurontin order in sandusky cheap (est) safest place to buy neurontin online no extra costs
buy neurontin in Usa cheap neurontin buy online cheap neurontin online no rx fast delivery gabapentin online free delivery buy neurontin online cheap free shipping neurontin overnight shipping Usa pharmacy online shopping neurontin online no prerscription secure shopping guaranteed. Canada gabapentin buy neurontin at the best price buy neurontin without prescription in canada money order neurontin cheap neurontin with cash on delivery discreet packaging, confidential purchase
buying neurontin online without prescription buy neurontin online without dr approval neurontin overnight no script cheap gabapentin overnight delivery neurontin no perscription UK buy generic cheap neurontin online quality medicines at canadian prices order generic neurontin in Usa quality product, all popular medications. gabapentin overnight shipping side effects from neurontin medication order neurontin cheap without rx cheapest Mentone supp.. neurontin cheap neurontin overnigt delivery safe, easy, and discreet delivery
Nowa wiadomość