Igły Janome - do różnych maszyn i materiałów

Maszyna do szycia Janome Skyline S5 - opis, recenzja

Igła i nitka w połączeniu z odpowiednią maszyną do szycia to przepis na radość szycia. Nie bez powodu producenci igieł do maszyn do szycia od ponad stu lat testują różne rodzaje igieł dopasowując je do każdego typu materiału. Materiały różnią się od siebie strukturą, rodzajem włókien, rodzajem konstrukcji czy mechaniką danego materiału. To właśnie dlatego stworzono różne rodzaje igieł, żeby efekty szycia były zawsze najlepsze.
Statystyki mówią, że najczęstsze problemy z maszyną do szycia, lub inaczej - z samym szyciem, zaczynają się od źle dobranej igły i słabej jakości nici. Wybór odpowiedniej igły to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na powodzenie w czasie szycia. Odpowiednio dobrane igły pozwolą na doskonałą precyzję pracy i jakość układania się ściegu. Ocenia się, że igła gwarantuje swoje parametry przez 8 godzin ciągłego szycia. Po tym czasie czubek może już być delikatnie zużyty, co może wpływać na jakość uzyskiwanego ściegu (szczególnie podczas szycia trudnych materiałów, czy przy użyciu trudnych nici). Dlatego warto mieć pod ręką zapasowe igły i zmieniać je regularnie. Dobry zwyczaj to zakładać nową igłę ZAWSZE, gdy rozpoczynamy szyć nowy projekt.
Tylko jak dobrać prawidłową igłę?
Igły różnią się systemem, grubością oraz co najważniejsze dla Was (i dla efektów Waszej pracy) czubkiem. Jaki wybrać? Ostry, zaokrąglony z kulką? To, oczywiście zależy od materiału, który chcemy szyć, ponieważ to rodzaj ostrza definiuje przeznaczenie igły.

Czubek igły = przeznaczenie

To czy wybierzesz igły z czubkiem ostrym, zaokrąglonym czy z kulką zależy od materiału, który planujesz szyć, ponieważ to rodzaj ostrza definiuje przeznaczenie igły. Igły klasyfikujemy więc następująco.

Igły do tkanin

Inaczej zwane także igłami uniwersalnymi. Można przyjąć, że igły do tkanin / uniwersalne będą dobrym wyborem do większości szyciowych zadań. Doskonale sprawdzają się w czasie szycia tkanin naturalnych (bawełnianych, lnianych, wełnianych i ich mieszanek), materiałów syntetycznych (poliestrowych, akrylowych) i mieszanek z włókien sztucznych (wiskozowych i ich pochodnych). Jednak musicie pamiętać, że nie należy nimi szyć dzianin czy skóry.
Igły do tkanin posiadają system 130/705H lub ewentualnie 15x1

Igły do tkanin do maszyn do szycia

Igły do dzianin

Zostały zaprojektowanie tak, aby pracować, jak najbliżej chwytacza, co zapobiega przepuszczaniu ściegów. Czubek igły jest zakończony kulką przez co, doskonale sprawdzają się podczas szycia dzianin (typu jersey, dresówka, minky, trykot, polar czy neopren) i materiałów elastycznych ciasno tkanych. Zastosowanie kulki na czubku igły skutecznie chroni dzianinę przed wszelkimi uszkodzeniami - igła nie rozcina dzianiny, tylko rozsuwa włókna i wsuwa się pomiędzy jej strukturę.
Igły do dzianin mają system 130/705H JERSEY

Igły do dzianin do maszyn do szycia

Igły do stretchu

Ten rodzaj igieł jest bardzo zbliżony do igieł do dzianin. Podobnie jak one posiadają kulkę, która w czasie szycia rozsuwa włókna materiału i nie uszkadza jego struktury. Igły do stretchu możecie stosować także do szycia dzianin. Po co są więc igły do stretchu i kiedy je stosować? Ten rodzaj igieł doskonale sprawdza się podczas szycia materiałów bardzo elastycznych, bardzo mocno rozciągliwych. Jeżeli będziecie szyć dzianinę lub materiał elastyczny, podczas którego maszyna przepuszcza ściegi (pomimo stosowania igły do dzianin) to wówczas, rozwiązaniem będzie igła do stretchu. Dodatkowo igły do stretchu polecamy podczas szycia na owerloku Janome.
Igły do stretchu posiadają system HAx1SP lub ewentualnie 130/705H SUPER STRETCH.

