Owerlok Janome

Owerlok Janome - najlepsza maszyna do szycia dzianin

Jeżeli masz świetną maszynę do szycia, ale szyjesz dużo i chcesz, aby Twoje projekty wyglądały bardziej profesjonalnie (szczególnie od lewej strony) to koniecznie pomyśl o owerloku. Owerlok Janome to doskonałe rozwiązanie jeżeli szyjesz dużo i chcesz profesjonalnie zabezpieczać krawędzie przed pruciem (profesjonalnie wykończyć krawędź materiału). Nie ma bowiem lepszego sposobu na szybkie, estetyczne i trwałe wykańczanie krawędzi niż obszycie ich na owerloku. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z materiałami elastycznymi, czyli przede wszystkim dzianinami. Korzystając z owerloka unikniesz rozciągania czy marszczenia materiału w czasie szycia. Ponadto owerlok Janome może jednocześnie łączyć, obrzucać i obcinać krawędzie szytego materiału.

Ściegi i funkcje w owerloku domowym Janome

Funkcje owerloka domowego są doskonale dopasowane do szycia każdego rodzaju materiału z szczególnym uwzględnieniem dzianin i materiałów elastycznych. Owerlok Janome posiada wyjątkową funkcję transportu różnicowego (zwanego też dyferencjałem), która sprawia, że szycie dzianin i materiałów elastycznych jest łatwe i daje profesjonalne rezultaty. Transport różnicowy działa na dwa sposoby, z jednaj strony pozwala uniknąć nadmiernego rozciągania materiałów w czasie szycia, natomiast z drugie umożliwia jego wdawanie. Dzięki funkcji transportu różnicowego w domowym owerloku można uzyskać idealnie równy, gładki, profesjonalny szew owerlokowy na każdym materiale.
Owerlok Janome nie posiada wielu ściegów, jak np. maszyna do szycia. Owerlok domowy posiada 3 i 4 nitkowe ściegi owerlokowe lub 2, 3 i 4 nitkowe ściegi owerlokowe. Każdy owerlok marki Janome posiada także ścieg rolujący (zwany też mereżką), który jest doskonały do wykańczania dolnej krawędzi cienkich, delikatnych spódnic, sukienek, bluzek, apaszek czy firanek.

Czym różni się owerlok od ściegu owerlokowego

Wszystkie wieloczynnościowe maszyny do szycia marki Janome mają wśród dostępnych programów ścieg owerlokowy, nie jest to jednak ten sam rodzaj ściegu, który tworzy domowy owerlok. Różnica pomiędzy tymi dwoma ściegami jest bardzo duża. Maszyna do szycia tworzy ścieg owerlokowy przy pomocy dwóch nitek, a owerlok tworzy swój ścieg przy pomocy 3 lub nawet 4 nitek. Nici wiązane są i układane na krawędzi materiału w zupełnie inny sposób. To wszystko sprawia, że ścieg wykonany na owerloku domowym jest zupełnie innej elastyczności i wytrzymałości. Wygląd ściegu wykonanego na owerloku Janome, a ściegu owerlokowy jest także zupełnie inny. Zupełnie inny jest również czas szycia takiego ściegu. Tworzenie ściegu owerlokowego na wieloczynnościowej maszynie do szycia trwa zdecydowanie dłużej niż wykańczanie krawędzi owerlokiem. Owerloki domowe Janome szyją z prędkością 1300 wkłuć na minutę. To ogromna różnica. Wykańczanie krawędzi materiałów przy pomocy owerloka to zdecydowanie krok w stronę profesjonalizmu.