Jak skrócić spodnie jeansowe zachowując oryginalne podwinięcie?

Skracanie spodni jeansowych to chyba temat, z którym spotkała się każda osoba. Sposobów na ich skrócenie jest kilka. Naszym zdaniem najlepiej wygląda ten, zachowujący oryginalne wykończenie. W tym wpisie pokażę Wam jeden ze sposobów, jak krok po kroku skrócić nogawkę w spodniach jeansowych z zachowaniem oryginalnego dołu.

Jak skrócić nogawki w spodniach jeansowych zachowując oryginalne podwinięcie?

Skracać będziemy spodnie jeansowe o klasycznym kroju i prostej nogawce. Jak widzicie na zdjęciu poniżej, spodnie są zdecydowanie za długie.

Jak skrócić spodnie jeansowe, aby nie było tego widać?

Taki efekt osiągniemy po skracaniu.

Zobacz jak szybko skrócić spodnie jeansowe

Skracanie nogawek w spodniach jeansowych krok po kroku

1. Zaczynamy od wykonania przymiarki i dokładnego oznaczenia długości, jaką chcemy uzyskać.
Pamiętaj, że spodnie w czasie użytkowania wypychają się i gniotą więc bezpieczniej zaplanować minimalnie dłuższą nogawkę, np. 0.5 - 1 cm.
Zwróćcie uwagę, że nogawki w spodniach, które będziemy skracać, są proste (zdjęcie poniżej) więc nie mamy żadnych dodatkowych utrudnień. Zanim zaczniecie skracać swoje spodnie upewnijcie się, że nogawka jest prosta i możesz skorzystać z tej techniki.

Skracanie spodnie jeansowych krok po kroku

2. Jak wspomnieliśmy, chcemy zachować oryginalną krawędź spodni, dzięki temu nie będzie praktycznie w ogóle widać, że cokolwiek było przy nich zmieniane. Aby było to możliwe, dolna krawędź spodni musi mieć wysokość 1,2 cm mierząc od linii ściegu (dla jasności spójrz na zdjęcie). Weźcie to pod uwagę planując cięcie.

Jak skrócić nogawki w spodniach jeansowych - nauka

3. Odcinamy nogawkę, nie dodajemy zapasu na szew. Ważne! Uważaj, aby nie uszkodzić oryginalnego podwinięcia spodni (oryginalnych krawędzi). Odciętą dolną cześć dotnijcie do wspomnianych 1,2 cm wysokości powyżej linii ściegu. Nie przecinajcie jej, musi zostać w całości. Sprujcie oryginalny ścieg.

4.Krawędzie obciętych nogawek zabezpieczamy przed strzępieniem.
Szwy w odciętych spodniach proponujemy trochę rozbić młotkiem. Wiem, brzmi to dziwnie, ale sprawi, że łączenia staną się cieńsze. Przy rozbijaniu warto zabezpieczyć jeans drugim materiałem, ochroni go to przed wyświęceniem.

5. Przechodzimy do upinania oryginalnej krawędź do spodni. Zaginamy i zaprasowujemy niewykończoną krawędź do środka i upinamy ją do dołu spodni. Przy upinaniu zwróćcie uwagę, aby szwy nachodziły na siebie (spójrz zdjęcie poniżej).

Skracanie nogawek w spodniach jeansowych z zachowaniem oryginalnego dołu

6. Nawlekamy maszynę do szycia, najlepiej nićmi do szycia jeansu, są one grubsze i efektowniej wyglądają na jeansie. Zakładamy igłę do szycia jeansu i ustawiamy ścieg prosty. Dla większego komfortu możesz zdjąć stolik i szyć wykorzystując wolne ramię w maszynie do szycia.

Skracanie nogawek w spodniach jeansowych krok po kroku

Jak skrócić nogawki w spodniach?

Tak wygląda nogawka z bliska.

Jak szybko skrócić spodnia jeansowe? Szycie krok po kroku

Tak spodnie prezentują się już po skróceniu. Prawda, że wyglądają, jakby nic nie było przy nich robione? :)

Jak ładnie skrócić spodnie jeansowej? Nauka szycie krok po kroku.