Igły do stretchu do maszyn do szycia

Igły do jeansu

Charakteryzują się dużą wytrzymałością, smukłą budową i większym oczkiem, dzięki temu możemy do nich stosować grubsze nici (dedykowane do szycia jeansu). Posiadają także specjalnie wyprofilowany czubek, który zapewnia gładki i równy szew. Dzięki tym parametrom igły do jeansu są doskonałe do szycia grubszych tkanin naturalnych (bawełnianych i ich mieszanek z włóknami syntetycznymi) typu jeans (denim) czy drelich.
Igły do jeansu posiadają system 130/703 H JEANS.

Igły do szycia jeansu do maszyny do szycia

Igły do skóry

Budowa skóry naturalnej jest zupełnie inna niż budowa tkanin czy dzianin, a więc do jej szycia wymagane są igły o zupełnie innej konstrukcji. Igły do skóry posiadają bardzo ostry czubek, który nie przebija się przez szyty materiał, tylko go przecina. Dzięki temu igła i nitka mają swobodę poruszania w powstałej szczelinie, co przekłada się na równy, gładki, piękny ścieg. Igły do skóry możecie także stosować podczas szycia skaju, eko skóry, zamszu, winylu, papieru i innych materiałów o ciągłej strukturze.
Igły do skóry posiadają system 130/705 H LEATHER lub 15x1LL

Igły do skóry do maszyn do szycia

Igły do jedwabiu i mikrofazy

To bardzo nietypowe igły, które charakteryzują się okrągłym, wąskim, bardzo ostro zakończonym czubkiem. Dzięki takiej konstrukcji igły do jedwabiu łatwo i precyzyjnie przebijają się przez bardzo drobne i gęste materiały, tworząc idealnie prosty ścieg. To sprawia, że doskonale sprawdzają się podczas szycia widocznych elementów odzieży np.: na kołnierzykach, mankietach itp. Igły do jedwabiu jak sama nazwa wskazuje, są niezastąpione podczas szycia jedwabiu, ale także innych tkanin delikatnych, czyli szyfonu, batystu, mikrofazy, muślinu itd. Nie polecamy tych igieł do szycia dzianin, ponieważ ich ostry czubek może uszkodzić ich strukturę.
Igły do jedwabiu/ mikrofazy posiadają system 130/705 H MICTOTEX

Igły do jedwabiu i mikrofazy do maszyny do szycia

Igły do pikowania i patchworków

To igły o smukłej budowie zakończone bardzo małą kulką. Są świetne w czasie pikowania, szycia patchworku, a także podczas obszywania dziurek.
Igły do pikowania i szycia patchworków posiadają system 130/705H QUILTING

Igły do pikowania i szycia patchworków

Specjalistyczne igły marki Janome

W ofercie marki Janome poza wyżej wspomnianymi igłami są też igły specjalistyczne, produkowane tylko dla marki Janome. To wyjątkowe trzy rodzaje igieł, którymi można szyć różne materiały, wykonywać różne zadania i szyć cały czas tą samą igłą. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć wielu rodzajów igieł, preferują jedne, które świetnie szyją różne materiały, bez przepuszczania ściegu. Wspomniane igły Janome to:

  • Red tip - Igły te mają czubek z małą kulką, przez co łatwiej wchodzą w tkaninę. Posiadają także większe oczko w igle, które ułatwia haftowania i szycia grubszymi lub metalicznymi nićmi. Są doskonałe do szycia i haftowania na grubszych tkaninach.
  • Purple tip - Igły do zadań specjalnych. Rekomendowane przez Janome do szycia i haftowania dzianin, trykotów, tkanin syntetycznych, poliestrów, a także jeansu. Igły zostały tak zaprojektowane, aby zapobiegać przepuszczaniu ściegów podczas szycia. Doskonale sprawdzają się podczas haftowania gęstych wzorów oraz wszędzie tam, gdzie ścieg wierzchni musi wyglądać perfekcyjnie.
  • Blue tip - Kolejne igły, które doskonale sprawdzają się zarówno podczas szycia, jak i haftowania. Doskonale sprawdzają się podczas szycia tkanin lekkich (szczególnie materiałów syntetycznych i poliestrowych) - czyli do materiałów, z którymi często bywają problemy w czasie szycia.
  • Igły specjalne do maszyny do szycia od Janome

    Grubość igły

    Poza dobraniem odpowiedniego rodzaju igieł należy pamiętać także o dobraniu odpowiedniej grubości igły (rozmiaru). I tutaj pojawia się pytanie najczęściej zadawane przez osoby początkujące: jaką grubość wybrać? Igły występują w grubościach od 60 do 110. Na ogół można powiedzieć, że im grubszy materiał szyjemy tym wybieramy grubszą igłę.
    Jednak chcąc być bardziej precyzyjnym, możemy przyjąć, że:

    • do cienkich i delikatnych materiałów typu batyst, krepa, jearsay, tiul stosujemy igły o grubości od 60 do 70
    • do średnich materiałów typu aksamit, flanela, len, dresówka, tkaniny bawełniane stosujemy igły o grubości 75-80
    • do grubych lub gęsto tkanych materiałów typu jeans, drelich, sztruks, skóra, vinyl stosujemy igły o grubości 90-110

    Grubość igieł do maszyny do szycia

    Co to jest system igły

    Ostatni element, który tutaj omówimy to system igieł. Jak już zapewne zauważyliście, podczas opisywania przeznaczenia igieł (rodzajów czubków) podawaliśmy Wam już systemy. System igły to nie tylko informacja o czubku, jaki został zastosowany w dane igle. To także informacja na temat budowy i długości całej igły.

    System w igłach do maszyn do szycia

    System igły jest szczególnie istotny podczas dobierania igieł do owerloków, coverów, coverloków czy hafciarek. Zastosowanie igły o nieprawidłowym systemem może skutkować przepuszczaniem ściegów, plątaniem, czyli ogólnie, nieprawidłowym ich tworzeniem.
    Informację, jakie igły (o jakim systemie) należy stosować w Waszej maszynie powinniście znaleść w instrukcji obsługi lub na samej maszynie. W przypadku maszyn Janome sytuacja wygląda następująco:

    • mechaniczne i komputerowe maszyny do szycia - stosujemy do nich igły o systemie 130/705
    • owerloki - stosujemy igły o systemie HAx1SP lub 130/705H SUPER STRETCH
    • covery - stosujemy igły o systemie ELx705
    • coverloki - podobnie, jak przy coverach stosujemy igły o systemie ELx705
    • hafciarki jednoigłowe - stosujemy igły o systemie 130/705H EMBROIDERY
    • hafciarki wieloigłowe (Janome MB-4S, MB-7) - stosujemy igły o systemie DBxK5


    Pamiętajcie, że na stronie janome.pl możecie korzystać z wygodnego filtrowania.
    Możecie szukać igieł po:

    • rodzaj maszyny
    • przeznaczenie
    • grubość
    • rodzaj igły (pojedyncza, podwójna, tytanowa)

    Z pomocą filtrów z łatwością znajdziecie igły, których szukacie. Zobaczcie, jak łatwo działa filtrowanie.